Soya Fasülyesi

Soya fasülyesi (``Glycine max``) fasulye, bakla gibi türlerle aynı familyada yer alan bir tarım bitkisidir. Yağ ve proteince zengin tanelerinden ötürü değerli bir besin kaynağı olan bu bitki ekonomik açıdan baklagillerin en önemli üyesi sayılabilir. Soya fasülyesi anayurdu olan Çin ve Japonya`da 5,000 yılı aşkın bir süredir yiyecek maddesi olarak kullanılmaktadır.

}

Soya fasülyesi (``Glycine max``) fasulye, bakla gibi türlerle aynı familyada yer alan bir tarım bitkisidir. Yağ ve proteince zengin tanelerinden ötürü değerli bir besin kaynağı olan bu bitki ekonomik açıdan baklagillerin en önemli üyesi sayılabilir. Soya fasülyesi anayurdu olan Çin ve Japonya`da 5,000 yılı aşkın bir süredir yiyecek maddesi olarak kullanılmaktadır. Dünya`nın başka yerlerine de dağılıp değer kazanması 20.yy`de gerçekleşmiştir. Ülkemizde de hızla artan soya tüketimi ise yıllık 250,000 tona varıp, en çok Adana`da yetiştirlir.

Soya fasülyesi 2 metreye kadar boylanabilen yıllık bir bitkidir. Sık dallı gövdesinde tüylü ve üç parçalı birleşik yapraklar bulunur. Gövde boyunca salkımlar halinde açan çiçekleri beyaz ya da açık mordur.

Tohumlarından sıvı yağ ve margarin halinde kullanılan yemeklik bir yağ çıkarılır. Tohumlarının (tanelerinin) rengi yeşilin değişik tonlarından siyah, sarı yada kahverengine varabilen alacalı renkte olabilir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Soya Fasülyesi
Soya fasülyesi