Soyuz roketi

Soyuz roketi, Uzay Yarışı yıllarında Sovyetler Birliği tarafından geliştirilen ve 21. yüzyılda Rusya Federasyonu tarafından kullanılmaya devam edilen fırlatma aracı.
Sergey Korolyov'un tasarım bürosu OKB-1 tarafından eski Vostok roketleri temel alınarak geliştirildi ve 1966'da kullanıma sunuldu.

Soyuz roketi

thumb|220px|right|Soyuz TMA-3`ün fırlatılması.

Soyuz roketi, Uzay Yarışı yıllarında Sovyetler Birliği tarafından geliştirilen ve 21. yy`da Rusya Federasyonu tarafından kullanılmaya devam edilen fırlatma aracı.

Sergey Korolyov`un tasarım bürosu OKB-1 tarafından eski Vostok roketleri temel alınarak geliştirildi ve 1966`da kullanıma sunuldu. Soyuz programının bir parçası olarak Soyuz uzayaraçlarını fırlatmakta kullanıldığı gibi, Progress ikmal araçlarının Uluslararası Uzay İstasyonu`na ulaşmasını da sağlamaktadır. Uzay Mekiği`nin ard arda geçirdiği kazalar sonucunda güvenilmez olduğunun anlaşılması ve uzun süre hizmet dışı kalması nedeniyle, Uluslararası Uzay İstasyonu`nun başlıca taşıma aracı haline gelmiştir.

Soyuz roketleri uzaya Kazakistan`daki Baykonur Uzay Üssü ve Kuzeybatı Rusya`daki Plesetsk Uzay Üssü`nden fırlatılmaktadır. 2008`den itibaren Fransız Guyanası`ndaki Guyana Uzay Merkezi`nden de fırlatılmaya başlanacaktır.

Soyuz-U roketlerinin yakıtı kerosendir. Soyuz U2 roketleri ise bunun bir türevi olan ``Sintin`` yakıtı kullanır.Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar