Spartaküs (dizi)

Spartaküs (Özgün adı: Spartacus), ilk gösterimini 22 Ocak 2010'da Starz'da yapan ABD yapımı televizyon dizisi. Dizide, MÖ. 73-71 arasında Roma Cumhuriyeti'ne karşı büyük bir köle ayaklanması başlatan Trakyalı gladyatörden esinlenilmiştir. Dizinin yönetici yapımcıları Steven S. DeKnight ve Robert Tapert Spartaküs'ün yaşamının gizli ilk dönemlerinden tarihsel kayıtların başlangıcına uzanan olayları yapılandırmaya odaklanmıştır. Dizi şiddet görüntüleri, ağır cinsel içerik ve argo içerdiği için TV-MA olarak sınıflandırılmıştır. İlk sezon Kan ve Kum alt başlığıyla yayınlandı. Dizi ilk başta ikinci bir sezona uzatılacaktı; fakat Andy Whitfield'a Hodgkin dışı lenfoma başlangıcı teşhisi konulunca yapım ertelendi. Gecikme yüzünden, Starz Arenanın İlahları adında altı bölümlük bir önbölüm dizisi yaptı. Whitfield'ın kanserden kurtulduğu açıklandıktan sonra 2. sezonun ön yapımına başlandı. Fakat bir şekilde kanser tekrarladı, bu yüzden Starz 2. sezonun başında Spartaküs rolünü oynaması için Whitfield'ın rızasıyla yerine oyuncu Liam McIntyre ile anlaştı. Andy Whitfield 11 Eylül 2011'de öldü. İkinci sezon İntikam alt başlığıyla yayınlandı. == Konusu Arenanın İlahları

Kan ve Kum

İntikam

Spartaküs: Kan ve Kumun Batiatus Hanesi'ndeki kanlı kaçışla sona ermesinin ardından, Spartaküs: İntikamda gladyatör ayaklanması Roma Cumhuriyeti'nin kalbine korku salmaya başlar. Praetor Claudius Glaber ve Romalı askerleri, Spartaküs'ün büyüyen özgürleşmiş köleler topluluğunu daha fazla zarar vermeden önce ortadan kaldırmak için Capua'ya gönderilir. Spartaküs ise karısını köleliğe ve sonunda da ölüme mahkum eden adama karşı kişisel intikam ihtiyacını tatmin etmek veya bölünmeden orduyu geliştirmek için gerekli olan daha büyük fedakarlıklar yapmak arasında bir seçim yapacaktır.

Lanetlilerin Savaşı Karakterler ve oyuncular ==

Romalılar

* Ilithyia (Viva Bianca) – senatör Albinius'un kızı ve Glaber'in karısı. * Quintus Lentulus Batiatus (John Hannah) – bir eğitmen (lanista) ve Spartaküs'ün ustası. * Seppius (Tom Hobbs) - tanınmış bir genç Capua vatandaşı. Spartaküs'ü yakalama onurunu Glaber'dan almayı amaçlamaktadır. * Lucretia (Lucy Lawless) – Batiatus'un karısı. * Tullius (Stephen Lovatt) – Batiatus'un iş rakibi. * Seppia (Hanna Mangan-Lawrence) - Seppius'un küçük kız kardeşi. * Gaia (Jaime Murray) – sosyeteye girmeye çalışan biri ve Lucretia'nın arkadaşı. * Gaius Claudius Glaber (Craig Parker) – Spartaküs'ün bir gladyatör olarak köleleştirilmesinden sorumlu bir Roma ordusu büyükelçisi (legatus). * Titus Lentulus Batiatus (Jeffrey Thomas) – Quintus Batiatus'un babası ve aile oyununun (ludus) sahibi. * Publius Varinius (Brett Tucker) - Glaber'ın baş siyasi rakibi ve praetor yandaşı. * Vettius (Gareth Williams) - Tullius'un genç yardımcısı ve rakip oyunun (ludus) sahibi. * Solonius (Craig Walsh Wrightson) – Batiatus Hanesi'e rakip bir eğitmen (lanista). * Tiberius Crassus (Christian Antidormi) – Marcus Licinius Crassus'un oğlu, Jül Sezar'ın rakibi

Gladyatör ve köleler

* Spartaküs (Andy Whitfield, sonra Liam McIntyre) – köle ayaklanmasını başlatmadan önce Lentulus Batiatus'un oyununda (ludus) gladyatörlük yapmış Trakyalı bir köle. * Crixus (Manu Bennett) – bir Galyalı ve Batiatus'un Spartaküs'ten önceki en iyi gladyatörü. Naevia'ya aşıktır. * Gannicus (Dustin Clare) – Batiatus oyununun (ludus) şampiyon gladyatörü. * Agron (Daniel Feuerriegel) - Batiatus oyununa satılan Cermen bir gladyatör. Erkek kardeşi Duro'nun öldüğü ayaklanmada Spartaküs'e ilk katılandı. Daha sonra Spartaküs'ün en iyi savaşçılarından biri oldu. * Naevia (Lesley-Ann Brandt, sonra Cynthia Addai-Robinson) – Lucretia'ya bağlı kişisel köle. Crixus'a aşıktır. * Varro (Jai Courtney) – ailesine destek olmak için kendisini oyuna (ludus) satan bir Romalı vatandaş. * Sura (Erin Cummings) – Spartaküs'ün karısı. * Barca (Antonio Te Maioha) – lakabı "Kartaca Canavarı"dır. Batiatus'un en başarılı gladyatörlerinden biridir ve ustası için korumalık yapmaktadır. * Oenomaus (Peter Mensah) – Batiatus'un gladyatör çalıştırıcısı (doctore). * Mira (Katrina Law) - ölüm tehdidi altında Spartaküs'ü ayartmak için gönderilen köle bir kız. Onun aşığı olur. * Melitta (Marisa Ramirez) – Lucretia'nın kişisel kölesi ve Oenomaus'un karısı. * Ashur (Nick Tarabay) – Crixus tarafından arenada bacağı kötürüm bırakılan Asurlu eski bir gladyatör; daha sonra Batiatus'a muhasebeci ve yardımcı olarak çalıştı. Tarz Prodüksiyon == Diğer medya Çizgi romanlar 2009'da, Devil's Due Spartacus - Blood And Sand adıyla dört bölüm çizgi roman serisi yayımladı.

Romanlar

2012'de Titan Books, Spartaküs: Kan ve Kum'dan uyarlanan bir roman serisi yayımlayacağını duyurdu. Spartacus: Swords & Ashes adlı ilk kitap, J.M. Clements tarafından yazıldı ve 3 Ocak 2012'de yayımlandı. Mark Morris tarafından yazılan, serinin ikinci kitabı Spartacus: Moriturinin Ağustos 2012'de çıkması bekleniyor. == Eleştiriler == == Yayın == Dizi Kanada'da 25 Ocak 2010'da başladı ve TMN'de yayınlandı. RTL 5, Ocak bültenlerinde Spartaküs: Kan ve Kumun Mart'ta Hollanda'da yayına başlayacağı duyuruldu. Birleşik Krallık'ta, Bravo diziyi 25 Mayıs 2010'da yayınlamaya başladı. Bravo "axe"den sonra BK televizyonu, Sky1 dizinin ve ileride yayınlanacak tüm sezonların yayın haklarını aldı. Dizi ayrıca Polonya'da 19 Haziran 2010'da HBO Poland'a ve Macaristan'da 1 Haziran 2010'da HBO Magyarország'da ilk gösterimini yaptı. Dizi İrlanda'da TV3'te yayınlanmaktadır. Brezilya'da dizi Globosat HD'de yayınlanmaktadır. Türkiye'de dizi CNBC-e, e2 ve Star TV'de yayınlanmaktadır. İtalya'da ise dizinin yayın haklarını Sky Television almıştır. Hindistan ve Pakistan'da, dizi günümüzde (Haziran 2011'den itibaren) HBO'da yayınlanmaktadır. Slovenya'da 2 Ocak 2012'de başlayan dizi hafta içi her gün 21.45'te Kanal A'da yayınlanmaktadır.

Kaynaklar

Dış bağlantılar

* * *

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Spartaküs (dizi) ilgili konular