--}}

Spencer Perceval

düzenle|Temmuz 2007

Spencer Perceval (1 Kasım 1762 - 11 Mayıs 1812), İngiliz hukukçu ve devlet adamı.Suikast sonucu yaşamını yitiren tek İngiltere başbakanıdır.

Egmont 2. kontunun oğluydu.Harrow Okulu`nda ve Cambridge`deki Trinity College`da eğitim gördü.1786`da, hukuk eğitimi veren bir kuruluş olan Lincoln`s Inn`in kararıyla baroya kabul edildi.1796`da kralın danışmanı oldu.Aynı yıl Parlamento`ya girdi ve William Pitt ile ilişkileri sayesinde hızla yükseldi.1801`de Henry Addington başkanlığında yeni bir hükümet kurulduğunda başsavcı yardımcılığına atandı.1802`de başsavcı oldu ve bu görevi 1806`ya değin sürdürdü.

Mart 1807`de Portland 3. dükü William Henry Cavendish başkanlığındaki hükümette maliye bakanlığına getirildi.4 Ekim 1809`da Portland dükünün yerine başbakan oldu.Kendisinden önceki hükümetlerin yıkılmasına yol açan dinsel hoşgörü politikasını terk eden Perceval hükümete karşı kişisel bir şikayette bulunmak için kendisine başvuran ve yanıt alamayan John Bellingham adlı bir akıl hastası tarafından Avam Kamarası`nda vurularak öldürüldü.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.