--}}

Spetsnaz

Spetsnaz (Rusça: Войска специального назначения, (спецназ, Rusça söyleyişi: [spʲɪtˈsnas]) tr: Voyska spetsialnogo naznaçeniya; Rusça söyleyişi: [ˈvojskə spʲɪtsɨˈalʲnəvə nəznɐˈtɕenʲɪjə]), Rus (önceden Sovyet) özel kuvvetleri verilen genel addır. Rusçada "özel amaçlı birlik" anlamına gelir.

Spetsnaz ``(rua†’Подразделения специального назначения)`` Rus(önceden Sovyet) özel timine verilen addır. Rusçada "özel amaçlı birlik" anlamına gelir.

Spetsnaz, Rus ordusu tarafından barış ve savaş zamanında keşif ve özel görevlerini gerçekleştirmesi için kurulmuştur. Ekipmanları sıradan piyadelerden çok üstündür.

Spetsnaz timleri 1979 yılında KGB`den aldıkları emirle Afganistan başkanı Hafizullah Amin`e başarılı bir suikast düzenlemişlerdir.

1978`de İngiltere`ye kaçan GRU ajanı Vladimir Rezun`a göre Spetzsnaz`ın 1970 ve 1980`li yıllarda 20 tugayı vardı ve yine aynı kişiden alınan bilgilere ve yapılan hesaplamara göre Spetsnaz`ın 30.000 askeri vardı.

SPETSNAZ GRU asıl Rus özel kuvvetleridir ve GRU (RUS askeri haber alma teşkilatı) tarafından yönetilir.

Alfa Grup(Spetsgruppa A)Beslan rehine krizinde düzenlenen rehine kurtarma operasyonuna katıldı.Bu baskında aşırı güç kullandıkları için eleştirildiler,özelliklede daha rehine kurtarma operasyonu başlamamışken, çatılardan RPO-A Shmel (Bumblebee) roket atarlarını ateşledikleri konusunda basın tarafından suçlandılar.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Spetsnaz
Spetsnaz