Sri Anandamayi Ma

Kısaca: Anandamoyi Ma olarak da tanınan Sri Anandamayi Ma ...devamı ☟

Anandamoyi Ma olarak da tanınan Sri Anandamayi Ma ( Sri Anondomoi Ma; 1896 - 1982), Bengal kökenli Hindu manevi önderi 20.yüzyılın önemli mistiklerinden biri kabul edilir. Dakşayani, Kamala, Vimala ve Şahbag'ın Annesi olarak da adlandırılmıştır. Divine Life Society'nin kurucusu bir başka manevi önder olan Swami Sivananda onu "Hint toprağının yetiştirdiği en mükemmel çiçek" olarak tanımlar. Müritleri tarafından kendisine çeşitli kerametler atfedilmiştir.

Hayatı

Nirmala Sundari adıyla 30 Nisan 1896'da bugün Bengaldeş topraklarında bulunan Brahmanbaria bölgesinde Bipinbihari Bhattacharya ve Mokshada Sundari Devie'nin kız çocukları olarak dünyaya gelmiştir. Babası Vaişnacı bir şarkıcıydı. Nirmala'nın çocukluğunda sık sık duyduğu ilahilerle vecd haline girdiği söylenir. Yaklaşık iki yaşındayken köy okuluna kayıt olur. Onüç yaşında Ramani Mohan Chakrabarti ile evlenir. Evliliği boyunca çoğu zamanını meditasyon halinde geçiren Nirmala dindar komşusu Harakumar tarafından "Ma" (Anne) adıyla anılır. Doğrudan Tanrı tarafından cezbedildiği için dışarıdan herhangi bir Guru'ya ihtiyaç duymaksızın mantra söylemeye başlamış olan Nirmala Sundari geleneksel bir eş olarak vazifelerini ihmal ettiği için eşi Bholanath'ın ailesi kendisini boşamasını ve yeniden evlenmesini tavsiye ederler. Oysa Bholanath karısı Nirmala'nın kendisini ispatlaması halinde ona mürit olacağını söyler ve olur. Hint kutsal metinlerinde Sidi olarak geçen ilahi harikalar sergilemeye başlar. Eşiyle gittiği Şahbag'da Kali tapınağındaki cezbeleri sonucunda tanınmaya başlar. Bhaiji olarak da bilinen ve kendisinin ilk ve en yakın müritlerinden olan Jyotiscandra Ray mürşidi (Gurusu) Nirmala Sundari'ye Neşe Dolu Anne ve Lüfut Dolu Anne anlamına gelen Anandamayi Ma adıyla seslenir. Ray aynı zamanda 1929'da Ramna'da Anandamayi Ma için bir aşram (Hint maneviyatında tekke benzeri manevi çalışmaların yapıldığı yer) inşa edilmesine de çalışır. Kendi zamanındaki Nehru, Mahatma Gandhi, Mahamahopadhyay Gopinath Kaviraj gibi ünlü Hintli siyasetçi, akademisyen, ve entelektüelleri Anandamayi Ma'yı ziyaret ederler.

Öğretileri

Anandamayi Ma konuşma ve yazılarını önceden hazırlamaksınız sunardı. Öğretisinin temelinde her insanın benliğini idrak etmeye yönelik bir ilahi çağrı aldığı ve diğer tüm yükümlülüklerin bu çağrı yanında ikinci düzeyde kaldığı ve yalnızca insanın ilahi doğasını ortaya çıkaracak eylemlerin değeri olduğuydu. O, hiçkimseden zahid olmasını istemedi. Herkes kendi bulunduğu noktadan yola çıkmalıydı ve herkes için farklı yollar olabileceğini savundu. Kendisine Guru olarak seslenilmesini reddetti. Anandamayi Ma bir Hinduizmin Tantra koluna bağlı olduğu halde Şivacı, Şaktacı, Vaişnacı mezhepleri hatta Müslüman ve Hristiyanları da eşit derecede önemsedi. Kheora'nın müslüman nüfusu günümüzde bile kendisine "bizim annemiz" adıyla atıfta bulunurlar.

Hakkında Yazılan Kitaplar

* Fitzgerald, Joseph; Alexander Lipski (2007). The Essential Sri Anandamayi Ma: Life and Teaching of a 20th Century Indian Saint. World Wisdom. ISBN 978-1-933316-41-3 * Banerjee, Shyamananda (1973). A Mystic Sage: Ma Anandamayi: Ma Anandamayi. s.n.. * Chaudhuri, Narayan (1986). That Compassionate Touch of Ma Anandamayee. Delhi: Motilal Banarsidass. ISBN 81-208-0204-7. * Datta, Amulya Kumar. In Association with Sri Ma Anandamayi. * Ganguli, Anil. Anandamayi Ma the Mother Bliss-incarnate. * Ganguly, Adwaita P (1996). Yuga-Avatar Sri Sri Ma Anandamayee and Universal Religion. VRC Publications. ISBN 81-87530-00-6. * Giri, Gurupriya Ananda. Sri Ma Anandamayi. Hallstrom, Lisa Lassell (1999). Mother of Bliss. US: Oxford University Press. ISBN 0-19-511647-X. * Joshi, Hari Ram (1999). Ma Anandamayi Lila, Memoirs of Hari Ram Joshi. Kolkata: Shree Shree Anandamayee Charitable Society. * Kaviraj, Gopinath (1382 B.S.). Sri Sri Ma Anandamayi: Upadesa O Prasnottara. Kolkata: Pasyant Prakasani. * Kaviraj, Gopinath (1967). Mother as Seen by Her Devotees. Varanasi: Shree Shree Anandamayee Sangha. * Lipski, Alexander (1983). Life and Teachings of Sri Anandamayi ma. Orient Book Distributors. * Bhaiji, Swami Atmananda (1975). Sad Vani: A Collection of the Teaching of Sri Anandamayi Ma. Shree Shree Anandamayee Charitable Society. Bhaiji. Matri Vani — From the Wisdom of Sri Anandamayi Ma. trans. Swami Atmananda. * Maschmann, Melita (2002). Encountering Bliss: My Journey Through India with Anandamayi Ma. trans. S.B. Shrotri. Delhi: Motilal Banarsidass. ISBN 8120815416. * Mukerji, Bithika (1998). A Bird on the Wing — Life and Teachings of Sri Ma Anandamayi. Sri Satguru Publications. ISBN 81-7030-577-2. Mukerji, Bithika (2002). My Days with Sri Ma Anandamayi. India: Indica Books. ISBN 81-86569-27-8. * Mukerji, Bithika (1970). From the Life of Sri Anandamayi Ma. India: Sri Sri Anandamayi Sangha, Varanasi. * Ray, J. Mother As Revealed To Me, Bhaiji. Yogananda, Paramahansa (1946). Autobiography of a Yogi. New York: Philosophical Library

Dış bağlantılar

* Official Anandamayi Ma website * Photos * Video and Audio * Biography at Banglapedia * Biography at Hinduism Today * SRI MA EXPRESSES HERSELF

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.