Stade De Suisse, Wankdorf

Euro 2008 Stadyumları

Stade de Suisse, Wankdorf İsviçre Bern`de bir futbol stadyumudur.

İsviçre futbol takımı BSC Young Boys`ların ana sahasıdır. Bu saha İsviçre`deki halihazırda koltuklu futbol sahaları içinde ikinci en büyüğüdür. Stade de Suisse, Euro 2008`in buluşma yerlerinden biridir.

Tarih

Stade de Suisse, 2001 yılında yıkılmış olan eski Wankdorf Stadyumu`nun yerine yapıldı. Yeni stadyumun kapasitesi 32.000 seyirci olup hepsi oturmalıdır. Çatıya ilave edilen güneş paneli yıllık 700.000 kWh enerji sağlar. Stad resmi olarak 30 Temmuz 2005 yılında açılmasına karşın ilk karşılaşma Young Boys ile Olmpique Marseille arasında olmuş ve 14.000 seyircinin izlediği bu maçı Young Boys 2-3 kaybetmiştir. Maç altyapı testi olarak değerlendirildiği için 14.000`den fazla bilet satılmamıştır.

Sıcak koltuk

Stad de Suisse`nin kendine özgü özelliği kırmızı oturaklardır (diğer oturakları siyah ve sarıdır). İlk 20 Ocak 2005 yılında yerleştirildi ve örtüsünü açma onuru eski Young Boys futbolcuları ve menejer Walter Eich`e verildi. Bu oturaklar için bilet elde edilemez; her bir oyunda dikkate değer şahsiyetler tarafından doldurulur.

Dış bağlantılarKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.