--}}

Stadyum

Stadyum veya stat, çeşitli spor müsabakalarının yapılabilmesi için özel olarak yapılmış spor tesisleri. Eski Yunan'da koşu için yapılan stadyumlar ilk zamanlarda dar ve fazla uzun olmayan pistten oluşuyordu.Stadyum çeşitli spor müsabakalarının yapılabilmesi için özel olarak yapılmış spor tesisine verilen isim.

Eski Yunan`da koşu için yapılan stadyumlar ilk zamanlarda dar ve fazla uzun olmayan pistten oluşuyordu. Bu pistin kenarlarında seyircilerin oturduğu basamaklar bulunuyordu. Müsabaklara olan ilginin artmasıyla stadyumların boyutları değişti. M.Ö. 4. asırdan itibaren stadyumalar abidevi bir görünüm almaya başladı. Yunanistan`da büyük stadyumlar yapıldı. Romalılar stadyumlar yerine arenaları tecih etti.

İlk modern stadyumlar açık hava stadyumlarıydı. Daha sonraları tamamen kapalı stadyumlar yapıldı. Günümüzde inşa edilen stadyumların ana mekanını dikdörtgen seklinde çimlendirilmiş bir saha ile bu sahanın etrafında yer alan pistler oluşturur. Sahanın kenarlarında seyircilerin müsabakaları seyremesi için tribünler bulununur. Ayrıca sporcuların soyunma odaları revir çalışma ve toplantı salonları, radyo ve televizyon muhabirlerinin, naklen yayın ekiplerinin maçları takip ettiği kısım ve gişeler de stadyumun bölümlerini oluşturur

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

Stadyum

Takım oyunları, atletizm karşılaşmaları ve çeşitli törenlerin yapılabilmesi, seyircilerin de bunları izleyebilmesi için elverişli oturma yerleri olan alan, stat:
"Bir gün stadyuma gittiğim zaman gençlik pek heyecanlı gösteriler yapmıştı."- F. R. Atay.

Stadyum

Türkçe Stadyum kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. stadium, coliseum, bowl

Stadyum

takım oyunlarının, atletizm karşılaşmalarının vb.'nin yapılabilmesi, izleyicilerin oyunları izleyebilmesi için elverişli kuruluşları olan alan, stat.

Stadyum

Türkçe Stadyum kelimesinin Fransızca karşılığı.
stade [le]

Stadyum

Türkçe Stadyum kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Kampfbahn, Stadion

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    bence hakan şükür yorumculuğu bıraksın hele stadyumu hemen bıraksın nedenine gelince öncelikle bu konuda yetenekli olmadığını düşünüyorum illede şansını denemek istiyorsa daha alt bir programda denesin tutulursa iyiprogramlara geçebilir stadyum deneme yeri değil bunun kendisi için de iyi olacağını anlaması gerekirdi herşey ünle olmaz

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Stadyum
Stadyum