Stalin Epigramı

thumb|300px|"Stalin Epigramı"

Stalin epigramı, Rus Akmeist şair Osip Mandelstam tarafından 1933 yılında yayımlanan önemli hicivli bir şiirdir. Sadece 16 satır uzunlukta ki şiir, Mandelstam`ın tutuklaması, hapisi ve son olarak ölümü için büyük ölçüde sorumluydu. Hem bir intihar notu hem de Josef Stalin ve kalabalık çevresinin etrafını kuşattığı bir suçlamadır.

Şiir genellikle,beyitlerin sıralanmasıyla İngilizce`ye çevrilir, Rusça`da olduğu gibi şiirin yapısını yansıtmamasına rağmen, çalışmayı destekleyici ritmin kuvvetini hissettirir.`` Yaşıyoruz Ama Hissetmiyoruz`` ismiyle Cevat Çapan tarafından Türkçe`ye de çevrilmiştir.

Şiir, ilk beyitinde karanlık günler esnasında Sovyet Rusya`da var olan korku ikliminin tonunu ortaya koyar. Tabii Kremlin dağcısı, Stalin`dir ve tırmandığı dağ ceset yığınları ve yitik yaşamlardır.

<center>Stalin Epigram</center> <p> ``Yaşıyoruz, ama hissetmiyoruz artık bastığımız toprağı.``<br/> ``On adım öteden duyulmuyor konuştuklarımız``.<br/> </p><p> ``Oysa ne zaman iki çift laf edecek olsa birileri``,<br/> ``Kremlin`in dağcısını* anmadan edemiyorlar.`` <br/> </p><p> ``Parmakları kalın tırtıllar gibi``<br/> ``ve ağır kurşun gibi dökülüyor ağzından kelimeleri.``<br/> </p><p> ``Hamamböceği bıyığı sırıtıyor``<br/> ``ve pırıl pırıl çizmelerinin üstleri,``<br/> </p><p> ``İnce boyunlu adamları sarmış çevresini,``<br/> ``bu insan bozuntularının soytarılıklarıyla oyalanıyor.``<br/> </p><p> ``Biri ıslık çalıyor, biri miyavlıyor, biri inliyor,``<br/> ``Yalnız o parmağını bize sallıyarak kükrüyor``.<br/>

</p><p> ``İnsan karnına, alnına, şakağına, gözüne``<br/> ``nal fırlatır gibi durmadan emirler yağdırıyor.`` <br/> </p><p> ``Bu geniş omuzlu Kafkas Kocası, tatlı bir meyve gibi``<br/> ``dilinin üstünde yuvarlıyor her idam kararını.`` <br/> </p>
<small>Rusça: ``Мы живем, под собою не чуя страны...``</small>
<small>Türkçe: Cevat Çapan </small>
-

Notlar

  • Şiirde bahsedilen ``Hamam böceği bıyığı`` Anna Ahmatova`nın Stalin`e taktığı lakaptır.
  • ``Kafkas Kocası`` şiirin orjinalinde Oset olarak geçmektedir. Stalin`in Gürcü değil de aslında Oset kökenli olduğu ima edilmektedir.
Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar