Starbucks

Kısaca: Starbucks (NASDAQ: SBUX), ABD'li kahve dükkânları zinciridir. Merkezi Seattle, Washington'dadır. ...devamı ☟

Starbucks
StarbucksStarbucks, ABD`li kahve dükkanları zinciridir. Merkezi Seattle, Washington`dadır. Starbucks, adını Mobidik`teki Starbuck adlı karakterden alır ve simgesi bir sirendir.

Tarihçesi

İlk Starbucks mağazası 1971 yılında öğretmen olan Jerry Baldwin ve Zev Siegel ile yazar olan Gordon Bowker tarafından açıldı. 1982 yılında yatırımcı Howard Schultz da ortaklığa katıldı ve İtalyan espresso barlarından etkilenerek 1985 yılında ``II Giornale`` kahve dükkanları zincirini kurdu. Birkaç yıl sonra Starbucks`ın ilk sahipleri ``Peet`s Coffee and Tea`` mağazasını satın alınca Starbucks`ı Shultz`a devrettiler.

Böylece Shultz`un II Giornale kahve dükkanları, Starbucks adını alarak hizmet vermeye devam etti. Starbucks, ilk mağazalarını Vancouver, British Columbia ve Şikago, Illinois`de açtı. Starbucks`ın Kuzey Amerika dışındaki ilk mağazası 1996 yılında Tokyo, Japonya`da açıldı. Starbucks`ın 10,595 bölge ve 30 ülkede kahve dükkanları mevcuttur. Ağustos 2005 itibariyle Starbucks`ın dünyada toplam 5,712 kahve dükkanı vardır. Bunların 4,666`sı ABD`de, geri kalan 1,049`u da diğer ülkelerdedir.

Starbucks, 1992 yılında 165 adet olan mağazalarının sayısını 2003 yılının nisanında ``Seattle`s Best Coffee`` ve ``Torrefazione Italia`` mağazalarını alarak 215`e çıkardı. Mayıs 2003`te Starbucks`ın dünya üzerindeki toplam mağaza sayısı 6,400`dü. Starbucks, 2003 yılı içerisinde Türkiye`deki ilk mağazasını da açtı.

Logosu

Starbucks`ın logosu yeşil renkte bir yuvarlağın içinde bulunan sirendir. Logonun ilk halinde göğüsleri ve iki kuyruğu da görülebilir olan sirenin görüntüsü, göğüsleri saçlarıyla örtülerek ve kuyruklarının bir kısmı kapatılarak şimdiki halini aldı. Starbucks`ın ilk logosu, Seattle`daki Pike Place Market`taki ilk mağazada hala görülebilir.

}

Dış bağlantılarKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Starbucks Resimleri