Static-X

Kısaca: Static-x'in ilk albümü wisconsin death trip, neredeyse 100 yillik bir hikayeden esinlenmis. solist/gitarist wayne static söyle söylüyor: "bu isim 15 yil önce bit pazarinda buldugum bir kitaptan geliyor. ...devamı ☟

Static-X
Static-X

Static-X'in ilk albümü "Wisconsin Death Trip", neredeyse 100 yıllık bir hikayeden esinlenmiş. Solist/gitarist Wayne Static şöyle söylüyor: "Bu isim 15 yıl önce bit pazarında bulduğum bir kitaptan geliyor. Bu kitap, Wisconsin adlı küçük bir kasabada yaşanan olayların dönüm noktası fotoğraflarının ve haber başlıklarının detaylı bir koleksiyonuydu. Tabuttaki bebeklerin fotoğrafları, akıl hastalıkları hastanelerinden raporlar, cinayet mahallerinden görüntüler ... hepsi kolay kolay unutulamayacak cinstendi. Bu bende büyük bir etki yarattı."

Bu kitap gibi, Static-X'in kökleri de orta batıda yatıyor. Özellikle iki kırsal şehire: Michigan, vokalist Wayne'nin memleketi; ve Jamaika, Illinois, baterist Ken Jay'in doğum yeri. Çoğu orta batılının yaptığı gibi, bu ikisi de Şikago'ya taşındı. Ken metal gruplarında çalarak, bir plakçıda çalışarak Şikago'nun underground piyasasına yavaş yavaş giriş yapıyordu. Wayne bir an önce gotik grubu Deep Blue Dream'de çalmaya başladı. Wayne burda Billy Corgan'ın plakçıdaki yardımcısı Ken'le tanıştı ve böylece gruba Ken de dahil oldu. Ken sonradan gelerek gruba katımıştı. Ancak grubun sürekli eleman değiştirmesi, bölgenin ölü bir müzik yerine dönüşmesi gibi nedenlerle ikisi bir değişikliğin kaçınılmaz olduğuna karar verdiler. Batıya, güneşli Los Angeles'e, hard rock'un dirilişinin onları çağırdığı yere gittiler.

Varmalarının hemen sonrasında, Osaka yerlisi Koichi Fukuda ikilinin astığı reklamı gördü. "Koichi, duvardan söktüğü reklamla prova odamıza daldı ve büyük bir inanç ve kendine güvenle 'Ben sizin yeni gitaristinizim.' dedi" diye anlatıyor Wayne. Grubun gerçek California'lı tek elemanı Tony Campos yerel death metal gruplarında çalmış. "O grupta bir kez göründü ve bi daha ayrılmadı. Onu çevremizde, yolda eğlence olsun diye, tutuyoruz." diyor Ken şakayla karışık.

Kurulduğundan beri, Static-X, Güney Kaliforniya'da sayısız şovda çalarak gelişti, ün yaptı ve geniş bir hayran kitlesi edindi. Bunu hem kendileri hem de o bölgenin ağır topları söylüyor. Wayne bir anısını şöyle anlatıyor: "Bir araba kazası geçirmiştim ve ambulans beni acil servise yetiştirmişti. Bir sedyedeydim, kafam kanıyordu ve doktor bana, kendimden geçmemem için, ne iş yaptığımı sordu. Ona Static-X adlı bir grupta olduğumu söyledim. E-posta haber listemize kayıtlı olduğunu ve konserlerimize geldiğini duyuncaçok şaşırdım. Artık bedava geliyor."

Static-X'in sonraki amacı basitti: teknonun güçlü etkisini, gitarla yapılan sert müziğin agresifliğini, gotik ve yeni parçaların değişkenliğini tek bir kalıba sokmak - grubun 'ritmik transcore' diye adlandırdığı türü yaratmak. Bu yöntem işe yaradı ve dörtlü Şubat 1998'de Warner Bros. Records'la anlaştı. Üç ay içinde ilk albümün kayıtlarına Los Angeles'te bir stüdyoda başlandı. Dört haftalık, Ulrich Wild'ın (Deftones, Pantera) prodüktörlüğünde yapılan çalışmalar sonucu 'Wisconsin Death Trip' hazırlandı. Wayne, "Stüdyoda kullandığımız sesi dinleyenler karşısında da verebilmek bizim için her zaman çok önemli olmuştur. Daha önce kayıt edilmiş müziği, dinleyiciye genişlemiş biçimde hissettirememekten kötü bir şey yoktur." diyor. Ken ekliyor, "Canlı performanslarımız sayıklama gibidir - dinleyicinin bütün hislerini etkileyen, sürekli ve şiddetli."

Wisconsin Death Trip için kayıt edilen 'Bled for Days', 1998 yapımı 'Bride of Chuckynin OSTsinde yer aldı. Aynı şekilde Korn'un bonus CD'si 'Extra Values' için 'Push It' kullanıldı. Slayer, Fear Factory ve System of A Down gibi gruplarla yapılan bölgesel turlar bununla birleşince Static-X'in ün seviyesi dakika dakika yükseldi. Grup üyeleri müzik listelerinde bir anda parlayıp da sonraki sene ortada olmayan gruplar gibi olmak istemediklerini söylüyor.

Wisconsin Death Trip ona ilham veren kitabı yansıtıyor, resimli kısımların yerini 12 akıldan çıkmayan parçanın almasıyla... Melodik, koyu ve sert - Weyne ve Ken'den oluşan söz yazarı takım kara mizah ve söz sanatı içeren, kelimesi kelimesine anlatmak öte izlenimle anlatmaya çalışan sözler yazıyor. Duyguya dayalı ve gerçek hikayelerden etkilenilmiş veya çıkarılmış parçalar soyut özellikli. Bu yüzden parçalarda elemanların kişisel yaşamlarını bulmayı ummayın. Diğer rock/metal gruplarından farklı olarak grup, klişeleşmiş hikayelerden uzak durmuş; uyuşturucu, intihar ve Şeytan hakkında bir şeyler yok. Ve aşk hakkında bir parça olmasına rağmen (Love Dump), standart bir heyecanlı sevgi isteği beklemeyin.

"Biz sadece sevdikleri müziği yapan sıradan, normal insanlarız," diye itirafta bulunuyor Ken. "Benim öyle büyük hikayelerim yok. Biz sadece Kiss albümleriyle büyüyen ve bir araya gelmeye karar veren dört kişiyiz. Parçalarımızı çalarız ve bunu yaparken zevk alırız. Sanırım bir sürü insanla bağımızı bu şekilde sıkılaştırdık."

Grup Üyeleri Wayne STATIC ( vokal/gitar ) Koichi FUKUDA ( gitar/klavye ) Tony CAMPOS ( bass gitar/brutal vokal ) Ken JAY ( bateri )

Diskografi 2001 Where The Hell Are We... Machine

2000 Wisconsin Death Trip Push It Single

1999 Wisconsin Death Trip [1]

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.