Stephen Lekapenos ya da Lecapenus (), (ö. 18 Nisan 963), Bizans imparatoru I. Romanos'un (920–944 arası hükümdar) ikinci oğluKazhdan (1991), p. 1204Cawley, [http://fmg.ac/Projects/MedLands/BYZANTIUM.htm#RomanosIdied948 ROMANOS LEKAPENOS] ve 924 ile 945 yılları arası ortak imparatordur. Kardeşi Konstantin ile Aralık 944 tarihinde I. Romanos'u tahtan indirmişlerdir. Ancak, birkaç hafta sonra bu sefer yasal imparator VII. Konstantin tarafından onlar tahtan indirilip sürgüne gönderilmişl

Stefen Lekapenos

Stephen Lekapenos ya da Lecapenus (), (ö. 18 Nisan 963), Bizans imparatoru I. Romanos'un (920–944 arası hükümdar) ikinci oğlu ve 924 ile 945 yılları arası ortak imparatordur. Kardeşi Konstantin ile Aralık 944 tarihinde I. Romanos'u tahtan indirmişlerdir. Ancak, birkaç hafta sonra bu sefer yasal imparator VII. Konstantin tarafından onlar tahtan indirilip sürgüne gönderilmişlerdir. Önce iki kardeş Prote'ye kendileri tarafından sürgüne gönderdikleri babalarının yanına gönderilmişlerdir. Bizans vakanüvisleri, babaları I. Romanos onları Yeşaya kitabı 1.2 ayetinde yazan sözlerle karşıladığını yazar:
Ey gökler dinleyin, ey yeryüzü kulak ver!
Çünkü RAB konuşuyor:
<<Çocukları yetiştirip büyüttüm,
Ama bana başkaldırdılar.>>
Kremonalı Liutprand ise olayı biraz farklı anlatır: I. Romanos onları biraz acı bir alaycılıkla karşılayıp, babalarını ihmal etmeleri hakkında düşünmelerini ve keşişlere bağışlanmaları için yalvarmalarını istemiştir. Kısa bir süre sonra Prokonnesos adasında bulunan hapishaneye gönderilmiştir. Sonra Rodos adasına ve sonunda Lesbos'da Mithymna'ya yerleştirilmiştir. Yannis Skylitzes, Stefen'in imparatoriçe Theofano tarafından, oğulları II. Basileios ve VIII. Konstantin'in taht haklarını korumak için muhtemel taht iddialarının önüne geçmek için zehirlettiğini iddia eder. Ancak geniş imparatorluk ailesinde aynı zamanda yaşanan birçok ölümün, Theofano'ya düşman kaynaklar tarafından onun genellikle zehir kullanarak öldürtmesi olarak kaydedilmiş olduğu da not edilmelidir.

Kaynakça

Kaynaklar

* * * * * *

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar