Steganografi

Kısaca: Steganografi, eski Yunanca'da "''gizlenmiş yazı''" anlamına gelir ve bilgiyi gizleme (önemli: şifreleme değil) bilimine verilen addır. Steganografi'nin şifrelemeye göre en büyük avantajı bilgiyi gören bir kimsenin gördüğü şeyin içinde önemli bir bilgi olduğunu farkedemiyor olmasıdır, böylece içinde bir bilgi aramaz (oysa ki bir şifreli mesaj, çözmesi zor olsa bile, gizemi dolayısıyla ilgi çeker). ...devamı ☟

Steganografi
Steganografi

Steganografi, eski Yunanca'da "gizlenmiş yazı" anlamına gelir ve bilgiyi gizleme (önemli: şifreleme değil) bilimine verilen addır. Steganografi'nin şifrelemeye göre en büyük avantajı bilgiyi gören bir kimsenin gördüğü şeyin içinde önemli bir bilgi olduğunu farkedemiyor olmasıdır, böylece içinde bir bilgi aramaz (oysa ki bir şifreli mesaj, çözmesi zor olsa bile, gizemi dolayısıyla ilgi çeker).

Tarihçe

Tarihte steganografi, hem şifreleme öncesi dönemde hem de sonrasında (ilgi çekmeme avantajından dolayı) kullanılmıştır:

  • Eski Yunanistan'da, insanlar mesajları tahtaya yazıp üzerini mumla kaplarlardı. Böylece cisim kullanılmamış bir tablete benzerdi öte yandan mumun eritilmesiyle birlikte içindeki gizli mesaj okunabilirdi.
  • Herodotus'un bir hikayesine göre Pers saldırısının öncesinde saçları traşlanan bir kölenin kafasına yazılan uyarı mesajı, saçlanırın uzaması sayesinde saklanmıştır. Bu sayede, mesaj dikkat çekmeden gerekli yere ulaşabilmiş, ulaştığında da kölenin saçları tekrar kesilerek uyarı okunabilmiştir.
  • İkinci Dünya Savaşı sırasında, New York'taki bir Japon ajanı (Velvalee Dickinson) oyuncak bebek pazarlamacısı kılığı altında saklanmaktaydı. Bu ajan, Amerikan ordusunun hareketlerini bebek siparişi içeren mektuplar içine saklayarak Güney Amerika'daki adreslere gönderiyordu.
  • Özellikle 1960'larda mor ötesi boya ile yazı yazabilen sprey ve kalemler moda idi. Bu kalemlerin yazdığı yazılar, sadece bir mor ötesi ışıkla görülebiliyordu.
  • Ron Howard'ın Akıl Oyunları (A Beautiful Mind) filminde, John Nash gazete ve dergilerde gizli mesajlar aramaktadır.


Steganografiye basit bir örnek de verebiliriz: aşağıdaki yazı, normal bir şekilde okunduğunda normal bir yazı gibi gözükürken satır atlanarak okunduğunda daha değişik bir mesaj içerdiği görülmektedir:

 Benim için futbolda önemli olan centilmenlik 
 ve dostluktur. Hedefim illa ki kazanmak 
 falan değildir. Ben sadece kendi reklamını düşünen
 kişiliğe sahip olsam başka olurdu. Ben net 
 birisiyim arkadaş. Takımım kazanırsa mal- 
 zemecisine kadar mutlu oluruz. Ben de sporcu 
 varlığımı geliştiririm. Hakemlere baskı uygulamak 
 sportmenliğe yakışmaz. Fair-play için mücadele 
 gerekirse onu da yaparım. Medyayı da bağ- 
 rıma basmışım, spor uğruna gülmüşüm ve ağ- 
 lamışım, kafam rahat!


Bilgisayar dünyasında kullanımıVeri içine veri gömmekBilgisayar dünyasında da steganografi çok popülerdir:

  • i386 işlemci serisinin komut setindeki bir tekrarlama, i386 için yazılmış programlara herhangi bir veriyi saklama imkanı vermektedir ( Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz)
  • Resim, ses ve video gibi verilerde dosya boyları çok büyüktür. Öte yandan, seste ve görüntüdeki küçük bozuklukları insan beyni farkedemediği için, kasıtlı olarak periyodik bozukluklar şeklinde dosyanın içine başka bir dosya saklanabilir.

Örnekİlk bakıldığında bir ağaç resmi
İlk bakıldığında bir ağaç resmi


Soldaki ağaç resminin içindeki gizli resim
Soldaki ağaç resminin içindeki gizli resim
Resimlerde, 24-bit'lik bir kanallama kullanılır. Bu kanallar kırmızı, yeşil ve mavi'dir ve her bir kanal 8 bit'lik bir değere sahip olabilir. 8 bit 256 ayrı değer saklayabilir, ve örneğin 12 sayısı 00001100 olarak 240 sayısı ise 11110000 olarak kodlanacaktır.

Öte yandan, bir insan her renkteki 8 bit'in son iki (hatta üç) bitindeki değişiklikleri göremeyecektir, zira bu değişiklik 3 (veya son üç bit için 7) ton değişikliğe eşdeğerdir (oysa ki toplamda 255 ton var). Bu durumda, son üç bit asıl rengin detayları yerine başka bir bilgi saklamak için kullanılbilir: hesaplayacak olursak görüyoruz ki günümüzde cep telefonlarının çektiği (dolayısıyla sıkça paylaşılan) 1600 * 1200 çözünürlükteki bir resmin içine bile 2 Megabayta kadar veri saklanabilir!

Örneğin, soldaki resmi gelişmiş bir fotoğraf veya veri editörüne verin. Editöre, resmin her baytına 3 sayısı ile "Logical AND" işlemi yapmasını söyleyin. Ortaya simsiyah bir resim çıkacak.

Şimdi işin zevkli kısmı: o simsiyah (gibi görünen) resmi bir resim editörü ile açın ve resmin parlaklığını 85 katına çıkartın. Göreceksiniz ki, ortaya sağdaki kedi çıkacak!

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Steganografi Resimleri