stel

Stel veya stela, dikilmiş, yüksekliği eninden uzun yekpare bir taştan oluşan bir yapıttır. Sözcük Yunanca stele yani "(dikili) duran blok"tan gelir.

Stel

Mısır mezar steli.|thumb|185px] Stel veya stela, dikilmiş, yüksekliği eninden uzun yekpare bir taştan oluşan bir yapıttır. Sözcük Yunanca ``stele`` yani "(dikili) duran blok"tan gelir. Ahşap olanlarına da rastlanmıştır. Stelin farklı şekillerde kullanılan farklı tipleri vardır. Örneğin özellikle Antik Yunan`da rastlanan mezar taşı mahiyetinde steller vardır. Bunlara ``mezar steli`` de denir. Amarna`da ise sınırı işaretleyen Akhenaten steli bulunur; steller sınır işaretleri olarak da kullanışmılardır. Bunların dışında askeri zaferleri anan steller de mevcuttur. Mezopotamya`da da salt anıt mahiyetinde, çoğunlukla kral buyruklarının yazılı olduğu steller bulunmuştur.

Steller Antik Yakın Doğu, Yunanistan ve Mısır ve bunlardan bağımsız olarak Çin, bazı Budist kültürleri ve Mezoamerikan uygarlıklarda bulunmuştur. Antik Mısır ve Orta Amerika`dan kalan büyük sayılarda steller bu uygarlıklar hakkındaki en büyük ve önemli bilgi kaynaklarından biridir. Stellerin üzerindeki yazı ve çizimler o zamana ve uygarlığa dair önemli bilgiler verir.

Başlıca Steller

}

Kaynaklar

Vikipedi

stel

Flemenkçe stel kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. set, suit, stand, outfit, bunch

stel

Flemenkçe stel kelimesinin Fransızca karşılığı.
1. (werktuigen) jeu (m); assortiment (m); ensemble (m) 2. (mensen) groupe (m); bande (f); ensemble (m); troupe (f)

İlgili konuları ara

Yanıtlar