Stephen Schwarzman

Kısaca: Stephen A. Schwarzman (d. 14 Şubat 1947), Blackstone Group adlı özel sermaye firmasının başkanı ve ortak kurucusu Yahudi kökenli ABD`li iş adamı. ...devamı ☟

Stephen A. Schwarzman (d. 14 Şubat 1947), Blackstone Group adlı özel sermaye firmasının başkanı ve ortak kurucusu Yahudi kökenli ABD`li iş adamı.

Gençliği ve Eğitimi

Schwarzman, Yahudi bir aileden gelir. Philadelphia`nın banliyösündeki Abington Bölge Okuluna devam etti ve Abington Senior High School`dan mezun oldu. Ardından Yale Üniversitesi`nde lisans diploması aldı. Yale`de George W. Bush`un oda arkadaşıydı ve her ikisi de 1969 yılında Skull & Bones topluluğuna 1969 kabul edildiler. Schwarzman, Yale`den sonra doğrudan Harvard Business School`a kabul edildi ve buradan 1972 yılında MBA (Master of Business Administration) derecesi aldı.

Kariyeri

Schwarzman, kariyerine ilk olarak 31 yaşında Müdür`lük seviyesine çıkacağı yatırım bankası Lehman Brothers`ın finans servisinde başladı. Son olarak Lehman Brother`ın küresel birleşme ve satın alma takımının başına geçti. 1985 yılında Schwarzman ve ortağı Peter Peterson özel sermaye ve leveraged buyout (Bir şirketi satın almak için başka alt bir şirket kullanma şeklinde satın alma işlemi) konularına odaklanan Blackstone şirketini kurdular.

Şirketinin, 2006 yılındaki yaklaşık 3.5 Milyar Dolarlık piyasa değeri ile Schwarzman, ``Forbes`` sıralamasında Amerika`nın en zengin 73. kişisidir. Forbes 2006 sıralaması ve Schwarzman`ın fotoğrafı He lives in an apartment at 740 in New York`ta Park Avenue 740 adresinde, daha önce George Brewster ve John D. Rockefeller Jr.`a ait bir apartmanda yaşamaktadır ve Schwarzman bu evi 2000 yılında Saul Steinberg 30 milyon dolara satın almıştır.Gross, Michael. `` 740 Park: Dünyanın en zengin apartman binasının hikayesi.`` New York: Broadway Kitapçılık, 2005.

Schwarzman, 13 Şubat 2007`de 60. doğum gününü Park Avenue`deki bir silah deposunda kutlamıştır. Davetliler arasında Colin Powell, New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg ve New York Kardinal`i Edward M. Egan gibi tanınmış şahsiyetler vardı ve anlatılanlara göre gecenin sürprizi Rod Stewart`ın canlı konseri için 1 milyon dolar ödenmişti.

6 Haziran 2007`de, finans haberi veren bir kaç internet sitesine göre Schwarzman 2006 mali yılında 400 milyon dolardan fazla kazanmıştı ve Blackstone Group`un piyasa değeri 7.7 Milyar dolara ulaşmıştı. [1].

2007`de, Schwarzman Time Dergisi`nin Dünyanın En Etkili 100 Kişisi Listesine alındı.

Schwarzman, Yale School of Management`da fahri profesör ve John F. Kennedy Görsel Sanatlar Merkezi Mütevelli Heyeti Başkanı olarak görev yapmıştır.

KaynaklarLinklerKaynak wiki |url=http://en.wikipedia.org/wiki/Stephen_Schwarzman |tarih=30 Haziran 2007 |dil=İngilizce |madde=Stephen SchwarzmanKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.