Steve Albini

Düzenle|Haziran 2007 80`lerin kült gruplarından olan Big Black`in üyelerinden olan daha sonra grubun dağılmasıyla alternative rock piyasasının öncü prodüktör.

Chicago`da gençliğini geçiren Steve Albini Cheap Trick ve Ohio Players gibi yöresel müzik gruplarını dinleyip fanzinlerde yazılar yazdı. 1982 yılında ise Big Black adlı grubu kurdu. Aradan süre geçtikçe ve grup ilerledikçe gruba üyeler dahil oldu ve bir anda Big Black Amerika`nın en önemli gruplarından biri oldu.

Big Black ilk albümünü olan Atomizer`ı 1986`da yayınladıktan bir yıl sonra grubun ikinci albümü olan Song About Fucking çıkmadan önce grubu dağıttı. Grup dağıldıktan sonra Steve Albini ona büyük plak şirketlerinden gelen tekrifleri kabul etmedi ve bağımısz bir şekilde devam kararını aldı.Başka gruplarla beraber prodüktör olarak çalışmaya başladı ve bir anda alternative müzik çevrelerinde ünü arttı. Çok farklı yapıya sahip bir çok müzik grubu ve tarzı ile çalışmasına rağmen kendisinin müziksel bir sabitliği vardı: Ham ve dağınık perküsyonlar, sert gitar tonalitesi ve birçok orta-hızda ritm değişklikleri. Kendisini, bu gruplarla çalışırken prodüktör kelimesindense engineer (mühendis) olarak tanıtıyordu.

Steve Albini prodüktörlük işinin yanında hala müzisyen olarak çalışmalarınada devam ediyor. 1998 yılında David Sims ve Rey Washam ile beraber ikinci grubu olan Rapeman`i kurdu. Grup bir albüm ve bir ep çıkardıktan sonra ismi yüzünden grup tepki almaya başladı ve baskı fabrikasındaki işçiler grubun adının geçtiği şeyleri basmayacaklarını açıkladı ki, Steve Albini grubla tam yeni yeni alışmaya başlamış ve asıl performansını göstermeye yeni başlamıştı. Grup bu talihsiz olaydan sonra dağıldı.Bundan sonra Steve Albini bir süreliğine hiç bir gruba katılmadı ve onun yerine yeni yeteneklerle ve bir sürü grupla beraber çalışmalara katıldı.Bu zaman içerisinde Steve Albini büyük plak şirketlerini sevmemesine rağmen bu şirketlere bağlı Nirvana, Pj Harvey, Auteurs gibi gruplarla ve kişilerle çalıştı.Bu işler ona bir sürü para kazandırdığı için kişisel projelere ve bilinmeyen grupların önünü açmada önemli rol oynadı.

Steve Albini en sonunda müzik piyasasına grubu Shellac ile geri döndü. Grup produktör/müzisyen dostu olan Bob Weston (volcano suns), ve Todd Trainer (rifle sport, brick layer cake)`den oluşuryordu. Shellac ilk albümü olan At Action Park`ı 1994 yılında yayınladı. Shellac ile turneye çıkan albini aynı anda Bush, Storm & stress, Melt Manana ve Pw Long gibi gruplarla çalıştı.Shellac 1998 yılında ise ikinci albümleri olan Terraform`u piyasaya sürdü. albini halen müzik kariyerine Shellac ile devam etmekte ve halen başka gruplarla yaptığı çalışmaları sürdürmektedir.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Steve Albini Resimleri