Steven Soderbergh

Başrollerinde güzel yıldız Julia Roberts ile yılların eskitemediği aktör Albert Finnes'in yer aldığı " Tatlı Bela " ( Erin Brockovich ), senarist, yönetmen, yapımcı ve editör nitelikleri ile sinemanın bütün dallarında parmağı olan ünlü yönetmen Steven Soderbergh'in imzasını taşıyor.

Başrollerinde güzel yıldız Julia Roberts ile yılların eskitemediği aktör Albert Finnes'in yer aldığı " Tatlı Bela " ( Erin Brockovich ), senarist, yönetmen, yapımcı ve editör nitelikleri ile sinemanın bütün dallarında parmağı olan ünlü yönetmen Steven Soderbergh'in imzasını taşıyor.

Bağımsız sinemanın önemli temsilcilerinden biri olan Atlanta'lı yönetmen, 26 yaşındayken " Sex, Lies & Videotape " filmiyle Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye Ödülü'nü alarak bu ödülü alan en genç yönetmen unvanının sahibi oldu.

Cinsellikle röntgencilik arasındaki modern ilişkilerin doğasını ortaya seren filmin uluslar arası alanda yankı uyandırması ile bir anda dünya sinemasının altın çocuklarından biri haline gelen Soderbergh, sinemaya üniversite yıllarında ikinci el ekipmanlarla 16mm.'lik kısa filmler çekerek başladı. Okulu bitirdikten sonra Hollywood'a giden çiçeği burnunda yönetmen, önceleri müstakil gazeteci olarak çalışır. İstediği yaşamı Hollywood'ta bulamadığı için kısa bir süre sonra eve geri dönerek kısa metrajlı film çekmeye devam etti.

" Yes " isimli bir rock grubunu üzerine çektiği belgesel niteliğindeki filmi beğeni toplayan Soderbergh'in " 9012 Live " adlı filmi 1986 yılında Grammy Ödülü'ne aday gösterildi. Bu başarısını seks oyunlarını konu alan " Winston " ile sürdürdü. 1989 yılında pek çok dalda ödül ( New York Eleştirmenleri En İyi Senaryo; En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar Ödülü; Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ile Uluslararası Yarışma En İyi Film Ödülü ) alan filmi " Sex, Lies & Videotape "ı gerçekleştiren Soderbergh, iki yıl sonra ünlü yazar Franz Kafka'nın romanlarından yola çıkarak kurgulanan yaşam öyküsünü konu alan " Kafka " filmini çekti.

Bu filmin hayal kırıklığı yaratmasından sonra, bir diğer filmi " King of the Hill " in de bekleneni verememesi üzerine karamsarlığa kapanan yönetmen, bu psikolojiyle film-noir'a yöneldi ve cinselliğin yıkıcı etkilerini anlatan " Underneath " filmini yönetti.1996 yılında çektiği " Schizopolis " ile iletişim karmaşasına duyarlılıkla yaklaşmayı başaran yönetmen, aynı yıl " Gray's Anatomy " adlı filmi gerçekleştirdi.

1998 yapımı " Out of Sight " ile " Sex, Lies & Videutape " filmindeki başarısını tekrarlayan Soderbergh, Elmore Leonard'ın romanından uyarladığı bu filmle George Clooney ve Jennifer Lopez arasında muhteşem bir uyum yakaladı. Ertesi yıl, 19. İstanbul Film Festivali'nde görme fırsatı bulduğumuz " The Limey " ( Denizci ) çekti.

Yönetmenliğinin yanı sıra başka filmlerin senaryolarını da yazan Soderbergh, Gary Ross'un " Pleasantville " ile Greg Mottola'nın " The Daytrippers " ın senaryo yazarlığını üstlendi. Scott McGehee'nin " Nightwatch " filminin senaryosunu yazan yönetmen, üç çocuklu bir kadının, insanları zehirlemekten çekinmeyen bir şirkete açtığı savaşı konu alan " Tatlı Bela " filmini gerçekleştirdi.

2000 yılında yönetmenliğini üstlendiği bir diğer film de " Traffic " filmi idi. Bu iki filmle 2001 Oscar'larında " En İyi Yönetmen " dalında iki kez aday olan Soderbergh, " Traffic " filmiyle Oscar Ödülü'ne layık görüldü. Film, dört ayrı dalda Oscar Ödülü alırken, yönetmenin diğer filmi " Tatlı Bela " da başrol oyuncusu Julia Roberts'a " En İyi Kadın Oyuncu " Oscarı'nı getirdi.

Soderbergh 2002 yılında sadece hayranlarının ilgisini çekebilecek oldukça kişisel " Çok Özel "e imza attıktan sonra Stanislaw Lem'in ünlü eseri " Solaris "i yönetmek için kamera arkasına geçti.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Steven Soderbergh
Steven Soderbergh