Stormarn

Kısaca: Stormarn, Almanya'nın kuzeyinde Schleswig-Holstein eyâletinde il. ...devamı ☟

Stormarn
Stormarn

style="background: #ffffff; text-align: center;" style="background: #ffffff;" style="background: #ffffff;" style="background: #ffffff;" style="background: #ffffff;" style="background: #ffffff;" style="background: #ffffff;" style="background: #ffffff;" style="background: #ffffff;"
Flama Konum
Temel veriler
| Schleswig-Holstein
| 766,27 km²
| 224.290 ``(30 Eylül 2005)``
| Km² başına 293
| Bad Oldesloe
| OD
| www.kreis-stormarn.de
| Klaus Plöger


Stormarn, Almanya`nın kuzeyinde Schleswig-Holstein eyaletinde il.

Konum

Kuzeyinde Segeberg, kuzeydoğusunda Ostholstein illeriyle Lübeck kenti yer alır. Doğu ve güney sınırlarında Herzogtum Lauenburg ili, batısında Hamburg ile komşudur. Hamburg metropol bölgesine dahildir. Deniz seviyesinden en yüksek noktası, 100 metre yüksekliğindeki Kleine Hahnheider dağıdır.

Tarihçe

8`nci yüzyıldan itibaren ``Stormarii`` ya da ``Stormere`` adıyla anılmaya başlar. 1937 yılında çıkarılan bir yasayla, aralarında Rahlstedt, Billstedt und Lohbrügge`nin de bulunduğu toplam 12 idari bölgeyi Hamburg`a devretti. Hamburg`dan GroíŸhansdorf`u devralan Stormarn bu idari düzenleme sonucunda nüfusunun yarısını kaybetti. 1992 yılında Stormarn ili kuruluşunun 125`nci yılını kutladı.

Ekonomi

Ekonomik faaliyetler büyük çapta Hamburg ve Lübeck`e tabidir. Birçok işkolunun bölgede yaptığı yatırımlar, 1973 yılında 163.000 olan nüfusu 220.000`in üzerine taşımıştır. Buna karşılık Stormarn`ın kuzeydoğusu tarım ağırlıklı kalmaya devam etmiştr. Nüfusun özellikle güneybatıdaki Reinbek, Glinde, Barsbüttel`de yoğunlaşması ve il idari merkezlerine uzaklık, zaman zaman sıkıntıya neden olmaktadır.

Eğitim

Stormarn`da Ahrensburg ve Bad Oldesloe olmak üzere iki meslek yüksek okulu bulunur. RBZ (Regionale Berufsbildungszentren) Ahrensburg ve RBZ Nordstormarn isimli yüksek okullar geniş ölçüde özerkliğe sahip olup özel sektörler yakın işbirliği içinde eğitim vermektedir.

Bağlantılar} }

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.