Sturmtiger

Kısaca: Sturmtiger, Tiger-Mörser, 38 cm RW61 auf Sturm(panzer)mörser Tiger, Sturmmörser Tiger ya da en çok bilinen adıyla Sturmtiger ve Sturmpanzer VI, Nazi Almanyası ordusu Wehrmacht tarafından II. Dünya Savaşı sırasında kullanılan Panzer VI Tiger I şasesi üzerine yerleştirilen 38cm SturmMörser RW61 L/5.4. model çok büyük bir havandan oluşan bir taarruz topuydu. ...devamı ☟

Sturmtiger
Sturmtiger

ZSA | adı= Sturmmörser Tiger | resim= | açıklama= | mürettebatı=5 (Komutan, sürücü, (3x) top mürettebatı) | uzunluğu=6.28 m | genişliği=3.57 m | yüksekliği=2.85 m | ağırlığı=68 ton | zırhı=150 mm | ana silahı=380mm RW61 L/5.4 rocket havan topu | diğer silahı=90mm NbK 39 anripersonel silahı, 7.92mm MG34 makineli tüfek | motoru= Maybach gasoline engine | motor gücü=600 hp | süspansiyon=yaylı bar | son hızı=40 km/h | gücü=9 beygir/ton | menzili=120 km

Sturmtiger, ``Tiger-Mörser``, ``38 cm RW61 auf Sturm(panzer)mörser Tiger``, ``Sturmmörser Tiger``, ya da en çok bilinen adıyla Sturmtiger ve Sturmpanzer VI, Nazi Almanyası ordusu Wehrmacht tarafından II.Dünya Savaşı sırasında kullanılan Panzer VI Tiger I şasesi üzerine yerleştirilen 38cm SturmMörser RW61 L/5.4. model çok büyük bir havandan oluşan bir taarruz topuydu. Piyade birliklerine kentsel alan çatışmalarında destek vermek amacıyla üretildi. Sadece 18 adet üretildi. Üretiminde cephede ağır hasar görmüş Tiger tankları kullanıldı. Renkli çizimi

Üretimi

Bu aracın üretim amacı piyade birliklerine destek vermek için düşmana ait çok korunaklı ve sağlam bina ve siperleri tek bir seferde yok etmek içindi. Bu fikir 1942 yılında ki Stalingtad Kuşatması sırasında ortaya çıktı. O zaman Wehrmacht elinde sadece üzerinde 150 mm ağır piyade topu bulunan Sturmgeschütz III taarruz topu vardı. Bu araçlardan 12 tanesi bu kuşatmada kaybedildi.

Halefi olan Brummbí¤r 1943 yılında üretilmesine karşın, Wehrmacht bundan daha ağır ve güçlü bir araca ihtiyaç duyuyordu. Sonunda yapımında Tiger tank şasesi ve 210 mm obüs kullanılacak bir aracın yapımına başlandı.

Anvcak o zamanda böyle bir top bulunmadığından bunu yerine bir benzeri Kriegsmarine tarafından sualtı bomba fırlatıcısı olarak kullanılan 380 mm havan da karar kılındı.

İlk prototip Ekim 1943 yılında Adolf Hitlere tanıtıldı. Nisan 1944 üretim onayı verilen aracın denemelerine başlandı. Ağustos ve Kasım ayları arasında 18 adet Sturmtigers tamamlandı. Bu kadar yavaş üretilmesinin sebebi yeni şase üretmek yerine vurulmuş veya servisten çekilmiş Tiger 1 tanklarının beklenmesiydi.

Dizaynı

Sturmtiger aracında Tiger I tankının gövde ve süspansiyon sistemleri korundu. Tiger tankına ait üst yapı sökülerek bunun yerine içerisine havan topunun konacağı yeni bir üst yapı monte edildi. Bu üst yapı aracın ön tarafından başladığından araca uzaktan bakıldığında kutuya benzer bir hava veriyordu.

Tiger tanklarına göre daha kısaydı.Sturmtiger boyu sadece 6.28 m iken Tiger 8.45 m gelmekteydi. Bunu en önemli sebebi arasın çok uzun namlulu bir topunun olmamasıydı. Tiger tankına göre 15 cm ise daha yüksekti.

Zırhı

Sturmtiger şehir çatışmalarında görev alacağı için aracın bu çatışmalarda ağır hasar almaması çok kalın bir zırh ile korunması gerekiyordu. Aracın ön tarafında 150 mm kalınlığında eğimli bir zırhı vardı. Yan taraflarında ise 80 mm kalınlığında paneller bulunuyordu. Normal bir Tiger tankı 57 ton gelirken, Sturmtiger neredeyse 68 tona yaklaşıyordu.

SilahlarıAna silahı 380 mm Raketenwerfer 61 L/5.4, kuyruktan dolma roket fırlatıcı/havandı. Bu silah kısa menzilli roket fırlatıcı bir düzenekti. Havanın boyu 1.5 metreye yakında ve 125 kilo yüksek patlayıcılı taşıyan mermi atabiliyordu. Bu mermi 2.5 metre kalınlığındaki betonu bile delip geçmeye yeterdi.

Bu silahın menzili 5650 metreydi. Merminin toplam ağırlığı 345-351 kilo arasındaydı. Normal bir barutla mermi 45 m/s hızla ilerlerken , 40 kg luk roketle bu 250 m/s ye kadar çıkıyordu.

Roket fırlatıcı bazı sorunlarda yaratıyordu. En önemlisi roket barutunun yanması ile oluşan gaz araç içinden atılamıyordu.

Mermilerinin çok büyük olması sebebiyle sadece 14 mermi taşıyabilirdi. Bir tanesi namluda diğeri ise yükleme tepsisinde beklerdi. Diğerleri aracın arka kısmaında bulunan parmaklılık raflarda taşınırdı. Araca mühimmat yüklemek için üstyapıya bir vinç monte edilir ve bu vinç yardımıyla mermiler yüklenirdi. Yükleme için 5 kişilik mürettabatın tamamıda çalışmak zorundaydı.

Yükleme kapağının hemen yakında 90 mm ``NbK 39 Nahverteidigungswaffe`` ("Yakın savunma silahı") takılıydı. Bu silah yakın mesafede bulunan düşman araç ve piyadelerine karşı aracı savunuyordu. Bu silah 360 derecelik bir kullanım açısına sahip basit bir bombaatar silahıydı. Piyade saldırılarına karşı ise 7.92mm MG34 mitralyöz kullanılıyordu.

Görev tarihi

Sturmtiger asıl görevi piyade birliklerinin kuvvetli düşman mevzilerine veya binalara yapacakları saldırıda ağır topçu desteği sağlamaktı. Ancak Almanya nın durumu gün geçtikçe kötüleşiyordu. Alman silahlı kuvvetleri Wehrmacht saldırmaktan daha çok artık savunma pozisyonu almaya başlamıştı.

Üç yeni Panzer bölüğü Sturmtiger modelini kullandı: Panzer Sturmmörser Kompanien (PzStuMrKp) 1000, 1001 and 1002. Aslında 14er araçtan oluşmaları gerekirken elde yeterli araç olmadığından her bölüğü 4 er tane dağıtıldı. Bu 4 araçta kendi içlerinde ikili takıma bölündü.

PzStuMrKp 1000 birliğine ait iki araç 13 Ağustos 1944 tarihinde Varşova Ayaklanması sırasında ilk olarak kullanıldı.. PzStuMrKp 1001 and 1002 ise Eylül ve Ekim aylarında göreve çıktı. PzStuMrKp 1000 and 1001 birliklerine bağlı 7 araç daha sonra Ardenler karşı saldırısı sırasında görev aldı.

Ardenler karşı saldırısı ardında bu araçlar bir daha cephe görevinde kullanmadı. Daha çok Almanya topraklarına karşı yapılan saldırılarda savunma amaçlı kullanıldılar. Bu araçlar çok iyi birer savunma silahıydı. Düşman savaş uçaklarının bombardımanı dışında piyade veya topçu ateşi ile yokedilmesi çok zor araçlardı. Sadece birkaç araç düşman tarafından yok edildi. Geri kalanlar ise mekanik arızası veya yakıt yetersizliğinden dolayı terk edilmeden önce mürettebatı tarafından imha edildi.

İki adet Sturmtigers günümüze ulaşabilmiştir: İlki Deutsches Panzermuseum Munster Almanya ve ikincisi Kubinka tank müzesi Rusya.

Linkler

Commons|Sturmtiger

Ayrıca bakınızPortal|Askeriye Şablon:IIDSAlmanZSA

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Sturmtiger Resimleri