Su kemeri üzerinde su yolu bulunan kemerli köprüdür. Başka bir tanımla; su kemerleri su taşımak amacıyla insanlarca inşa edilen kanallardır. Modern mühendislik ve mimarlıkta ise; suyu kaynağından istenilen noktaya götürmekte kullanılan, boru, ark, kanal, tünel ve bunları destekleyen her türlü yapıdan oluşan bir sistemdir.

SU KEMERI (türkçe) anlamı
1. Ãœzerinde su yolu bulunan kemerli köprü.
SU KEMERI (türkçe) ingilizcesi
1. aqueduct
SU KEMERI (türkçe) almancası
1. n. Aquädukt
2. Wasserleitung

Su Kemeri hakkında detaylı bilgi

Su kemeri üzerinde su yolu bulunan kemerli köprüdür. Başka bir tanımla; su kemerleri su taşımak amacıyla insanlarca inşa edilen kanallardır. Modern mühendislik ve mimarlıkta ise; suyu kaynağından istenilen noktaya götürmekte kullanılan, boru, ark, kanal, tünel ve bunları destekleyen her türlü yapıdan oluşan bir sistemdir. == Ayrıca bakınız == * Kemer * Tonoz

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Su Kemeri maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Pontcysyllte Su Kemeri

Pontcysyllte Su Kemeri, Galler'in kuzey doğu kesiminde bulunan Wrexham vilayetindeki Dee Nehri'nin üzerinden Llangollen Canal'ını taşıyan gezilebilir bir kemerdir.

Mağlova Su Kemeri

Mağlova Kemeri ya da Muallakkemer, Mimar Sinan tarafından 1554-1562 yılları arasında İstanbul'da, Alibey Deresi vadisi üzerinde yapılmış olan su kemeri. Bugün Sultangazi ilçesi sınırlarında bulunan Cebeci köyü yakınlarındadır.

Bozdoğan Su Kemeri

Bozdoğan Kemeri ya da bütün dünyada bilinen ve kabul gören mirascısının orijinal adı ile Valens Su kemeri (Yunanca: Άγωγός του ὔδατος, Agōgós tou hýdatos; anlamı: "su kemeri"), Romalılar tarafından İstanbul'da yaptırılan su kemeri. Roma İmparatoru Valens ...

Bozdoğan Kemeri

BOZDOĞAN KEMERİ İstanbul'da Şehzadebaşı ile Fatih arasında, Aksaray'dan Unkapanı'na giden yolu kesen ve Kırkçeşme kemeri veya Valens kemeri diye de anılan su kemeri. Kemer, Bizans İmparatoru Valentius devrinde inşa edilmiştir. Romalılar devrinde Hadrianus'un şehirde bazı su ...

Roma İmparatorluğundaki Su Kemerleri Listesi

Bu Roma'nın kendi dışındaki Roma su kemerleri listesi olup, modern ülkelere göre sıralanmıştır.== Giriş ==Romalılar, İmparatorluk içindeki büyük şehirlerde su kemerleri inşa ettiler. Onların kalıntıları (bazıları hala işlev görmekte) bugün hala pek çok yerde bulunabilir.

Roma şehrindeki Su Kemerleri Listesi

Roma şehrin'deki antik Roma su kemerleri'ni listeler.