Sungurlu

Sungurlu İlçesi Çorum - Ankara yolu üzerinde bulunup, Çorum'a uzaklığı 72 km., yüzölçümü 2.557 km2, rakımı 780 m.

Sungurlu İlçesi Çorum - Ankara yolu üzerinde bulunup, Çorum'a uzaklığı 72 km., yüzölçümü 2.557 km2, rakımı 780 m. dir. İlçe ekonomisi tarım hayvancılık ve ticarete dayanır.

İlçenin Karadeniz Bölgesini, İç Anadolu, Akdeniz ve Ege Bölgeleriyle bağlantısını sağlayan yol üzerinde oluşu ve büyük bir turizm potansiyeline sahip tarihi Boğazkale İlçesi’nin Sungurlu bağlantısı nedeniyle yol boyunda yer alan konaklama, dinlenme tesisleri ilçe ekonomisine olumlu katkılarda bulunmaktadır.

İlçe merkezi, 1754 yılında Kalınsaz adıyla bucak olarak teşkilatlandırılmış, Yozgat İli'ne bağlı iken daha sonra Budaközü ismini almıştır. 1866 yılında belediye olmuştur. 1924 yılında Çorum'a bağlanmıştır. İlçe haline getirilen bu yere (beyi bulunan Sungurluoğlu namındaki şahsın isminden) Sungurlu adı verilmiştir.

1990 sayımına göre toplam nüfusu 81.665 olup, 30.521’i ilçe merkezinde, 51.144’ü köylerde yaşamaktadır. Merkez bucağa bağlı 103 köyü vardır. İlçe toprakları orta yükseklikte dalgalı düzlükler ve tepelik alanlardan meydana gelmiştir. Kızılırmak’ın kollarından Delice Suyu ilçe topraklarını sular.

Ekonomisi tarıma dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri buğday, arpa, şekerpancarı, soğan, patates, üzüm, mercimek, elma ve nohuttur. Sebze ve meyve yetiştiriciliği yaygındır. Hayvancılık gelişmiş olup, en çok sığır besiciliği yapılır. Un ve tuğla fabrikaları başlıca sanayi kuruluşlarıdır. Dokumacılık yaygın yapılan el sanatıdır. İlçede bentonit yatakları vardır.

Haritası

Sungurlu koordinatları: 40.165100, 34.374800

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Sungurlu ilgili konular

 • Evci

  Evci - Adana ili Tufanbeyli ilçesinin köyü
 • Çorum tarihi

  Boğazkale kazılarında elde edilen eserler ve çevredeki mağaralar Çorum ve çevresinin çok eski bir yerleşim alanı olduğunu göstermektedir.
 • Çorum ekonomisi

  Ekonomi tarım ve hayvancılığa dayanır. Faal nüfûsun % 85’i tarım sektöründe çalışır. Son 10 sene içinde sanâyi sektöründe geli
 • Çorum ilçeleri

  Çorum’un biri merkez olmak üzere 14 ilçesi vardır.Merkez: 1990 sayımına göre toplam nüfûsu 186.377 olup, 116.
 • Kızılırmak Nehri

  Kızılırmak Nehri Türkiye topraklarından doğarak yine, Türkiye topraklarından denize dökülen en uzun akarsudur. Uzunluğu 1.355 km’dir. Den
 • Karakeçili

  Karakeçili, Türkiye'nin Kırıkkale ilinin bir ilçesi.
 • Sungurlu, Çorum

  Sungurlu, İç Anadolu'da Çorum ilinin yönetim sınırları içinde yer alan bir ilçedir.
 • Çorum (Merkez)

  Çorum, İç Orta Karadeniz Bölgesi'nde Çorum ilinin merkezi ve aynı isim ile merkez ilçesi olan şehir. Toprak sanayi ve makina imalat sanayi ço
 • Rıza Ilıman

  Rıza Ilıman, (d. 1934, Çorum), Türk siyaset adamı.
 • Karakeçili (anlam ayrımı)

  Karakeçili şu anlamlara gelebilir:
Sungurlu
Sungurlu