Sunset Bulvarı (özgün adı: ''Sunset Boulevard''), başrollerinde Gloria Swanson ve William Holden'ın yer aldığı Billy Wilder yönetmenliğindeki 1950 yapımı bir filmdir. Film adını Los Angeles'ta yer alan ünlü bulvardan almaktadır. Gloria Swanson filmde canlandırdığı parlaklığını yitirmiş Hollywood yıldızı Norma Desmond rolüyle, unutulmazlar arasına girmiştir.

Sunset Bulvarı

Sunset Bulvarı (özgün adı: Sunset Boulevard), başrollerinde Gloria Swanson ve William Holden'ın yer aldığı Billy Wilder yönetmenliğindeki 1950 yapımı bir filmdir. Film adını Los Angeles'ta yer alan ünlü bulvardan almaktadır. Gloria Swanson filmde canlandırdığı parlaklığını yitirmiş Hollywood yıldızı Norma Desmond rolüyle, unutulmazlar arasına girmiştir. Film 11 dalda Oscar'a aday gösterilmiş ve bunlardan üçünü kazanmıştır. ==Konu== }
Film iş bulmakta sorun yaşayan zor durumdaki yazar joe Gills (W. Holden) ile unutulmuş ve hınç dolu eski bir Hollywood yıldızı olan Norma Desmond'ın hayatlarının kesişmesini anlatmaktadır. Joe zor durumda olduğu için Norma ile birlikte olmaya başlar. Zaman içinde senaryosunu kendi yazdığı film ile Hollywood'a muhteşem bir dönüş planlayan Norma'yı daha iyi tanımaya başlar. Norma evdeki hizmetçisi dışında kimseyle görüşmeden yaşadığı ve yaşlandığı uzun yıllar içinde gerçeklik algısı zayıflamış biridir. Unutulmuş bir yıldız olduğunu kendine itiraf etmektense kendini yalanlarla avutmayı seçmiştir. Genç Joe ile yeniden hayat bulan Norma, onu kaybetmektense öldürmeyi tercih edecektir. } ==Oyuncular== == Ödüller == === Kazandıkları === * En İyi Sanat Yönetmeni, siyah beyaz (Hans Dreier, John Meehan, Sam Comer and Ray Moyer) * En İyi Müzik (Franz Waxman) * En İyi Özgün Senaryo (Charles Brackett, Billy Wilder and D.M. Marshman Jr.) === Adaylıklar === *En İyi Film *En İyi Yönetmen (Billy Wilder) *En İyi Erkek Oyuncu (William Holden) *En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Erich von Stroheim) *En İyi Kadın Oyuncu(Gloria Swanson) *En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Nancy Olson) *En İyi Sinematografi, siyah beyaz (John F. Seitz) *En İyi Kurgu (Arthur P. Schmidt and Doane Harrison)

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar