Super Mario Bros. 3

Super Mario Bros. 3 (Japonca: スーパーマリオブラザーズ3 Sūpā Mario Burazāzu Surī), 1988 yılında Nintendo tarafından geliştirilen platform video oyunudur. Oyun, Super Mario serisinin dördüncü oyunu olup 23 Ekim 1988 tarihinde Japonya ve sonraki yıllarda diğer ülkelerde Nintendo Entertainment System için piyasaya sürüldü.

Super Mario Bros. 3, Shigeru Miyamoto ve Takashi Tezuka'nın liderliğinde Nintendo Entertainment Analysis & Development bölümü tarafından geliştirildi. Oyuncular, Prenses Peach ve yedi farklı krallığın yöneticilerini düşmanları Bowser'dan kurtarması gereken Mario veya Luigi'yi kontrol eder. Önceki Mario oyunlarında olduğu gibi düşmanları onları durdurarak ya da büyülü güçler veren eşyalar kullanarak yenmektedirler ve ayrıca uçuş veya kayma yamaçları da dahil olmak üzere yeni yeteneklere sahiptirler. Super Mario Bros. 3, Bowser'ın adamları (Koopalings) ve seviyeler arasında geçiş için bir dünya haritası gibi Mario serisinin ana unsurları haline gelen birçok unsuru tanıttı.

Super Mario Bros. 3, eleştirmenler tarafından tüm zamanların en iyi video oyunlarından biri olarak kabul edilmektedir. Yaklaşık 17 milyondan fazla kopya satış ile Nintendo Entertainment System'in en çok satan dördüncü oyunu oldu. Aynı zamanda The Adventures of Super Mario Bros. 3 adlı kısa ömürlü bir çizgi dizi serisine ilham verdi. 1993'te Super Mario All-Stars oyununun bir parçası olarak Super NES ve 2003'te Game Boy Advance için Super Mario Advance 4: Süper Mario Bros. 3 adıyla yeniden piyasaya sürüldü. Oyun ayrıca Virtual Console için de yeniden piyasaya sürüldü ve 19 Eylül 2018'de, Nintendo Switch Online hizmeti sayesinde netplay ile ücretsiz bir oyun haline geldi.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.