Super Mario World 2: Yoshi's Island

Super Mario World 2: Yoshi's Island (Japonca: スーパーマリオ ヨッシーアイランド Sūpā Mario: Yosshī Airando), 1995 yılında Nintendo tarafından geliştirilen platform video oyunudur. Oyun, Super Mario serisinin sekizinci oyunu olup Ağustos 1995 tarihinde Japonya ve aynı yılın Ekim ayında diğer ülkelerde Super Nintendo Entertainment System için piyasaya sürüldü.

Oyun, bebek Mario'yu Kamek tarafından kaçırılan kardeşi Luigi ile tekrar bir araya getirmek için taşıyan 48 seviyeye kadar dost bir dinozor olan Yoshi'yi takip etmektedir. Super Mario serisi bir platform karakteri olan Yoshi, bulmaca çözerken ve eşya toplarken seviyenin sonuna ulaşmak için koşar ve atlar. Serinin yeni tarzında, oyun elle çizilmiş bir estetiğe sahiptir ve ana karakterin Yoshi olduğu ilk oyundur. Oyun, sıçramak gibi çırpınmak ve yutulmuş düşmanlardan yumurta üretmek için kayda değer yetenekleri tanıtmaktadır. Oyunun eşsiz görünümü, yapımcı ve Mario'nun yaratıcısı Shigeru Miyamoto'nun, oyunun Donkey Kong Country oyununun bilgisayarında önceden oluşturulmuş grafikleri konusundaki hoşnutsuzluğundan kaynaklanmaktaydı. Oyunun geliştirlmesi dört yıl sürdü ve özel efektlerinden bazıları yeni bir Super FX2 mikroçipiyle güçlendirildi.

Super Mario World 2: Yoshi's Island, IGN ve Metacritic'e göre anlık ve evrensel beğeni topladı ve dört milyondan fazla kopya sattı. Eleştirmenler, oyunun sanat, ses, seviye tasarımı ve oynanışı övdü ve oyunu bir şaheser ve tüm zamanların en iyi video oyunlarından biri olarak seçtiler. Oyun, hem Yoshi'ye hem de karakter olarak Miyamoto'nun sanat ve yönetmenlik kariyeri olarak ün kazandırdı. Oyunda kurulan farklı sanat tarzı ve Yoshi'nin ana özellikleri, Yoshi's Story (1997), Yoshi's Island DS (2006), Yoshi's New Island (2014) ve Yoshi's Crafted World (2019) da dahil olmak üzere bir dizi görünüm, yan ve devam oyununun sunulmasını sağladı. Super Mario World 2: Yoshi's Island, Super Mario serisinde New Super Mario Bros. Wii oyununa kadar ev konsolunda yayımlanan son 2B oyundu. Oyun, 2002'de birkaç değişiklikle Game Boy Advance için yeniden yayınlandı. Bu sürüm 2011'de Nintendo 3DS, 2014'te Wii U Virtual Console ve 2019'da Nintendo Switch'e sunuldu.

Kaynak:

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.