Super Smash Bros. Brawl

Super Smash Bros. Brawl (Japonca: 大乱闘スマッシュブラザーズエックス Dai rantō Sumasshu Burazāzu Ekkusu), 2008 yılında Game Arts, HAL Laboratory ve Sora Ltd. tarafından geliştirilen ve Nintendo tarafından yayınlanan bir almaşık dövüş video oyunudur. Oyun, Super Smash Bros. serisinin üçüncü oyunu olup 31 Ocak 2008 tarihinde Japonya ve aynı yıl diğer ülkelerde Wii için piyasaya sürüldü.

Oyundaki oynanabilir karakterler sayısı bazı karakterlerin çıkarılmasına karşın Super Smash Bros. Melee oyununa kıyasla artmıştır. Brawl, serinin oynanabilir üçüncü taraf karakterlere sahip ilk oyundur. Kendinden önceki oyunlarda olduğu gibi, oyunun amacı de rakipleri ekrandan atmaktadır. Sadeleştirilmiş hareket komutları ve nakavtlara karşı çıkma vurgusu ile geleneksel dövüş oyunlarından ayrılmaktadır. Subspace Emissary olarak bilinen öncekilerden daha kapsamlı bir tek oyunculu oyun modu içermektedir. Bu mod, bilgisayar tarafından oluşturulan side-scrolling beat 'em up ana konulu ara sahnelerdir. Brawl, serinin dört savaşçıya kadar çok oyunculu savaşları desteklemektedir ve Nintendo Wi-Fi Connection ile çevrimiçi savaşlar sunan ilk oyunudur. Oyun, Wii Remote, Nunchuk ile Wii Remote, GameCube controller ve Classic Controller dahil olmak üzere dört farklı kontrol cihazıyla aynı anda oynanabilmektedir.

Oyun, ilk olarak Nintendo başkanı Satoru Iwata'nın 2005 yılındaki basın toplantısında açıklandı. Serideki önceki iki oyunun yönetmeni Masahiro Sakurai, Iwata'nın isteği ile yönetmen rolünü üstlendi. Oyunun geliştirilmesi Ekim 2005'te, birkaç Nintendo ve üçüncü taraf geliştirme ekibinden üyeleri içeren yaratıcı bir ekiple başladı. Gelişme problemleri nedeniyle yaşanan gecikmelerden sonra oyun 2008 yılında dünya çapında yayınlandı.

Super Smash Bros. Brawl, içerik yükleme sürelerine ilişkin sorunlara rağmen eğlence değerine odaklanan övgüyle evrensel bir beğeni topladı. 38 tanınmış video oyun bestecisinin işbirliğiyle oluşturulan müzikal puanı, oyun tarihindeki farklı kuşakların temsili ile övgüyle karşılandı. Oyun, Metacritic'te %93 toplam inceleme puanı aldı ve Academy of Interactive Arts & Sciences tarafından "Yılın Dövüşü Oyunu" seçildi. 2010 yılında oyun, Ölmeden Önce Oynatmanız Gereken 1001 Video Oyunları kitabındaki oyunlardan biri olarak dahil edildi. 2008 itibarıyla, dünya genelinde satılan on üç milyondan fazla kopyasıyla, tüm zamanların en çok satan Wii oyunudur.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.