Surinam

Kısaca: Surinam Batıda Guyana, güneyde Brezilya, doğuda Fransız Guyanası ile sınırları olan, GüneyAmerika’nın kuzey kıyısında bir devlet. Eski bir Hollanda sömürgesi olan Surinam, 2° 02’ ve 6° 01’ kuzey enlemleriyle 54° ve 58° 03’ batı boylamları arasında yer alır. ...devamı ☟

Surinam
Surinam

Surinam Haritası

DEVLETİN ADI: Surinam BAŞŞEHRİ: Paramaribo NÜFUSU: 417.000 YÜZÖLÇÜMÜ: 163.820 km2 RESMİ DİLİ: Felemenk Dili DİNİ: İslam, Hindu, Hıristiyan PARA BİRİMİ: Surinam Guldeni

Batıda Guyana, güneyde Brezilya, doğuda Fransız Guyanası ile sınırları olan, GüneyAmerika’nın kuzey kıyısında bir devlet. Eski bir Hollanda sömürgesi olan Surinam, 2° 02’ ve 6° 01’ kuzey enlemleriyle 54° ve 58° 03’ batı boylamları arasında yer alır.

Tarihi

Surinam kıyısı 1499’da İspanyol Alonso de Ojeda tarafından keşfedildi. Fakat İspanya’nın buraya yerleşme teşebbüsleri kısa süreli oldu. 1650’de İngiltere kıyıyı sömürgeleştirmek için yerleşme merkezleri kurdu. 1667’de İngiltere ve Hollanda arasındaki bir savaş sonucunda, İngiltere Surinam’ı Hollanda’ya bıraktı. 1680’lerde ülkeye şeker üretimi için Afrika’dan köleler getirildi. 18 ve 19. yüzyıllarda şeker üretiminde, Afrikalı köleler çalıştırıldı. 1863’te kölelik kaldırılınca, Hindistan’dan ve Cava’dan işçi getirildi. 1922’de Surinam’ın statüsü değiştirilerek, bir sömürgeyken Felemenk Krallığının bir bölgesi oldu. 1954’te eskiden beri Hollanda Guyanası denilen Surinam’a Hollanda, içişlerinde bağımsızlık verdi. 25 Ekim 1975’te ülke bağımsız bir cumhuriyet oldu. Şubat 1982’de Milli askeri Konsey, hükümetin kontrolünü üzerine aldı. Hollanda ve ABD sivil bir hükümet kuruluncaya kadar yardımı kestiklerini ilan ettiler. 1987 Kasımında yapılan seçimlerle askeri yönetime son verildi. Aynı günlerde hazırlanan yeni anayasa referandumla kabul edildi. 1990 senesi sonlarına doğru ordu bir darbe ile yönetime el koydu. Askeri yönetim dış baskılar yüzünden 1991 Mayısında genel seçimlere gitmek mecburiyetinde kaldı. Hiçbir parti gerekli çoğunluğu sağlayamayınca uzun görüşmeler neticesinde, Birleşik Halk Meclisi Ronald Venitiaan’ı başkanlığa seçti. Bu arada gerillalarla hükümet kuvvetleri arasında ateşkes imzalandı. Bu gelişme barış yönünde kalıcı düzenlemelere ve demokratikleşme yönünde yeni adımların atılmasına yaradımcı oldu.

Fiziki Yapı

Ülke üç bölgeye ayrılır: Kıyı ovası, savana kuşağı ve iç kesimdeki tropikal orman.

Kıyı ovası 370 km uzunluğunda olup, 80 km kadar iç kesime uzanır. Bu verimli ova ülke topraklarının sekizde birini meydana getirir. Kıyı ovasının arkasında dar bir şerit boyunca uzanan savana otlakları yer alır.

Ormanlık, dağlık iç kesim Surinam’ın en az beşte dördünü kaplar. En yüksek nokta 1280 m olup, Wilhelmina Dağları üzerindedir. Dağlardan birçok nehirler doğarak Surinam topraklarını sular. Bu nehirler arasında başlıcaları Maroni, Surinam, Coppename ve Courantyne’dir.

İklim

Ülkede tropikal bir iklim hüküm sürer. Sıcaklıklar sürekli olarak 24° ila 34°C arasında seyreder. Nemlilik rahatsız edici derecede yüksektir. Bu bunaltıcı hava şartları, doğrudan sahile doğru esen rüzgarlar sayesinde arasıra azalır. Yağış miktarı yılda ortalama 2000 mm’nin üstündedir. Ülkenin hemen hemen her yeri aynı miktarda yağış alır.

Tabii Kaynaklar

Kıyı boyunca çok çeşitli mangrov tipi bitkiler yetişir. Savanalarda kaba tropikal otlar ve çok çeşitli ağaçlar bulunur. İç kesimin büyük bölümü çengel (sık ağaçlıklı orman) ile kaplı olup, kereste önemli bir gelir kaynağı teşkil etmektedir. Yeraltı zenginliği olarak, ülkede boksit mevcut olup, kuzeydoğuda Moengoda ve Surinam Nehri kıyısındaki Paranam bölgesinde işletilmektedir.

Nüfus ve Sosyal Hayat

417.000 nüfuslu Surinam halkının % 37’si Hindistanlı, % 3’ü Kreol, % 15’i Cavalı’dır. Hindistanlılar ve Cavalılar, 19 ve 20. yüzyıl başlarında tarım işçisi olarak ülkeye getirilenlerin soyundan gelmektedir. Kreollar, zenci kölelerin diğer etnik gruplarla birleşmesinden meydana gelmiştir. Ülke nüfusunun % 10’unu 19. yüzyıl ortasından önce ormanlara kaçan zenci kölelerin soyundan gelenler teşkil eder. Nüfusun % 2’si de Amerikalı yerlilerdir. Zenciler ve Amerikalı yerliler, iç kesimin nüfusunun hemen hemen tamamını meydana getirir. Bunlardan başka, kıyı şehirlerinde Avrupalı ve Çinli topluluklar vardır. Felemenk dili resmi dil olmakla birlikte, günlük dil Surinam dilinin yanısıra İngilizce, Hintçe, Cava dili ve Çince de konuşulur. Surinam dili, Felemenk dili, İngilizce, İspanyolca ve Portekizce’nin bir karışımıdır.

Ülkedeki başlıca dinler, İslamiyet, Hindu dini ve Hıristiyanlıktır. Bunlardan başka bir miktar, Konfüçyüs dinine bağlı olan Yahudiler vardır.

İlköğretim esas itibariyle devlet tarafından sağlanır.

6 ila 12 yaş arasındaki çocuklara okula gitmek mecburidir. Birkaç tane, Katolikler ve Protestanlar tarafından işletilen, mezheplere ait okullar mevcuttur. Yüksek tahsil yapılan kuruluş pek az olup, birkaç tanedir. Yıllık nüfus artış oranı% 2,8’dir.

Siyasi Hayat

Surinam, 25 Kasım 1975’te bağımsızlığına kavuşmuştur. Aynı sene 4 Aralıkta Birleşmiş Milletlere üyeliği kabul edilmiştir. 1987’de kabul edilen anayasaya göre; devletin başında milli meclis tarafından beş yıllık bir süre için seçilen başkan bulunur. Bununla birlikte ordu askeri konsey aracılığıyla hükümet üzerindeki etkili denetimini sürdürmektedir. Milletlerarası Askeri Konsey, Milletleraarası Meclisin çıkardığı bir kanunu iptal etme yetkisine sahiptir.

Ekonomi

Surinam halkının büyük çoğunluğu tarımla uğraşır. Ekilen toprakların yaklaşık olarak yarısında pirinç; bundan başka şekerkamışı, muz, portakal, greyfrut, mısır ve büyük hindistancevizi yetiştirilir. Sığır, koyun, keçi, domuz ve kümes hayvanları, yetiştirilen belli başlı hayvanlardır. Tarım faaliyetlerinin hemen hemen tamamı kıyı bölgesindedir. En verimli topraklar, eskiden sularla kaplı olan arazinin set çekilerek suyu dışarı akıtılan, ziraate elverişli hale getirilen kısımlarıdır.

Surinam’ın esas ekonomik zenginliği boksittir. İhracatın % 70’ini meydana getirir. Maden cevherinin bir kısmı alüminyum okside çevrilir. Fakat çoğu ABD’ye gönderilmek üzere ham halde gemilere yüklenir.

Ülkede bir miktar kereste doğrama fabrikaları vardır. Fakat imalat esas itibariyle boksit cevherinin işlenmesiyle sınırlıdır. Ayrıca; şeker ve pirinç değirmenciliği, karides dondurulması ve meyve suları, boya ve kontraplak üretimi de mevcuttur.

Ana ihraç malları boksit ve alüminyum oksid, pirinç portakal, greyfrut ve kerestedir. Surinam, yakıt ve yağlayıcı maddeler, yapı malzemesi sanayi teçhizatı ve otomobil ithal eder. ABD, Surinam ihraç mallarının % 75’ini alır ve Hollanda ile birlikte ülkenin çoğu ithal mallarını temin eder.

Ulaşım alanı sınırlıdır ve hemen hemen ulaşımda yalnızca kıyı bölgesi kullanılır. İyi karayolları 1300 km civarında olup toplam karayolu uzunluğu 8917 km civarındadır. Çoğu akarsular kıyı bölgesinde ulaşıma elverişlidir. Havayolları hizmeti iyi durumdadır. Ülkede tarifeli sefer yapılan 5 havaalanı vardır.

Surinam

İngilizce Surinam kelimesinin İspanyolca karşılığı.
[Surinam] s. Suriname

Surinam

İngilizce Surinam kelimesinin Almanca karşılığı.
[Surinam] n. Surinam, Staat in Südamerika

Surinam

İngilizce Surinam kelimesinin İtalyanca karşılığı.
[Surinam] s. Surinam (repubblica nell'America del Sud)

Surinam

İngilizce Surinam kelimesinin Portekizce karşılığı.
[Surinam] s. Suriname (república na América do Sul)

Surinam

Fransızca Surinam kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Surinam, country of northeast South America (also Suriname)

Surinam

Almanca Surinam kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. country of northeast South America (also Suriname)

Surinam

İspanyolca Surinam kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Surinam, country of northeast South America (also Suriname)

Surinam

Türkçe Surinam kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Surinam] n. country of northeast South America (also Suriname) n. Suriname, country in South America n. Surinam, country of northeast South America (also Suriname)

Surinam

İngilizce Surinam kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
npr. suriname

Surinam

Fransızca Surinam kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
(géographie) Suriname (n)

Surinam

Fransızca Surinam kelimesinin İtalyanca karşılığı.
(géographie) Suriname (m)

Surinam

Fransızca Surinam kelimesinin Portekizce karşılığı.
(géographie) Suriname (m); Guiana Holandesa (f)

Surinam

Fransızca Surinam kelimesinin İspanyolca karşılığı.
(géographie) Surinam (m)

Surinam

İspanyolca Surinam kelimesinin Fransızca karşılığı.
(geografía) Surinam (m); Suriname (m)

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Surinam Haritaları

bayrak harita surinam.png
bayrak harita surinam.png
dunya uzerinde surinam nerede.png
dunya uzerinde surinam nerede.png
surinamharita.png
surinamharita.png
surinam bayrak harita.png
surinam bayrak harita.png
surinam harita.jpg
surinam harita.jpg
surinam harita.png
surinam harita.png
surinam siyasi harita 1991.jpg
surinam siyasi harita 1991.jpg
surinam topografya.png
surinam topografya.png

Surinam Airways
6 yıl önce

Surinam Havayolları devlete ait bir iktisadi girişimdir. Surinam Havayollarının 2008 itibarıyla aşağıda sıralanan uçaklara sahiptir. Surinam Havayolları...

Surinam Kızılderilileri
6 yıl önce

Surinam Kızılderilileri (Felemenkçe Surinaamse Indianen), Surinam'da yaşayan Guyanalar kültür grubundan Kızılderili halkları. Daha çok Paramaribo, Wanica...

Surinam pasaportu
6 yıl önce

Surinam pasaportu Surinam vatandaşlara uluslararası seyahat etmeleri için verilir. Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi'nin Ağustos 2016 Raporu'na göre Surinam...

Surinam Millî Futbol Takımı
6 yıl önce

Surinam millî futbol takımı, Surinam'ı uluslararası organizasyonlarda temsil eden futbol takımıdır. Aşağıdaki oyuncular çağrıldı Şablon:National football...

Surinam doları
6 yıl önce

centten oluşmaktadır. 1 Ocak 2004 itibarıyla Surinam guldeni para birimi olmaktan çıkarılarak, Surinam doları kullanılmaya başlandı. Bu değişim sırasında...

Surinam bayrağı
6 yıl önce

Surinam bayrağı günümüzde kullanılan hali 25 Kasım 1975 tarihinde göndere çekilerek ülkenin resmi bayrağı olmuştur. Bayrak, 4:2:8:2:4 oranında sıralanan...

Surinam kirazı
6 yıl önce

Surinam kirazı (Eugenia uniflora), mersingiller (Myrtaceae) familyasından bitki türüdür. Surinam kirazı adı, İngilizcede kullanılan Surinam cherry adından...

Jodensavanne
6 yıl önce

Amerika'daki Surinam'da kurulması için teşebbüste bulunulan özerk Yahudi bölgesidir. Jodensavanne, başkent Paramaribo'nun 50 km güneyine Surinam Nehri üzerindeki...