Sv Waldhof Mannheim

Kısaca: SV Waldhof Mannheim 07, Almanya'nın Mannheim şehrinin futbol kulüplerindendir. Takım, 1983-1990 arasında Bundesliga'da mücadele ederek burada oynayan ilk Mannheim takımı olmuştur. Altyapısı ile dikkat çeken kulüp, Bernd Förster, Karlheinz Förster, Jürgen Kohler, Maurizio Gaudino, Uwe Rahn ve Christian Wörns gibi milli takım oyuncuları yetiştirdi. Mannheim'ın kuzeyindeki Waldhof kasabası kökenli kulüp, bugün dördüncü seviye lig olan Regionalliga'da mücadele etmekte, buna rağmen Carl-Benz-Stadion ...devamı ☟

SV Waldhof Mannheim 07, Almanya'nın Mannheim şehrinin futbol kulüplerindendir. Takım, 1983-1990 arasında Bundesliga'da mücadele ederek burada oynayan ilk Mannheim takımı olmuştur. Altyapısı ile dikkat çeken kulüp, Bernd Förster, Karlheinz Förster, Jürgen Kohler, Maurizio Gaudino, Uwe Rahn ve Christian Wörns gibi milli takım oyuncuları yetiştirdi. Mannheim'ın kuzeyindeki Waldhof kasabası kökenli kulüp, bugün dördüncü seviye lig olan Regionalliga'da mücadele etmekte, buna rağmen Carl-Benz-Stadion'daki maçlarına binlerce taraftar çekebilmektedir. Tarihi

Kuruluşu

1905'te Mannheim şehrinin kuzeyinde yer alan, endüstri kasabası Waldhof'ta yaşayan gençler "Fußballgesellschaft Ramelia" adlı bir futbol takımı kurdular. Önce mahalle aralarında ve şehir içindeki futbol sahalarında oynamaya başlayan takım, daha sonra Käfertal kasabasında ilk antrenmanlarını yapmaya başladı. Yerel bir şirketten yardım alan takım ilk sahasını kurdu. Ancak oldukça kötü olan futbol sahası, o dönem zorluk yaşayan bir başka Mannheim takımı MFC Phönix 02 Mannheim ile beraber kullanılıyordu. 11 Nisan 1907'de bazıları Phönix'ten olmak üzere 42 genç tarafından, renkleri siyah-mavi olan "SV Waldhof 07" kuruldu. Takımın ilk başkanı bankacı Emil Menton, ilk kaptanı ise Fritz Streckfuss oldu. Kulüp 12 Mart 1908'de Güney Almanya Futbol Federasyonu'na üye olup, C seviye ligin 1908/09 sezonunda mücadele etme hakkı kazandı. İlk profesyonel maçlarını 03 FG Ladenburg ekibini 8-1 yenerek kazandılar ancak B seviyeye yükselmeleri sonraki sezonu buldu. 1912'de A seviyeye yükseldiler ve 1914'te de burada birinci olarak en üst seviye ligde oynama hakkı kazandılar. Ancak 1. Dünya Savaşı nedeniyle futbola ara verilmişti ve sadece devlete gelir kazandırma amaçlı maçlar oynanıyordu. 1919/20 sezonu ile futbola geri dönüldü. Liga-Klasse Odenwaldkreis'da şampiyon olan Waldhof, Güney Almanya şampiyonasına katılıp 1. FC Nürnberg'in ardından ikinci oldu. 1921'de Alman Genç Milli oyuncu Sepp Herberger ile ilgili bir problem çıktı. Dikkat çeken futbolcu, rakip ekip VfR Mannheim'a transfer olmak istiyordu. Rakip takım, Herberger'e kirasını ödemeyeceği bir ev ve Dresdner Bank'ta bir hesap önermişti. Bu durum Waldhof taraftarının tepkisini çekip, Herberger'in "hain" olarak adlandırılmasına yol açtı. Güney Almanya Futbol Federasyonu da usulsüzlükten dolayı Herberger'e futbol oynama yasağı verildi. Herberger aldığı parayı geri verip cezası kaldırılınca rakip takıma transfer oldu. Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi Almanya'sı dönemine kadar SVW, Güney Almanya finallerine çıksa da bir şampiyonluk kazanamadılar. 1920'lerde mücadele ettikleri en önemli rakipleri VfL Neckarau ekibiydi.

Ulusal seviyeye yükseliş

Almanya'nın futbol sistemi yeniden düzenlendikten sonra 16 tane lig oluşturuldu. Gauliga Baden şampiyonu SVW, 1933-34'te Almanya Şampiyonası'na katıldı. Takım yarı finale çıkmış ancak o sene şampiyon olacak FC Schalke 04'e elenmişlerdi. 2000 Mannheim taraftarının izlediği maçı Mannheim son 10 dakikaya kadar 2-2 götürse de 2-5 kaybettiler. Sonraki sezon is VfR Mannheim ve VfL Neckarau'nun ardında kaldılar. Ancak o sene de Almanya Kupası'nın öncüsü olan Tschammerpokal'da yarı finalde kupayı kazanacak 1. FC Nürnberg'e elendiler. 1936 ve 1937'de de lig şampiyonu olsalar da Almanya çapında başarısız oldular. 1930'lar Waldhof'un en önemli oyuncusu olan Otto Siffling, 1934 ve 1938 FIFA Dünya Kupaları'nda Almanya kadrosunda yer aldı. Ayrıca Danimarka'yı 1937'de 8-0 yendikleri efsane maçta 5 golü kaydetti. Siffling, 27 yaşında Plörezi nedeniyle hayatını kaybetti. 1939/40'ta savaş sırasında düzenlenen ilk turnuvada yarı finalde yine o sene şampiyon olacak Schalke 04'e elendiler. Üçüncülük maçında genç oyuncularıyla SK Rapid Wien karşısına çıktılar ancak başarısız oldular. Kupada ise finale çıkan ekip, yine 1. FC Nürnberg'e 2-0 yenildiler. Bu, Waldhof'un en önemli kupa başarısı olarak tarihe geçti.

Savaş sonrası dönem

2. Dünya Savaşı sonrası, halen devam eden savaş riski ve bunun yaratacağı seyirci, gelir kayıplarını engelleme için Amerikan koruması altındaki bölgelerde Batı Ligi Oberliga Süd kuruldu. 1947'de takım bu ligde ikinci sırada yer aldı. 1949'da Almanya Şampiyonu ezeli rakipleri VfR Mannheim olup, Waldhof'ta büyük hayal kırıklığı yaratmıştı. 1950'lerde SVW, Batı Ligi'nde orta sıralarda yer aldı ve 1954'te II. Division adlı ikinci lige düştüler. Bu da 40 yıl sonra, takımın ikinci seviyeye düşmesi anlamına geliyordu. 1958'de bir kez daha birinci lige çıksalar da geçen yıllar içinde iki lig arasında bir asansör takım görünümü sergileyip, 1963-64'te ilk kez kurulan Bundesliga'da yer alma fırsatı elde edemediler. 1970'e kadar Regionalliga adını alan ikinci ligde umutsuz bir görünüm sergilediler. 1970-72 arasını üçüncü seviye lig olan Amatör ligde geçirdiler. 1972'de Chio Chips firmasıyla anlaşan takım 190,000 DM karşılığında adını Chio Waldhof 07'a çevirdi. 1975'te ise SV Chio Waldhof 07 oldular. 1978'de ise "SV Waldhof Mannheim 07" ismine döndüler. 1981'de Kuzey ve Güney diye ayrılan 2. Bundesliga tek lig haline getirildi. SV Waldhof Mannheim, bu ligde kalma başarısını gösterdi. 1982-83'te ise lig birincisi olarak, tarihlerinde ilk kez Bundesliga'ya yükseldiler. Takım, Bundesliga'da mücadele eden 36. kulüp oldu.

Bundesliga yılları

Bundesliga'ya hocaları Klaus Schlappner ile giriş yaptılar. Takımın 20 futbolcusunun dokuzu altyapıdan yetişmişti. İlk sezon, Mannheim'ın stadı Stadion am Alsenweg, Bundesliga standartlarına uymadığı için Ludwigshafen am Rhein şehrindeki Südweststadion'da maçlarını oynadılar. Sezonun ilk yıllarında, kulüp çoğu altyapıdan yetişen gençlerle başarılı bir mücadele verdi. Jurgen Kohler, Christian Wörns ve Maurizio Gaudino gibi isimler, bu kulüpte isim yapıp daha sonra milli takım yükseldiler. Bundesliga'nın yeni takımı SVW, kalede Uwe Zimmermann, forvette Fritz Walter, defansta Günter Sebert ve orta sahada Alfred Schönberg, takımın en dikkat çeken isimleriydi. 1984-85 sezonunda Bundesliga beşincisi olup, UEFA Kupası'na gitma hakkını averaj ile Hamburger SV'ye kaptırdılar. Sonraki sezon Almanya Kupası'nda yarı finale yükseldiler ancak o sene kupayı alacak Bayern Münih'e elendiler. 1989-90 sezonunda Ludwigshafen stadının çok pahalı olması ve takımın büyük bir seyirci kaybı yaşaması nedeniyle kendi statlarına geri döndüler. Teknik adam Günter Sebert ile sezona iyi bir başlangıç yapıp, UEFA Kupası'na katılmayı hedefliyorlardı. Sezon içinde Bayen Münih'i kendi evlerinde yenip, ezeli rakipleri 1. FC Kaiserslautern'i 4-0 yendiler ancak sezon sonunda 2. Bundesliga'ya düşüp önemli oyuncularını kaybettiler. 2.

Bundesliga yılları

1991-92 ve 1992-93 yıllarında Bundesliga'ya yükselmeyi son maçlarda kaçırdılar. 1994-95 sezonu ile birlikte yeni statları Carl-Benz-Stadion'a geçtiler. Bu değişim ile takımın Bundesliga'ya geri dönüşü ve iyi bir hasılat geliri getirmesi bekleniyordu. 1994-95 sezonunda artan seyirci sayısına rağmen takım yine yükselemedi. Başkanları Wilfried Gaul döneminde takım içinde bir liderlik sorunu da belirmeye başladı. Sık sık hoca değişimleri, yanlış transferler ve kişisel problemler takımın sportif ve finansal başarısızlıklarına neden oldu. 1997'de takım üçüncü lig olan Regionalliga'ya düştü. 1998-99'da Uwe Rapolder yönetimindeki takım tekrardan yükseldi. Yeniden yükseliş sonrası Bundesliga'yı hedefleyen takım sponsorlarla anlaşmalar imzaladı. 2001 yılında SV Waldhof, birinci lige çıkmaya çok yaklaştı. Son haftaya dördüncü sırada giren takım, son hafta 1. FSV Mainz 05'ü 4-0 yendi. Rakipleri FC St. Pauli ise, 2. Bundesliga'yı birinci bitiren 1. FC Nürnberg ile mücadele ediyordu. 76. dakikaya dek 1-1 devam eden maçta St. Pauli, Deniz Barış'ın attığı golle maçı kazanıp, lig üçüncüsü olarak Bundesliga'ya çıkan taraf oldu. Bundesliga'nın kıyısından dönüp, taraftarların beklentilerini karşılayamamaları nedeniyle, teknik adam Rapolder sonraki sezona kötü bir başlangıç yaptılar. 2002'de başkanları Gaul istifasını verdi. Ancak bu gelişme de takım içindeki huzursuzlukları sonlandıramadı.

Oberliga yılları

2003 yılında 2. Bundesliga'dan da düşen ekip, finansal problemler nedeniyle büyük sorunlar yaşıyordu. Bu problemler nedeniyle 3. lig olan Regionalliga yerine dördüncü lig Oberliha'ya düşürüldü. 2004'te Hans-Joachim Bremme başkanlığında yeni yönetim kuruldu. Hedefler eski günlere dönmekti. 2004 ve 2005 yıllarında takım üst lige yükselemedi. 2005-06 sezonunda deneyimli yeni futbolcular, Regionalliga'ya yükselme amaçlı takıma getirildi. Bütçe 1.2 milyon euro'ya çıkarıldı. 2007'de takım 100. yılını kutladı. Bunu kutlamak için takım FC Bayern Münih'i Carl-Benz-Stadion'da ağırladılar. Maçı Bayern Münih 2-1 kazandı. 24 Mayıs 2008'de SV Linx'i evinde 2-0 yenen Mannheim ekibi, Regionalliga'ya yükselme başarısını gösterdi. Ancak bu yükseliş için yapıaln transferler ekonomik durumu gitgide kötü hale getiriyordu. Takımın sahibi Dietmar Hopp 500,000€'luk nakit para yardımında bulundu. Ayrıca yeni altyapı merkezi kurdu. Ünlü futbolcular Teknik direktörler Başarılar ;Futbol * 1939 Almanya Kupa İkincisi * 1980 Almanya A Genç Ligi Şampiyonu * 1983 2. Fußball-Bundesliga Şampiyonu * 1983-1990 7 sene Fußball-Bundesliga mücadelesi * 1998 Kuzey Baden Kupası * 1999 Kuzey Baden Kupası * 1999 Regionalliga Süd şampiyonluğu * 2008 Regionalliga'ya yükselme * 2011 Oberliga Baden-Württemberg Şampiyonluğu * Tüm zamanların Bundesliga puan durumunda Waldhof Mannheim 26. sıradadır * Tüm zamanların 2. Bundesliga puan durumunda Waldhof Mannheim 8. sıradadır ;Hentbol * 1933 Almanya Hentbol Şampiyonu

Kadro

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.