Swabian Alb

Swabian Alb (Almanca: Schwäbische Alb) Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinde bulunan, güneybatıdan kuzeydoğuya kadar 220 km ve 40 ile 70 km genişliğinde olan bir platodur. Swabia (bazen Suabia veya Svebia olarak da bilinir) bölgesinden sonra adlandırıldı.

Swabian Alb (Almanca: Schwäbische Alb) Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinde bulunan, güneybatıdan kuzeydoğuya kadar 220 km ve 40 ile 70 km genişliğinde olan bir plato. Swabia (bazen Suabia veya Svebia olarak da bilinir) bölgesinden sonra adlandırıldı.

The Swabian Alb güneyde Tuna Nehrive kuzeyde Üst Neckar tarafından çevrili bölgedir. Güneybatıda Kara Orman'ın yüksek dağlarına kadar uzanır. Swabian Alb'ın en yüksek dağı Lemberg'dir (1015 m). Alb'ın profili doğuya doğru yavaşça azalan yüksek bir platoyu andırır. Batı kenarı Albtrauf veya Albanstieg olarak adlandırılan ve yüksekliği 400 m olan sarp kayalıklarla kaplıdır. Fakat üst yüzeyi düz ve yavaşça yükselen tepe şeklindedir.

JeolojiDinozor devri zamanında deniz yatağı şeklinde olan Swabian Alb'da bol miktarda kireç taşı vardır. 50 milyon yıl önce, deniz geri çekildi (kurudu). Kireç taşlarının farklı üç katmanının her biri birbirinin üstüne yığıldı: siyah jura, kahverengi jura ve beyaz jura. Beyaz jura %99 saflıkta Kalsiyum karbonat içerir. Kireçtaşı suyla çözünerek eridiğinde, her taraftaki çatlaklara doğru akar ve mağaralarından yüzeye çıkana kadar büyük bir oluşum gerçekleşerek yeraltı nehirleri şekillenir. Böylece Swabian Alb'ın nehir, göl ve diğer suyla ilgili formları meydana gelmiş olur.

Bazı yerlerde, maar'lar ve tepeler gibi eski aktif volkan kalıntıları vardır . Batıdaki, Zollerngraben (tektonik aktif bölgedeki jeolojik basınç) bazen yer sarsıntılarına sebep olur. Nördlinger Ries, 15 milyon yaşında büyük bir meteorit krater (göktaşı)dir.

Toprak çok verimli değildir, Humuslu toprak sıksık 10 cm kalınlığındadır. Yüzeyde birçok küçük kireç taşı parçaları bulunur.

Manzara

Tepeler çoğu zaman küçük ormanlarla çevrilidir. Birçok küçük alan (çoğunlukla Kolza ve diğer küçük bitkiler). Çokça küçük köy.

Geleneksel manzara ardıç çalılıkları ile kaplı alanlardı. Koyunlar herşeyi yedi. Bugünlerde çok nadir olarak rastlanır. Bununla beraber, belirli yerlerde Baden-Württemberg yönetimi (hükümeti) tarafından üretiliyor.

FosilFosiller heryerde bulunabilir. Çocuklar onları avlularında (bahçelerinde) bulur. Fakat büyük ve önemli fosiller burada bulundu.

MedeniyetTarih öncesi medeniyet

Hepsi sadece birkaç kilometre uzaklıkta olan dört mağarada (Vogelherd, Hohlenstein-Stadel, Geißenklösterle ve Hohle Fels), insan sanatının en eski kalıntıları bulunabilir}. En çok bilinenler: bir at kafası, kuş şuyu, ve iki aslan-adam (aslana benzer insan) heykeli (aslan adam'a bakınız), bütün bunlar 30 000 yıldan daha eskidir. Bilinen en eski müzik enstrümanı (aleti) da burada bulundu: kuğunun kemiğinden yapılmış bir flüt, bazıları 35 000 yaşında ve 2004'de Buz Çağından kalma yaklaşık 37 000 yıllık bir mamutun azı dişinden yapılmış flüt çıkartıldı.

Roma İmparatorluğu

Bu bölge, Roma İmparatorluğu zamanında yaklaşık birinci yüzyıldan üçüncü yüzyıla kadar limes'in güneyinin bir parçasıydı. Bir Roma yolu Neckar Nehri ve Alb boyunca uzanır. Hechingen-Stein'de bu yolda bulunan bir Roma dış karakolu 1970'lerde keşfedildi ve açık hava müzesine dönüştürüldü.

Geleneksel Alb Yaşamı

Swabian Alb'de yaşam aşırı derecede zordu. Suyun azlığı ve toprağın kalitesinin düşük olması onu geri kalmış bölge yapmıştı. Birçok köyler su için atlarla uzun bir yolculuk yapıyordu. Suyun kirli olmasından dolayı onu arındırmak için uzun zaman gerekiyordu. Bu yüzden alkol çok popülerdi: "Çoğunlukla" (elma şarabı) suyla karıştırılır ve bebeklere bile verilirdi. Modern su kaynak sistemi (zamanının gözdesi) 1880'lerden sonra inşa edilerek bölge halkına kolaylık sağladı.

Halk

Sert yaşam koşullarından dolayı, Swabianlar sıkı tutumu, çalışma ve beceriklilikleyle ün yapmışlardır — çok az kullanılabilir kaynak olmasına ragmen.

Özellikle Alb'ın uzak bölgelerindeki sakinler (oturanlar) şehirdekilere nazaran daha iyi bir şekilde bu özellikleri taşırlar. Bununla birlikte ilericilik, dürüstlük, pragmacılık onlarda görülen özelliklerdi.

Lehçe

Alb iletişimi batı Swabian'dan bile daha kuvvetliydi. Eğer kibarca bir şey sorulacaksa, çoğunlukla standart Almancanın anlaşılabilir bir versiyonuyla konuşulabilir. Genellikle, Swabianlar lehçelerinden gurur duyarlar.

Almancadaki birçok kelimeye "-le" soneki ekleyerek basitce bir kelime türetebilirler. Eklenen bu"-le" ile, herhangi bir kelime Almanca'daki "das" anlamına gelir. Swabian "-le"'si standart Almanca'daki "-lein" veya "-chen" ekleriyle aynı anlamdadır ve kelimeye küçültme anlamı ekler: Küçük ev (Almanca: Haus) standart Almanca'da Häuschen veya Swabianca Häusle.

 • Zug (tren) Zügle olur
 • Haus (ev) Häusle olur
 • Kerl (erkek) Kerle olur
 • Mädchen (kadın) Mädle olur
 • Baum (ağaç) Bäumle olur


Ayrıca birkaç ses değişimi vardır.

"t", "d" olur
 • Tasche (çanta) Dasch' olur
 • Tag (gün) Dag olur


"p", "b" olur
 • putzen (temizlemek) butzen olur


"ch" bazen atılır veya yer değiştirilir.

 • "ich", i olur
 • "dich", di olur
 • "mich", mi olur


Birçok soyadın sonu "-le" yapılır.

Gelenek

"SwabianAlemannic" karnavalı birçok köyle önemli gelenektir.

EndüstriMahsül yetiştirmenin kolay olmadığı zamanlarda koyun yetiştiriciliği popülerdi. Bu tekstil endüstrisinde büyük gelişme sağladı. 1950'lerde Reutlingen, Almanya'nın milyonerlerinin sayısının en fazla olduğu kasabasıydı. Hala, birçok yüksek kaliteli tekstil imal eden Hugo Boss, Trigema, Reusch, Groz-Beckert ve diğerleri ("lüks outlet kasabası" olarak bilinen Metzingen kasabasına bütün Avrupadan gelenler pahalı giysileri buradan daha ucuza alıyorlar).

Burada makine inşası ve ileri mühendislik gelişti. arabanın icadı ve Daimler-Benz'in varlığı, araba endüstrisini sonra da elektronik ve bilgisayar endüstrilerini geliştirdi. "Neckar-Alb" bölgesi Almanya'daki en büyük üçüncü bölgedir. En iyi bilinen şirket Daimler-Benz, bugün DaimlerChrysler olarak biliniyor, ardından Robert Bosch geliyor.

Çoğu ürün "yüksek teknolojili ürün" kategorisine girer. Küçük ve orta ölçekli kuruluş (100 ile 5000 işci) vardır. Genellikle, ürünler pahalı fakat yüksek kalitededir. Birkaç ilçe özellikle çekici iş üzereine yoğunlaşmıştır. örneğin, Reutlingen gib yerler Almanya'da yeni iş alanı oluşturmak için en olağan özelliğe sahiptir. Eğitim olanakları yüksek seviyededir. Almanya geneline göre okullar ve üniversiteler en üst seviyededir. Swabian Alb ve onun komşu bölgeleri Almanya'nın en fakirinden en zenginine kadar gelişme gösterdi. İşsizlik oranı düşüktür.

İklim

Ilıman. Kışlar genellikle karlıdır. Kayak bazen yapılabilir (tepeler aşırı dik ve yüksek değildir). Rüzgarı Almanya'nın diğer yerlerine nazaran biraz daha serttir.Yerler

Swabian Alb Alman standartlarına göre yoğun nüfusa sahip değildir. Çoğu büyük kasabalar sadece Alb'ın yakınlarındadır (onlar genellikle bölgenin bir parçası gibi kabul ediliyor). Birçok kasaba ismi "-ingen" ile biter. Birkaç askeri eğitim alanı vardı, bazıları da NATO birlikleri tarafından kullanıldı. 100 yıldan beri var olan Münsingen eğitim alanında bir biyosfer yapılmaktadır. Bölgede birkaç büyük ve çok sayıda küçük doğal barınak vardır.

Önemli kasabalarTuristik yerler

'in" target="_blank"> yakınında
Birçok kale, manastır, kilise, harabe ve eski kasabalar vardır. Bazıları şunlardır.

KalelerKiliseler ve ManastırlarMağaralar

 • Nebelhöhle (sisli mağara)
 • Bärenhöhle (ayı mağarası)
 • Blauhöhle


KasabalarDiğerleri

 • Blautopf
 • Donauversickerung (Kayıp Tuna)
 • Nusplingen (fosil avlama)
 • Schäfbuch fosillleşmiş orman (48.3°N, 9.35°E). Bir orman jeolojik olay sonucunda fosilleşti.

Turistler için Swabian Alb'ı öğrenmenin iyi bir yolu Schwäbische Albstaße ziyaret etmektir. Tuttlingen veya Trossingen'den Nördlingen veya Aalen'e giden "Doğal Gizemli Yol"dur.

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Swabian Alb ilgili konular

 • Alb

 • Alb-Donau (ilçe)

  Alb-Donau-Kreis, Almanya´nın Baden-Württemberg eyâletinde bir ilçe.
 • Göppingen (ilçe)

  Landkreis Göppingen, Almanya´nın Baden-Württemberg eyâletinde bir ilçe.
 • Tübingen (bölge)

  Tübingen Almanya`nın Baden-Württemberg eyaletinin dört bölge (Regierungsbezirk)sinden biridir. Eyaletin güney doğusunda yer alır. Konstanz Gö
 • Albtelecom

  ALBtelecom, Arnavutluk'ta faaliyet gösteren telekomünikasyon şirketi. Genel Müdürü Orhan Coşkun'dur.
 • Alb-Donau-Kreis

  Alb-Donau-Kreis, Almanya´nın Baden-Württemberg eyâletinde bir ilçe.
 • Regierungsbezirk Tübingen

  Regierungsbezirk Tübingen, Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletine bağlı il (Regierungsbezirk).
 • Landkreis Göppingen

  Landkreis Göppingen, Almanya´nın Baden-Württemberg eyâletinde bir ilçe.
 • Landkreis Reutlingen

  Landkreis Reutlingen, Almanya´nın Baden-Württemberg eyâletinde bir ilçe.
 • Arnavutluk 21 Yaş Altı Millî Futbol Takımı

  Arnavutluk 21 Yaş Altı Millî Futbol Takımı Arnavutluk'un 21 Yaş Altı futbol takımıdır. Takım, her iki yılda bir düzenlenen Avrupa 21 Yaş