Symbian Os

Kısaca: Symbian OS, Symbian şirketi tarafından mobil cihazlar (PDA`lar ve akıllı telefonlar) için geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Symbian OS, Psion şirketinin geliştirdiği EPOC işletim sistemine dayanmaktadır. ...devamı ☟

Symbian OS, Symbian şirketi tarafından mobil cihazlar (PDA`lar ve akıllı telefonlar) için geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Symbian OS, Psion şirketinin geliştirdiği EPOC işletim sistemine dayanmaktadır.

Symbian şirketinin bugünkü sahipleri Ericsson, Panasonic, Nokia, Samsung, Siemens AG ve Sony Ericsson`dur. 2004 yılında Psion hisselerini satmıştır.

Symbian işletim sistemini kullanan birkaç farklı arabirim bulunmaktadır. Bunlar arasında UIQ ve Nokia`nın Seri 60 ve Seri 80 arabirimleri bulunur.

Hafıza yönetimi cihazın uzun süre hatasız çalışmasını sağlar.

Geliştiriciler için http://forum.nokia.com ve newlc.com iyi kaynaklardır. Türkçe kaynak için http://www.symbiandev.net adresi kullanılabilir.

Symbian OS sürümleri

İşletim sistemi Symbian ismini almadan önceki dönemlerde EPOC OS ismi ile daha çok PDA`larda kullanılmaktaydı. Bugün ise Symbian OS adını almıştır ve çoğunlukla akıllı telefonlarda kullanılmaktadır.

Symbian OS sürümleri şunlardır: EPOC16, EPOC OS R1, EPOC OS R2, EPOC OS R3, EPOC OS R4, EPOC OS R5, ER5U, Symbian OS 6.0, Symbian OS 6.1, Symbian OS 7.0 ve 7.0s, Symbian OS 8.0, SymbianOS 8.1, Symbian OS 9.0 ve Symbian OS 9.1.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konular

pda psion

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.