Türban

Türban şu anlamlara gelebilir;

" target="_blank"> erkeği.|thumb|250px] Türban, genellikle pamuklu veya ipek kumaştan yapılmış, başa veya fes, kavuk gibi bir iç şapkanın üzerine sarılan uzun baş örtüsü. Müslüman ve sih toplumlarında, genellikle Asya ülkelerinde yaygındır.Oxford İngilizce Sözlük, ``turban`` Fes veya kavuk üzerine sarılan türban Türkçe`de ``sarık`` olarak anılır.

Etimoloji

Türban kelimesinin kökeni Farsça ``dulband`` kelimesine dayanır. Türkçe`de ``tülbent`` olarak kullanılan kelime Fransızca`ya ``turban`` olarak geçmiştir.Oxford İngilizce Sözlük, ``turban`` Bu nedenle Türkçe`de halen tülbent veya baş örtüsü anlamlarında da kullanılır.

Türkiye`de ve dünyada türban

Türban diğer milletlerde kullanıldığı şekli ile Türkler arasında yaygınlaşmamıştır. Sarık ise Osmanlı Devleti zamanında Osmanlı sultanları ve din büyükleri tarafından takılırdı. Bugün özellikle Batı`da türban kavramı Sihlerle yakından ilişkilendirilmiştir.

Vaftiz olmuş Sihler inanışları gereği saçlarını kesemezler. Türban takmak zorunlu değildir ancak türban uzun saçı toplamak için çok kullanışlıdır. Zamanla saçı uzun olmayanlar da bu geleneksel başlığı takmaya başlamışlardır. Özellikle Batı`da Sihler için türban kimlikleriyle ilgili bir öğe haline de gelmiştir. Sihler taktıkları türbanı, daha çok, Pencapça "türban" anlamına gelen ve daha saygın bir isim olduğu kabul edilen ``dastār`` (ਦਸਤਾਰ) olarak anarlar. Hintçe de ``türban`` için kullanılan sözcük ``pagṛīdir.

Türban İslam kültürü açısından da önemli bir motiftir. Sudan`da takılan beyaz türban toplumsal statü göstergesiyken, türban Arap Yarımadası`nda yüzü ve başı doğrudan güneş ışığından korumak için geleneksel olarak takılır. Nitekim türbanın Arap geleneklerinde farklı bir yeri vardır. Eski Arap kültüründe bir kişinin türbanını atmak, düşürmek hakaret olarak kabul edilirdi. Ayrıca türban Şii liderler arasında da yaygındır.

Türkiye`de türban sorunu

``Örtünme konusunu daha kapsamlı incelemek için tesettür maddesine bakınız``
Çağdaş Türkiye`de türban sorunu, İslam dininde yer alan ``hicab``a (bugün Türkiye`de gerek kavramsal gerek somut anlamda daha sıklıkla ``başörtüsü`` olarak anılır) dair farklı bir bakış açısını tanımlamak için kullanılmıştır. Gelenekselleşen başörtmeden ayrı olarak siyasi temellere sahip olduğu düşünülen başörtme eylemine ve başörtüsüne ``türban takmak`` ve ``türban`` denmiştir. Geleneksel örtü şekli ile çağdaş ve sıklıkla siyasi bir vurgu barındırdığı düşünülen örtü şekli tarzındaki bu ayrım birçok taraftar toplamış, hem pozitif hem negatif yorumlar almıştır. Bununla birlikte Türkiye dışında türban sözcüğünün bu anlamda kullanımına rastlanmaz.

Dünyada türban sorunu

11 Eylül saldırıları, Irak ve Afganistan`ın işgali ve sonrasında yaşananlar dünyada Müslümanlara olan önyargıyı artırmış, ``nefret suçu`` olarak tabir edilen saldırılarda büyük bir artış görülmüştür. Müslüman veya Arap olmayan ve türban takan toplumun çoğunluğunu oluşturan Sihler ve türban takan diğer azınlıklar da bu saldırılardan paylarını almışlardır. Bu durum batı medyasında büyük yankı bulmuştur. "Türban masum Sihleri hedef haline getiriyor", Larry B. Stammer, ``The Los Angeles Times``, 20 Eylül 2001, ayrıca WackyIraqi.com`da yayınlanmıştır [1]"Kaliforniya`lı bir kadın Oregon`da Sihleri tehdit etmekten yargılanıyor", Steven Du Bois, ``Berkeley Daily Planet``, 18 Eylül 2001[2]"Göçmenler terör saldırılarına karşı oluşan tepkiden korkuyorlar", Suhasini Haidar, ``CNN``, 19 Eylül 2000 [3]"Nefret suçu kurbanı içki dükkanındaki saldırıyı anlatıyor", Cadonna M. Peyton, Associated Press. ``Berkeley Daily Planet``, 8 Aralık 2001 [4]

Referanslar} }

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

türban

İnce kumaştan yapılmış, başı sıkıca kavrayan bir tür baş örtüsü.

türban

Türkçe türban kelimesinin İngilizce karşılığı.
[turban] n. type of headdress consisting of a cloth wrapped around the head; close-fitting brimless hat worn by women
n. turban, type of headdress consisting of a cloth wrapped around the head; close-fitting brimless hat worn by women
n. turban, type of headdress consisting of a cloth wrapped around the head; close-fitting brimless hat worn by women

türban

Türkçe türban kelimesinin Fransızca karşılığı.
turban [le]

türban

Türkçe türban kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Turban

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.