Türk Deniz Kuvvetleri Savaş Gemileri Listesi

Türk Deniz Kuvvetlerine hizmet etmiş ve etmekte olan gemiler ve tekneler listesi:

Türk Deniz Kuvvetlerine hizmet etmiş ve etmekte olan gemiler ve tekneler listesi: Zırhlılar Ön dretnot zırhlılar * Brandenburg sınıfı ** Barbaros Hayreddin ( SMS Kurfürst Friedrich Wilhelm) ** Turgut Reis ( SMS Weißenburg)

Muharebe kruvazörleri

* Moltke sınıfı ** Yavuz SMS Goeben Kruvazörler

Korumalı kruvazörler

* Mecidiye ( William Cramp & Sons Shipbuilding Company, Prut / Прут) * Hamidiye ( Sir W G Armstrong Whitworth & Co Ltd.)

Torpido kruvazörleri

* Peyk-i Şevket sınıfı ** Berk-i Satvet ** Peyk-i Şevket Muhripler * Samsun sınıfı ( Durandal sınıfı) x 4: ** Samsun ** Taşoz ** Yarhisar ** Basra * Muavenet-i Milliye sınıfı ( S 165 sınıfı torpidobotu) x 4 - (2): ** Muavenet-i Milliye ** Numune-i Hamiyet * Kocatepe sınıfı x 2: ** Kocatepe ** Adatepe * Tınaztepe sınıfı x 2: ** Tınaztepe ** Zafer * Gleaves sınıfı x 4: ** eski USS Lansdowne ** eski USS MacCalla ** eski USS Buchanan ** eski USS Lardner * M sınıfı x 4: ** eski HMS Marne ** eski HMS Meteor ** eski HMS Matchless ** eski HMS Milne * O sınıfı x 1: ** TCG Gayret eskı HMS Oribi * Fletcher sınıfı x 5: ** eski USS Clarence K. Bronson ** eski USS Van Valkenburgh ** eski USS Cogswell ** eski USS Boyd ** eski USS Preston * Robert H. Smith sınıfı (Allen M. Sumner sınıfı) x 2: ** TCG Zafer eski USS Hugh Purvis ** TCG Muavenet eski -> * Gearing sınıfı x 10: ** eski ** eski USS Meredith ** eski USS Robert H. MacCard ** eski USS Fiske ** eski USS Charles H. Roan ** eski ** eski ** eski - 24 Temmuz 1974'te batmıştır. *** eski USS Norris ** eski USS Keppler * Carpenter sınıfı (Gearing sınıfı) x 2: ** eski USS Robert A. Owens ** eski * Berk sınıfı (geliştirilmiş Claud Jones sınıfı) x 2: ** ** Fırkateynler * Gelibolu sınıfı fırkateyn ( Köln sınıfı: F120) ** eski Batı Almanya ** eski Batı Almanya ** eski Batı Almanya * Tepe sınıfı fırkateyn ( Knox sınıfı): ** Hizmette: ** eski ** eski USS Thomas C. Hart ** eski USS Donald B. Beary ** Hizmet dışı: ** eski USS Fanning ** eski USS Reasoner ** eski USS McCandless ** eski USS Ainsworth ** eski USS Bowen * Gabya sınıfı fırkateyn ( Oliver Hazard Perry sınıfı): ** eski USS Clifton Sprague ** eski ** eski ** eski ** eski ** eski ** eski USS Samuel Eliot Morison ** eski USS Estocin * Yavuz sınıfı fırkateyn ( Blohm + Voss MEKO 200 TN): ** ** ** ** * Barbaros sınıfı fırkateyn ( Blohm + Voss MEKO 200 TN II-A): ** ** * Salihreis sınıfı fırkateyn ( Blohm + Voss MEKO 200 TN II-B): ** ** Korvetler * Burak sınıfı korvet ( D'Estienne d'Orves sınıfı): ** eski F787 Commandant de Pimodan ** eski F783 Drogou ** eski F786 Quartier-Maitre Anquetil ** eski F781 D'Estienne d'Orves ** eski F782 Amyot d'Inville ** eski F788 Second-Maitre Le Bihan * Ada sınıfı korvet (MİLGEM Projesi): ** ** - inşa ediliyor Denizaltılar * - UB -III, (U-Boot-Klasse UB): ** I. İnönü ** II. İnönü * ( Monfalcone Tersanesi): ** Sakarya ** Dumlupınar * Gür ( Cadiz Echevarrieta Tersanesi): * Ay sınıfı (): ** Saldıray ** Batıray - Kriegsmarine tarafından alınmıştır. ** Atılay - 14 Temmuz 1942'de batmıştır. ** Yıldıray * Reis sınıfı ( Oruç Reis sınıfı, Vickers-Armstrongs, Britanya): ** Oruçreis eski HMS P614 ** Muratreis eski HMS P612 ** Burakreis eski HMS P611 ** Uluçalireis eski HMS P615 - Kraliyet Donanması tarafından alınmıştır. * Balao sınıfı: ** eski USS Brill ** eski USS Blueback ** eski USS Boarfish ** eski USS Bumper ** eski USS Chub ** eski USS Guitarro ** eski USS Hammerhead ** eski USS Blower - 4 Nisan 1953'te batmıştır. ** GUPPY Program ** eski USS Bergall Fleet Snorkel Program ** eski USS Caiman GUPPY IA Program ** eski USS Mapiro Fleet Snorkel Program ** eski USS Mero Fleet Snorkel Program ** GUPPY III Program ** eski USS Corporal ** eski USS Cobbler ** GUPPY IIA Program ** eski USS Sea Fox ** eski USS Razorback ** eski USS Pomfret ** eski USS Entemedor ** eski USS Threadfin * Tench sınıfı (veya Permit sınıfı) GUPPY IIA Program ** eski USS Thornback ** eski USS Trutta * Tang sınıfı ** eski USS Gudgeon ** TCG Pirireis eski USS Tang * Ay sınıfı denizaltı Howaldtswerke-Deutsche Werft Type 209/1200: ** ** ** ** ** ** * Preveze sınıfı denizaltı Howaldtswerke-Deutsche Werft Type 209T1/1400: ** ** ** ** * Gür sınıfı denizaltı Howaldtswerke-Deutsche Werft Type 209T2/1400: ** ** ** ** Karakol gemileri ve Hücumbotlar * Trabzon sınıfı ( Bay sınıfı mayın tarama gemisi) x 4: ** eski HMCS Gaspe (MCB 143) ** eski HMCS Trinity (MCB 157) ** eski HMCS Comox (MCB 146) ** eski HMCS Ungava (MCB 148) * Hisar sınıfı karakol gemisi ( PC-1638 sınıfı): ** eski USS PC-1638 ** eski USS PC-1639 ** eski USS PC-1640 ** eski USS PC-1641 ** eski USS PC-1642 ** eski USS PC-1643 * AB-21 sınıfı avcı botu ( PGM-71 sınıfı): ** TCG AB-21 eski USS PGM-104 ** TCG AB-22 eski USS PGM-105 ** TCG AB-23 eski USS PGM-106 ** TCG AB-24 eski USS PGM-108 * Kartal sınıfı hücumbot ( Zobel sınıfı, Klasse 142): ** ** ** ** ** ** - 24 Eylül 1985'te batmıştır. ** ** ** * AB-25 sınıfı avcı botu (Türk tipi avcı botu): ** TCG AB-25 - 2000'de hizmet dışına ayrıldı. ** TCG AB-26 - 2001'de Kazakistan'a hibe edildi. ** TCG AB-27 ** TCG AB-28 ** TCG AB-29 ** TCG AB-30 - 1998'de Gürcistan'a hibe edildi. ** TCG AB-31 ** TCG AB-32 - 1999'da Kazakistan'a hibe edildi. ** TCG AB-33 - 2002'de hizmet dışına ayrıldı. ** TCG AB-34 - 2000'de Azerbaycan'a hibe edildi. ** TCG AB-35 ** TCG AB-36 * Yıldırım sınıfı karakol gemisi ( Ashville sınıfı): ** eski 1985'te battı. ** eski * Girne sınıfı (Lazaga sınıfı / Fr. Lürssen Werft GmbH & Co. KG PB-57) ** * Doğan sınıfı hücumbot ( Lürssen Werft FPB-57): ** ** ** ** * Rüzgar sınıfı hücumbot ( Lürssen Werft): ** ** ** ** * Yıldız sınıfı hücumbot ( Lürssen Werft FPB-57): ** ** * Kılıç I sınıfı hücumbot ( Lürssen Werft): ** ** ** * Kılıç II sınıfı hücumbot ( Lürssen Werft): ** ** ** ** Mayın harbi gemileri

Mayın avlama gemileri

* Engin sınıfı mayın avlama gemisi (Edincik sınıfı, Circe sınıfı mayın avlama gemisi): ** eski FS Calliope ** eski FS Circe ** eski FS Ceres ** eski FS Cybele ** eski FS Clio * Aydın sınıfı mayın avlama gemisi ( Fr. Lürssen Werft GmbH & Co. KG Frankenthal sınıfı): ** 2005 - ** 2005 - ** 2007 - ** 2007 - ** - ** -

Mayın tarama gemileri

* F sınıfı mayın tarama gemisi (Foça sınıfı, Cape sınıfı mayın tarama gemisi): ** ** ** ** * S sınıfı mayın tarama gemisi (Samsun sınıfı, Adjutant sınıfı mayın tarama gemileri: * Hizmette: ** ** ** ** ** * Hizmet dışı: ** ** ** ** ** ** ** * K sınıfı mayın tarama gemisi (Karamürsel sınıfı, Vegesack sınıfı mayın tarama gemisi: * Hizmette: ** ** ** * Hizmet dışı: ** ** ** * Trabzon sınıfı: Bay sınıfı mayın tarama kabiliyetine sahip devriye gemileri: ** eski HMCS Gaspe ** eski HMCS Trinity ** eski HMCS Comox ** eski HMCS Ungava

Mayın dökücü gemileri

* Mordoğan sınıfı: 1952'de 5 adet LSM-1 sınıfı orta çıkarma gemisi devredildi: ** eski USS LSM-484 ** eski USS LSM-490 ** eski USS LSM-481 ** eski USS LSM-493 ** eski USS LSM-492 * Nusret sınıfı ( Falster sınıfı): ** * Bayraktar sınıfı: Batı Almanya Deniz Kuvvetlerine ait LST-511 sınıfı tank çıkarma gemisi: ** eski ** : eski * Sarucabey sınıfı: -> Çıkarma gemisi ** ** Çıkarma gemileri * Ç sınıfı tank çıkarma aracı * Ç 107 sınıfı: ** Ç-108 ** Ç-138 * Ç 139 sınıfı: ** Ç 139 ** Ç-155 * Mekanize vasıta çıkarma aracı * Ertuğrul sınıfı tank çıkarma gemisi ( Terrebonne Parish sınıfı): ** TCG Ertuğrul eski USS LST-1170 ** TCG Serdar eski USS LST-1167 * Sarucabey sınıfı tank çıkarma gemisi: ** TCG Sarucabey ** TCG Karamürselbey * Osman Gazi sınıfı tank çıkarma gemisi: ** TCG Osman Gazi Okul gemileri * Cezayirli Gazi Hasan Paşa sınıfı okul gemisi ( Rhein sınıfı ana gemisi): ** TCG Sokullu Mehmet Paşa eski A 69 Donau ** TCG Cezayirli Gazi Hasan Paşa eski A 64 Ruhr Eğitim botları * E sınıfı eğitim botu Akaryakıt tankerleri * Çınar sınıfı sahil tankeri ( FW 1 sınıfı): ** eski FW-1 ** eski FW-2 ** eski FW-4 * eski Bodensee * Van sınıfı açıkdeniz akaryakıt tankeri: ** ** * * * Albay Hakkı Burak sınıfı akaryakıt tankeri: ** ** * Akar Sınıfı açıkdeniz akaryakıt tankeri ** ** Kuru yük gemileri * Karadeniz Ereğlisi tipi kuru yük gemisi (Kanarya sınıfı): ** ** ** Kurtarma Grup Komutanlığına Bağlı Gemiler * Akın sınıfı denizaltı kurtarma gemisi ( Chanticleer sınıfı): ** eski ASR-10 * Işın sınıfı kurtarma gemisi ( Diver sınıfı) ** eski ARS-25 * Kemer sınıfı kurtarma yardımcı gemisi Römorkörler * Akbaş sınıfı açıkdeniz römorkörü ( Almaz sınıfı): ** * Kurtaran sınıfı açıkdeniz römorkörü (Gazal sınıfı, Cherokee / Bluebird sınıfı): ** eski ASR-19 ** eski ATF-75 * Değirmendere sınıfı açıkdeniz römorkörü ( Tenace sınıfı): ** * Darıca sınıfı açıkdeniz römorkörü: ** Ağ gemileri * ** eski AN 21 USS Larch * - AN 103 sınıfı ** eski AN 103 * - AN 93 sınıfı ** eski AN 93 Araştırma gemileri * Yunus sınıfı elektronik araştırma gemisi ( Type 422B sınıfı): ** eski Alster * Deney sınıfı tercübe gemisi ** * Çeşme sınıfı hidrografik ve oşinografik araştırma gemisi ( Silas Bent sınıfı): ** ** * Çubuklu sınıfı hidrografik ve oşinografik araştırma gemisi ** Personel nakliye gemileri * İskenderun sınıfı personel nakliye gemisi: ** Not Dış bağlantılar * Serhat Guvenc, "Building a Republican Navy in Turkey: 1924-1939", International Journal of Naval History * Denizaltı Filosu Komutanlığı * Hücumbot Filosu Komutanlığı Tarihçesi * Refakat ve Karakol Filosu Komodoruğu * Mayın Filosu Komutanlığı * Unofficial Homepage of Turkish Navy

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Türk Deniz Kuvvetleri Savaş Gemileri Listesi ilgili konular