Türk Kültürü

ürk Kültürünün kökleri, Orta Asyadaki göçebe, şamanist halklarin ortak eski kültürüne dayanir. Bu kültürün gelişme tarihi taşdevrine kadar geriye dogru takib edilebilir, ve ilk Atın, Kurtun ve bazı diğer yabani hayvanlarin evcilleştirildiği ilk kültürdür. Ayrica süt ürünleri,keten ve Halı dokumacılığıda ilk bu kültürde geliştirildi.

Türk Kültürü

Türk Kültürünün kökleri, Orta Asyadaki göçebe, şamanist halklarin ortak eski kültürüne dayanir. Bu kültürün gelişme tarihi taş devrine kadar geriye dogru takib edilebilir, ve ilk Atın, Kurtun ve bazı diğer yabani hayvanlarin evcilleştirildiği ilk kültürdür. Ayrica süt ürünleri,keten ve Halı dokumacılığıda ilk bu kültürde geliştirildi.

Türk boylari bu eski kültürden, Töre diye adlandırdıkları şahsi hukuk anlayişlariyla ayrılmışlardır. Inançlarından dolayı her boyun ayri isimi var olmuşsada ( Totemizm ) Türk halkının parçasi olduklarını unutmamişlardır, çünkü Töreye uyan boylara Törük (yada Török, Türük.Sonra Türk olmuş. ) , Töreden vaz geçen boylara ise Kazak adı verirlermiş.

4000 yıllık Türk tarihi süresince, Türk milleti tüm Avrasya üzerinde farklı Medeniyetlerle temasa girip, bazılarından Kültür öğrenip bazılarına Kültür öğretmiş.Sonunda insan tarihinin en zengin Kültürlerinden biri meydana gelmiştir.

Kültür Tarihi

Türk tarihinin erken çağında ( m.ö. 1000 - m.s. 1000 ) özellikle Çin kültüründen etkilenmiştir. Bu dönem icersinde Cin etkisi okadar büyükmüski, bazi dogu Hun hükümdarlari saraylarinda Cin kiyafetleri ve Cin dilini mecburiyet etmisler.Git gide büyük Türk boylari Cinlerin Kültürlerine hayranliktan dolayi cinlerle karisip Cin oluyorlarmis. Bu gelismelere karsi türk halkini Bilge Kağan,Orhun Yazıtlariyla uyarmis: ,, ..Cinlerin tatli sözleri varmis, Cinlerin yumusak Ipekleri varmis. Tatli sözleri,ve yumusak Ipek kumaslari ile Türk halkini kandirir aralarina alirmislar.Sonra Kagan olacak Oglunuzu Usak, Hanim olacak kiziniz Cariye yaparlarmis... ,,

İlgili konuları ara

Yanıtlar