Türkiye'de her yıl 100’den fazla festival düzenlenmektedir. Ülkenin hemen hemen her kentinde ulusal festivaller; İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi büyük kentlerde ise uluslararası kültür-sanat festivalleri gerçekleştirilmektedir. Festivallerin en yoğun olduğu il, İstanbul’dur.

Türkiye'de Festivaller

Türkiye'de her yıl 100’den fazla festival düzenlenmektedir. Ülkenin hemen hemen her kentinde ulusal festivaller; İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi büyük kentlerde ise uluslararası kültür-sanat festivalleri gerçekleştirilmektedir. Festivallerin en yoğun olduğu il, İstanbul’dur.

İstanbul'da özellikle yaz aylarında, adeta kentin birer parçası haline gelmiş çok sayıda müzik festivaline tanık olunmaktadır. Pamukbank Dans Günleri dünyanın ünlü dans gruplarını biraraya getirirken, 10 yıldır düzenlenen Efes Pilsen Blues Festivali dünyaca ünlü grupları ağırlamaktadır. Türk müzisyenleri ile dünya cazcılarını biraraya getiren Akbank Uluslararası Caz Festivali, rock'tan pop’a, caz’dan klasik müziğe kadar tüm yıla yayılan etkinlikleriyle "bir yıllık festival" niteliğine sahip Yapı Kredi Sanat Festivali ve Fuji Film Dünya Müzik Günleri İstanbul'un kültür ve sanat hayatına renk katan sponsorlu müzik festivallerinin başlıcalarıdır.

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından her yıl Uluslararası İstanbul Film Festivali, Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali, Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, Uluslararası İstanbul Caz Festivali ve her iki yılda bir Uluslararası İstanbul Bienali düzenlenmekte, festivaller süresince yerli ve yabancı birçok ünlü sanatçı İstanbul’da biraraya gelmektedir.

Başkent Ankara'da ise Sevda Cenap And Müzik Vakfı tarafından her yıl Uluslararası Ankara Müzik Festivali düzenlenmektedir. Avrupa Festivaller Birliği üyesi olan ve 2003 yılında 20.’si düzenlenen festival, bugüne kadar 10.000'i aşkın ünlü sanatçıyı ağırlamıştır. Klasik müzik ağırlıklı festivalde bale etkinlikleri dışında her yıl folklor ve mim gibi farklı etkinlikler de mevcuttur. Ülkede çoksesli müziğin yaygınlaştırılması amacıyla kurulan Polifonik Korolar Derneği'nin düzenlediği Türkiye Korolar Şenliği de, her yıl artan davetli koro sayısı ve dinleyici kapasitesi ile binlerce müzikseveri biraraya getirmektedir.

İzmir Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı tarafından her yıl düzenlenen Uluslararası İzmir Festivali'nin, 2003 yılında 17.’si gerçekleştiril-miştir. Efes Antik Tiyatro, Celcius Kütüphanesi ve Meryem Ana Evi gibi tarihsel mekanlarda yapılan festival-de, her yıl olduğu gibi orkestra konserleri, oda müziği, bale, tiyatro, caz ve pop dallarında uluslararası düzeyde sanatçı ve topluluklar yer almıştır.

Her yıl 80 bine yakın seyircinin izlediği Aspendos Opera ve Bale Festivali'nin ise, 2003 yılında 10.’su gerçekleştirilmiştir.

Türkiye'nin en eski film festivali Antalya Altın Portakal Film Festivali’dir. 2003 yılında 40.’sı gerçekleştirilen festival Türk sinemasının Oscar'ı niteliğindedir. Uluslararası Ankara Film Festivali ve Adana Altın Koza Film Festivali de sinemaseverleri biraraya getiren diğer önemli festivaller arasındadır.

Yanıtlar