Fuarlar ve Ticari TanıtımTürkiye'de kamu ve meslek kuruluşları, özel firmalar, vakıflar ve dernekler fuar organizasyonu konusunda etkili çalışmalar yapmaktadırlar. Son yıllarda her türlü çağdaş teknoloji ve altyapı kullanılarak oluşturulan fuar alanları ve buralarda gösterilen büyük başarı, ülkenin fuarcılık alanındaki gelişmişlik düzeyini ortaya koymaktadır.

Türkiye'de Fuarlar ve Ticari Tanıtım

Fuarlar ve Ticari Tanıtım

Türkiye'de kamu ve meslek kuruluşları, özel firmalar, vakıflar ve dernekler fuar organizasyonu konusunda etkili çalışmalar yapmaktadırlar. Son yıllarda her türlü çağdaş teknoloji ve altyapı kullanılarak oluşturulan fuar alanları ve buralarda gösterilen büyük başarı, ülkenin fuarcılık alanındaki gelişmişlik düzeyini ortaya koymaktadır. Türkiye’de fuarlar ihtisas, genel, tüketici ve tek ülke fuarı olmak üzere ulusal ve uluslararası olarak düzenlenmektedir.

Yurtiçinde düzenlenecek fuar veya sergiler ile ilgili izin işlemleri, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Ülkede 2002 yılı itibariyle fuar düzenleme yetkisi alan firma sayısı 154 olup, aynı yıl büyük bir bölümünü ihtisas fuarlarının oluşturduğu ulusal ya da uluslararası düzeyde 320 fuar düzenlenmiştir. İhtisas fuarlarının ağırlıklı olarak ilgi duyduğu başlıca alanlar şunlardır: makina, mobilya, takı, mücevher malzemeleri, ısıtma ve doğal gaz teknolojileri, otomobil, dekorasyon, altyapı malzemeleri, turistik işletmeler ve donanım, moda, tekstil ve konfeksiyon, eğitim, kitap ve bilgisayar. Uluslararası nitelikteki fuarların en önemlilerinden biri, her yıl Ağustos-Eylül aylarında düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı'dır. 2002 yılında 71 yılı geride bırakan bu fuara 42 ülkeden 1.500 civarında yerli ve yabancı firma katılmaktadır. İzmir fuar alanı ise, her yıl en az 4 milyon ziyaretçinin akınına uğramaktadır.

İstanbul'da her yıl Türkiye Deri Sanayicileri Derneği tarafından, Uluslararası Deri ve Deri Mamulleri Fuarı düzenlenmektedir. Bu fuara yerli firmaların yanında, Avrupa Birliği'ne üye ülkeler başta olmak üzere, dünyanın dört bir yanından katılım olmaktadır. Bunların dışında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK), İhracatçı Birlikleri ve İhracatı Geliştirme Etüt Merkezi (İGEME) tarafından da çeşitli ihtisas fuarları, ulusal ve uluslararası fuarlar düzenlenmektedir. Ayrıca bu kuruluşlar yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen birçok fuara da katılmaktadır.

Türkiye'nin önemli fuar merkezleri arasında, Ankara'da Altınpark Expo Center, Atatürk Kültür Merkezi (ATM); İzmir'de Kültürpark Fuar Merkezi; Antalya'da Cam Piramit Kongre ve Fuar Merkezi; İstanbul'da Dünya Ticaret Merkezi, FM Meliha Avni Sözen Kültür ve Sanat Merkezi, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, Hilton Exhibition Center ve TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi yer almaktadır. Bu merkezlerin dışında, belirli bir süre için hazırlanan çeşitli fuar veya sergi merkezleri de hizmet vermektedir.

Türk girişimcileri, her yıl Avrupa Birliği, Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkelerinde, Orta Asya Cumhuriyetleri'nde ve Rusya'da düzenlenen uluslararası fuarlara yoğun olarak iştirak etmektedir. Bu fuarlardan bazılarının organizatörlüğünü, Türk fuarcılık firmaları yanında, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İTKİB), İhracatı Geliştirme Etüt Merkezi (İGEME), bazı belediyeler ve meslek kuruluşları yapmaktadır.

Yanıtlar