Türkiye'nin buzulları

Türkiye'de az da olsa özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde bulunan daimî kar sınırının üzerindeki dağlarda buzullar bulunur. Genellikle vadi buzulu ve buzyalağı buzulu tipinde olan buzulların yanı sıra, Türkiye'nin tek doruk buzulu (buzul şapkası) Ağrı Dağı'ndadır ve 10 km2'lik alanıyla da ülkedeki en büyük buzuldur.

Türkiye'nin buzulları

thumb|right|200px| Dağları`nın en yüksek noktası Kaçkar Dağı zirvesi] Türkiye`de az da olsa özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde bulunan daimi kar sınırının üzerindeki dağlarda buzullar bulunur. Genellikle vadi buzulu ve buzyalağı buzulu tipinde olan buzulların yanı sıra, Türkiye`nin tek doruk buzulu (buzul şapkası) Ağrı Dağı`ndadır ve 10 km<sup>2</sup>`lik alanıyla da ülkedeki en büyük buzuldur. Türkiye`nin en büyük vadi buzulu ise ülke içindeki buzulların üçte ikisini bulunduran Güneydoğu Toroslardaki 4 km uzunluğu ve 8 km<sup>2</sup> alanıyla Uludoruk Buzulu`dur.

Türkiye`de bulunan buzulların, 20. yüzyılın başından beri eriyerek geriledikleri gözlemlenmiştir.

Türkiye`deki buzullar başlıca üç bölümde incelenir:

Toros Dağları buzulları

Batı Toroslar`da güncel buzul bulunmamasına karşılık, Orta Toroslarda bir miktar küçük buzula rastlanır. Güneydoğu Toroslar ise Türkiye`nin güncel buzullarının %65`ini barındırır.

Doğu Karadeniz Dağları`ndaki buzullar

Doğu Karadeniz Dağları`ndaki buzulların çoğu yörenin en yüksek zirvesi olan Kaçkar Dağı`ndadır.

Volkanlardaki buzullar

Türkiye`deki üç önemli stratovolkanda da buzul bulunmaktadır:

Kaynakça

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar