Türkiye-Azerbaycan Ilişkileri

+ Türkiye-Azerbaycan ilişkileri
|Türkiye |Azerbaycan
Türkiye`nin uluslararası politikaları ve ilişkileri

Türkiye-Azerbaycan ilişkileri, Türkiye Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti`nin süregelen uluslararası politikaları içerir. Ortak tarihi ve geçmişi olan Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkiler hep dostane olmuştur. Karabağ Savaşı`nda Türkiye Azerbaycan`a büyük destek vermiştir. Bunun yanında Azerbaycan`da Türkiye`yi Kıbrıs sorunu, Ermeni Soykırımı İddiaları gibi çetrefilli meselelerde daima desteklemektedir.

1991 yılında bağımsızlığını kazanan Azerbaycan`ı ilk tanıyan ülke Türkiye olmuştur (9 Kasım 1991). Sahip olduğu petrol varlıklarından dolayı tüm dünyanın ilgisini çeken bir ülkedir. Azerbaycan, Batılı ülkeler, Kafkas ülkeleri ve Orta Asya ülkeleri ile ilişkilerini güçlendirme eğilimindedir. Karabağ Sorunu nedeniyle Batı ülkelerindeki Ermeni lobilerini dengeleme politikasında Türkiye ile beraber hareket etmektedir.

Türkiye ile Azerbaycan`ın ortak sorunlarının başında Ermenistan ilişkileri gelmektedir. Türkiye, Ermenistan`ın Azerbaycan topraklarının %20`sini işgal etmesiyle, Ermeni sınırını kapatmıştır.

Bir diğerinin egemen eşitliğine karşılıklı saygı temeline dayanan Azeri-Türk ilişkileri, ekonomik alanda da gittikçe artmaktadır. Bakü - Tiflis - Ceyhan boru hattının tamamlanması her iki ülkenin daha da birbirine bağlandığını ve ilişkilerin pekiştiğini gösteren bir delildir.

Diplomasi-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.