--}}

Türkiye Adalet Bakanları Listesi

Anahtar:

Anahtar: | bgcolor="#FFE8E8" | CHP | bgcolor="#DDEEFF" | DP | bgcolor="#CCFFCC" | AP | bgcolor="#FFFFCC" | ANAP | bgcolor="#FFCCFF" | DYP | bgcolor="#FFCCCC" | RP | bgcolor="#CCFFFF" | DSP | bgcolor="#CCCCFF" | AK Parti | bgcolor="#CCCCCC" | TSK | bgcolor="#CCDDEE" | Diğer |} {|class="wikitable" |- !Kabine No. !Adalet Bakanı !Başbakan !Göreve Başlama Tarihi !Görevden Ayrılma Tarihi |- bgcolor=#FFE8E8 | 1 | Seyit Bey | İsmet İnönü | 30 Ekim 1923 | 6 Mart 1924 |- bgcolor=#FFE8E8 | 2 | Mustafa Necati Uğural | İsmet İnönü | 6 Mart 1924 | 22 Kasım 1924 |- bgcolor=#FFE8E8 | 3 | Mahmut Esat Bozkurt | Ali Fethi Okyar | 22 Kasım 1924 | 3 Mart 1925 |- bgcolor=#FFE8E8 |4 | Mahmut Esat Bozkurt | İsmet İnönü | 3 Mart 1924 | 1 Kasım 1927 |- bgcolor=#FFE8E8 | 5 | Mahmut Esat Bozkurt | İsmet İnönü | 1 Kasım 1927 | 27 Eylül 1930 |- bgcolor=#FFE8E8 | 6 | Yusuf Kemal Tengirşenk | İsmet İnönü | 27 Eylül 1930 | 4 Mayıs 1931 |- bgcolor=#FFE8E8 |7 | Yusuf Kemal Tengirşenk(→)Şükrü Saracoğlu | İsmet İnönü | 4 Mayıs 1931 (→) 23 Mayıs 1933 | 1 Mart 1935 |- bgcolor=#FFE8E8 | 8 | Şükrü Saracoğlu | İsmet İnönü | 1 Mart 1935 | 1 Kasım 1937 |- bgcolor=#FFE8E8 | 9 | Şükrü Saracoğlu | Celal Bayar | 1 Kasım 1937 | 11 Kasım 1938 |- bgcolor=#FFE8E8 | 10 | Hilmi Uran (→) Tevfik Fikret Sılay | Celal Bayar | 11 Kasım 1938 (→) 3 Ocak 1939 | 25 Ocak 1939 |- bgcolor=#FFE8E8 | 11 | Tevfik Fikret Sılay | Refik Saydam | 25 Ocak 1939 | 3 Nisan 1939 |- bgcolor=#FFE8E8 | 12 | Tevfik Fikret Sılay(→)Ali Fethi Okyar(→)Hasan Safyettin Menemencioğlu | Refik Saydam | 3 Nisan 1939(→)26 Mayıs 1939(→)12 Mart 1941 | 9 Temmuz 1942 |- bgcolor=#FFE8E8 | 13 | Hasan Safyettin Menemencioğlu | Şükrü Saracoğlu | 9 Temmuz 1942 | 9 Mart 1943 |- bgcolor=#FFE8E8 | 14 | Ali Rıza Türel(→)Mümtaz Ökmen | Şükrü Saracoğlu | 9 Mart 1943(→)6 Nisan 1946 | 7 Ağustos 1946 |- bgcolor=#FFE8E8 | 15 | Mümtaz Ökmen(→)Şinasi Devrin | Mehmet Recep Peker | 7 Ağustos 1946(→)19 Eylül 1946 | 10 Eylül 1947 |- bgcolor=#FFE8E8 | 16 | Şinasi Devrin | Hasan Saka | 10 Eylül 1947 | 10 Haziran 1948 |- bgcolor=#FFE8E8 | 17 | Fuat Sirmen(→)Ali Rıza Erten | Hasan Saka | 10 Haziran 1948(→)13 Ocak 1949 | 16 Ocak 1949 |- bgcolor=#FFE8E8 | 18 | Fuat Sirmen | Şemsettin Günaltay | 16 Ocak 1949 | 22 Mayıs 1950 |- bgcolor=#DDEEFF | 19 | Halil Özyörük | Adnan Menderes | 22 Mayıs 1950 | 9 Mart 1951 |- bgcolor=#DDEEFF | 20 | Rüknettin Nasuhioğlu(→)Osman Şevki Çiçekdağ | Adnan Menderes | 9 Mart 1951(→)10 Kasım 1952 | 17 Mayıs 1954 |- bgcolor=#DDEEFF | 21 | Osman Şevki Çiçekdağ | Adnan Menderes | 17 Mayıs 1954 | 9 Aralık 1955 |- bgcolor=#DDEEFF | 22 | Hüseyin Avni Göktürk | Adnan Menderes | 9 Aralık 1955 | 25 Kasım 1957 |- bgcolor=#DDEEFF | 23 | Esat Budakoğlu(→)Hüseyin Celal Yardımcı | Adnan Menderes | 25 Kasım 1957(→)3 Nisan 1960 | 27 Mayıs 1960 |- bgcolor=#CCCCCC | 24 | Abdullah Pulat Gözübüyük(→)Mustafa Amil Artus | Cemal Gürsel | 30 Mayıs 1960(→) 27 Ağustos 1960 | 5 Ocak 1961 |- bgcolor=#CCCCCC | 25 | Ekrem Tüzemen(→)Kemal Türkoğlu | Cemal Gürsel | 5 Ocak 1961(→)17 Ağustos 1961 | 20 Kasım 1961 |- bgcolor=#FFE8E8 | 26 | Kemal Sahir Kurutluoğlu | İsmet İnönü | 20 Kasım 1961 | 25 Haziran 1962 |- bgcolor=#FFE8E8 | 27 | Abdülhak Kemal Yörük | İsmet İnönü | 25 Haziran 1962 | 25 Aralık 1963 |- bgcolor=#FFE8E8 | 28 | Mehmet Sedat Çumralı(→)Sırrı Atalay | İsmet İnönü | 25 Aralık 1963(→)17 Mart 1964 | 20 Şubat 1965 |- bgcolor=#CCDDEE | 29 | İrfan Baran(→)İhsan Köknel | Suat Hayri Ürgüplü | 20 Şubat 1965(→)31 Temmuz 1965 | 27 Ekim 1965 |- bgcolor=#CCFFCC | 30 | Hasan Dinçer(→)Hidayet Aydıner | Süleyman Demirel | 27 Ekim 1965(→)1 Ağustos 1969 | 3 Kasım 1969 |- bgcolor=#CCFFCC | 31 | Yusuf Ziya Önder | Süleyman Demirel | 3 Kasım 1969 | 6 Mart 1970 |- bgcolor=#CCFFCC | 32 | Yusuf Ziya Önder | Süleyman Demirel | 6 Mart 1970 | 26 Mart 1971 |- bgcolor=#CCDDEE | 33 | İsmail Hakkı Arar | Nihat Erim | 26 Mart 1971 | 11 Aralık 1971 |- bgcolor=#CCDDEE | 34 | Suat Bilge | Nihat Erim | 11 Aralık 1971 | 22 Mayıs 1972 |- bgcolor=#CCDDEE | 35 | Hasan Fehmi Alpaslan | Ferit Melen | 22 Mayıs 1972 | 15 Nisan 1973 |- bgcolor=#CCDDEE | 36 | Mehmet Hayri Mumcuoğlu | Naim Talu | 15 Nisan 1973 | 26 Ocak 1974 |- bgcolor=#FFE8E8 | 37 | Şevket Kazan(MSP) | Bülent Ecevit | 26 Ocak 1974 | 17 Kasım 1974 |- bgcolor=#CCDDEE | 38 | Mehmet Hayri Mumcuoğlu | Sadi Irmak | 17 Kasım 1974 | 31 Mart 1975 |- bgcolor=#CCFFCC | 39 | İsmail Müftüoğlu(→)Zeyyat Baykara | Süleyman Demirel | 31 Mart 1974(→)30 Nisan 1977 | 21 Haziran 1977 |- bgcolor=#FFE8E8 | 40 | Selçuk Erverdi | Bülent Ecevit | 21 Haziran 1977 | 21 Temmuz 1977 |- bgcolor=#CCFFCC | 41 | Necmettin Cevheri | Süleyman Demirel | 21 Temmuz 1977 | 5 Ocak 1978 |- bgcolor=#FFE8E8 | 42 | Mehmet Can | Bülent Ecevit | 5 Ocak 1978 | 12 Kasım 1979 |- bgcolor=#CCFFCC | 43 | Ömer Ucuzal | Süleyman Demirel | 12 Kasım 1979 | 12 Eylül 1980 |- bgcolor=#CCCCCC | 44 | Cevdet Menteş(→)Rıfat Bayazıt(→)Mustafa Kazım Akdoğan | Bülent Ulusu | 20 Eylül 1980(→)15 Şubat 1983(→)21 Mayıs 1983 | 13 Aralık 1983 |- bgcolor=#FFFFCC | 45 | Mehmet Necat Eldem(→)Mahmut Oltan Sungurlu(→)Halil Ertem | Turgut Özal | 13 Aralık 1983(→)17 Ekim 1986(→)16 Eylül 1987 | 21 Aralık 1987 |- bgcolor=#FFFFCC | 46 | Mahmut Oltan Sungurlu(→)Mehmet Topaç(→)Mahmut Oltan Sungurlu | Turgut Özal | 21 Aralık 1987(→)26 Haziran 1988(→)30 Mart 1989 | 9 Kasım 1989 |- bgcolor=#FFFFCC | 47 | Mahmut Oltan Sungurlu | Yıldırım Akbulut | 9 Kasım 1989 | 23 Haziran 1991 |- bgcolor=#FFFFCC | 48 | Şakir Şeker(→)Suat Bilge | Mesut Yılmaz | 23 Haziran 1991(→)29 Ağustos 1991 | 20 Kasım 1991 |- bgcolor=#FFCCFF | 49 | Mehmet Seyfi Oktay(SHP) | Süleyman Demirel | 20 Kasım 1991 | 25 Haziran 1993 |- bgcolor=#FFCCFF | 50 | Mehmet Seyfi Oktay(→)Mehmet Moğultay | Tansu Çiller | 25 Haziran 1993(→)27 Temmuz 1994 | 5 Ekim 1995 |- bgcolor=#FFCCFF | 51 | Bekir Sami Daçe | Tansu Çiller | 5 Ekim 1995 | 30 Ekim 1995 |- bgcolor=#FFCCFF | 52 | Bekir Sami Daçe(→)Firuz Çilingiroğlu | Tansu Çiller | 30 Ekim 1995(→)31 Ekim 1995 | 6 Mart 1996 |- bgcolor=#FFCCFF | 53 | Mehmet Ağar(DYP) | Mesut Yılmaz | 6 Mart 1996 | 28 Haziran 1996 |- bgcolor=#FFCCCC | 54 | Şevket Kazan | Necmettin Erbakan | 28 Haziran 1996 | 30 Haziran 1997 |- bgcolor=#FFCCFF | 55 | Oltan Sungurlu(ANAP)(→)Hasan Denizkurdu | Mesut Yılmaz | 30 Haziran 1997(→)4 Ağustos 1998 | 11 Ocak 1999 |- bgcolor=#CCFFFF | 56 | Selçuk Öztek | Bülent Ecevit | 11 Ocak 1999 | 28 Mayıs 1999 |- bgcolor=#CCFFFF | 57 | Hikmet Sami Türk(→)Aysel Çelikel | Bülent Ecevit | 28 Mayıs 1999(→)5 Ağustos 2002 | 18 Kasım 2002 |- bgcolor=#CCCCFF | 58 | Cemil Çiçek | Abdullah Gül | 18 Kasım 2002 | 14 Mart 2003 |- bgcolor=#CCCCFF | 59 | Cemil Çiçek(→)Fahri Kasırga | Recep Tayyip Erdoğan | 14 Mart 2003(→)7 Mayıs 2007 | 29 Ağustos 2007 |- bgcolor=#CCCCFF | 60 | Mehmet Ali Şahin(→)Sadullah Ergin(→)Ahmet Kahraman | Recep Tayyip Erdoğan | 29 Ağustos 2007(→)2 Mayıs 2009(→)8 Mart 2011 | 6 Temmuz 2011 |- bgcolor=#CCCCFF | 61 | Sadullah Ergin | Recep Tayyip Erdoğan | 6 Temmuz 2011 | Görevde

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.