Türkiye Basketbol Ligi

Türkiye Basketbol Ligi , 1966 yılında Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından kurulan ve Türkiye'de en üst düzey profesyonel basketbol ligi. Genel olarak Türkiye Birinci Erkek Basketbol Ligi'nin Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından kabul edilen ismi.

Türkiye Basketbol Ligi

Türkiye Basketbol Ligi (T.B.L.), genel olarak "Türkiye 1. Erkek Basketbol Ligi"'nin federasyon tarafından kabul edilen ismi. Bayanlar 1. Ligi için T.B.B.L (Türkiye Bayanlar Basketbol Ligi) ismi kullanılmaktadır.

1966 yılında oynanmaya başlandı ve ilk şampiyonluğu Altınordu'nun kazandı. Son şampiyon ise dördüncü kez üstüste şampiyonluk kazanan Efes Pilsen oldu. Son dönemin en başarılı takımlarından olan Efes Pilsen böylece son 14 sene'deki 9. Şampiyonluğunu kazandı. Ligin diğer önemli takımları her zaman belli bir seyirci kitlesine sahip "Üç Büyükler"'i saymazsak belli bir ekolü olan ve birçok önemli oyuncu yetiştiren İTÜ ve şu anda basketbol şubesini kapamış olan Eczacıbaşı'dır. 1993 yılında kurulan ve ligin en çok yatırım yapan takımlarından Ülkerspor da son dönemlerin en iddialı takımlarındandır. Bu takımlara belli dönemler içinde Paşabahçe, Tofaş SAS, Çukurova gibi takımlar iddialı kadrolar kurarak katılmış ancak bu yatırımları sürekli olmamıştır.

2005/2006 sezonunda takım sayısı 14 takımdan 16 takıma çıkarıldı. Yeni statü ile önceki senelerde oynanan play out (düşen takımların belirlenmesi için oynanan ekstra maçlar) kalktı.

Statü

Ligde 16 takım deplasmanlı lig mücadelesi yaptıktan sonra lig şampiyonu play off mücadelesi sonrası belli olur.

Normal Lig Müsabakaları

Normal lig müsabakaları, 16 takım arasında, her takımın biri kendi sahasında diğeri rakip takımın sahasında olmak üzere deplasmanlı, iki devreli ve lig usulü oynanır.

Bu müsabakalar sonrası yapılan puan sıralamasına göre; 1. İlk sekiz sırayı alan takımlar Play off maçlarını oynamaya hak kazanırlar. 2. 9. ile 14 sıra arasında yer alan takımlar sezonu tamamlamış olurlar. 3. 15. ve 16. olarak son iki sırayı alan takımlar bir sezon sonra Basketbol 2. liginde yer alırlar.

Play Off Çeyrek ve Yarı Final Müsabakaları

Play offun tüm turlarında takımların ligde oynamış oldukları maç sonuçları aşağıdaki gibi dikkate alınır.

1. Eşleşen takımların normal ligde oynamış oldukları maçların ikisi de aynı takım tarafından kazanılmışsa iki maçı kazanan takım o turun maçlarına 1-0 üstün başlar. 2. Eşleşen takımların normal ligde oynamış oldukları maçlarda takımlar bir kez kazanmış, bir kez kaybetmiş ise, o turun maçları 0-0 başlar.

3. Çeyrek ve yarı final müsabakaları kazanılmış 3 maç üzerinden oynanır ve bu turlarda; (1) Eğer maçlar 0-0 başlar ise, ilk iki maç, Normal Ligi üst sırada bitiren takımın sahasında 3. ve 4. maçlar rakip sahada ve 5. maçın gerekmesi halinde Ligi üst sırada bitiren takımın sahasında olmak üzere sıra ile oynanır. (2) Eğer play off serisine 1-0 üstün başlanır ise 1. maç seriye ligi üst sırada bitiren takımın sahasında 2. ve 3. maçlar ise rakip sahada oynanır 4. maçın gerekmesi halinde ise son maç ligi üst sırada takımın sahasında oynanır.

Play-Off FinaliFinal müsabakaları kazanılmış 4 maç üzerinden oynanır. Şayet maçlar 0-0 başlar ise, ilk iki maç, Normal Ligi üst sırada bitiren takımın sahasında, 3. ve 4.maçlar rakip sahada, gerekmesi halinde 5.maç ligi üst sırada bitiren 6. maç rakip sahada ve 7. maç ligi üst sırada bitiren takımın sahasında olmak üzere sıra ile oynanır.

Eğer play off serisine 1-0 üstün başlanır ise 1.maç normal ligi üst sırada bitiren takımın sahasında 2. ve 3. maçlar ise rakip sahada oynanır 4. maçın gerekmesi halinde normal ligi üst sırada bitiren takımın sahasında, 5.maç rakip sahada ve 6. ligi üst sırada bitiren takımın sahasında oynanır.

Final müsabakaları sonunda rakibi karşısında 4. galibiyetini alan takım sezonu TBL Şampiyonu olarak tamamlar.

2005/2006 sezonu takımları

Salonlar

* Abdi İpekçi Spor Salonu (İstanbul) : Efes Pilsen, Fenerbahçe, ÜlkerRekorlar • En fazla şampiyonluk elde eden takım :
Efes Pilsen (12 kez)

 • En fazla şampiyonluk kazanan koç :
Aydan Siyavuş (7 kez)

 • Üstüste en fazla şampiyonluk :
Efes Pilsen (4 sezon)

 • Bir maçta en çok sayı atan oyuncu :
Erman Kunter 153 sayı Fenerbahçe formasıyla Hilalspor'a (1988)

 • Bir devrede en çok sayı atan oyuncu :
Erman Kunter 81 sayı Fenerbahçe formasıyla Hilalspor'a (1988)

 • Bir maçta takımının tüm sayılarını atan oyuncu :


Hüdai Budanur (Beşiktaş) 1957'de İstanbul Karagücü’ne 110 sayının tamamı. (TBL organizasyonu kurulmadığı için İstanbul Ligi'nde)

İlgili Bağlantılar

* Basketbol
 • TBBL

  Dış Bağlantılar

  * http://www.tbf.org.tr (Türkiye Basketbol Federasyonu)
 • http://basketbol.tblstat.net/default.asp (İstatistikler)
 • http://www.turkbasket.org (Basketbol Haberleri)
 • http://www.basketbolseverler.com (Basketbol Haberleri)
 • http://www.eurobasket.com/tur/tur.asp (İngilizce Haberler, İstatistikler)

Kaynak

http://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrkiye_Basketbol_Ligi

İlgili konuları ara

Yanıtlar