Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu

right|thumb|TÜBİTAK logosu

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, kısaca TÜBİTAK, Türkiye`de bilim ve teknolojiyi teşvik etme, yönlendirme ve popülerleştirmeyi amaçlayan, Başbakanlık`a bağlı resmi devlet kurumudur.

1963`te Cemal Gursel tarafindan hukumete danismanlik ve milli bilim politikasi rehberlik amaclariyla kurulduğunda "Türkiye Bilim Teknik ve Araştırma Kurumu" diye bilinirken, sonradan adı "Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu" olarak değiştirilmiş ve uzun süre bu adla anılmıştır. Ardından "teknik" yerine "teknolojik" kelimesinin kullanılması ile 2005 yılında kurumun adı son halini almıştır.

Tarihçe

TÜBİTAK, Türkiye`nin planlı ekonomi dönemine geçişiyle birlikte, 24.7.1963 tarih ve 11462 sayılı Resmi Gazete`de yayınlanarak yürürlüğe giren 278 sayılı kanun ile kurulmuştur. Başlangıçtaki ek misyonu bilimsel araştırmaları ve genç bilim adamlarını desteklemek iken bugun bunyesinde barındırdığı onlarca birimle birlikte, tarım politikalarinin yonlendirilmesinden, Ar-ge projelerinin desteklenmesine kadar farklı alanları kapsayan bir misyona sahiptir.

PolitikaKurum, Türkiye`de müspet bilimlerde araştırma ve geliştirme faaliyetlerini ülke kalkınmasındaki önceliklere göre geliştirmek, özendirmek, düzenlemek ve koordine etmek; mevcut bilimsel ve teknik bilgilere erişmek ve erişilmesini sağlamak amacı gütmektedir.

Birimler

2007 itibari ile kurumun bunyesinde barındırdığı birimler:

Merkez ve enstitülerAR-GE birimleriAR-GE kolaylık birimleri

Yayınlar

Kurum, Türkiye`de bilimi populerleştirmek ve insanlari bilinclendirmek amaci ile iki adet aylık populer bilim dergisi (Bilim ve Teknik ve Bilim Çocuk) ve yıllık yaklaşık 20 adet populer bilim kitabı yayınlamaktadır. (Tübitak Popüler Bilim Kitapları)

Ayrıca, doğrudan Türkiye`deki bilim camiasına hitap eden 12 adet hakemli bilimsel dergi çıkartmaktadır.

DesteklerKurum gerek lisans egitimi ve gerek de sonrasindaki doktora ve ustu calismalari icin T.C. vatandaşlarina maddi kaynak saglamaktadır.

2005 ÖSS`de ilk 5000`e giren öğrencilere, fizik, kimya, biyoloji, moleküler biyoloji ve genetik, matematik, sosyoloji, ekonomi, psikoloji, felsefe ve tarih bolumlerinden birine yerlesmeleri halinde, aylık 250 YTL karsılıksız burs verilmiştir. 50`yi aşkın çeşidi olan TÜBİTAK burslarıyla ilgili (miktarlar ve basvuru kosullari gibi) ayrıntılar kurumun internet sitesinden öğrenilebilir. [1]

LinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar