Bayındırlık Bakanları

Türkiye Cumhuriyeti Bayındırlık ve İskân Bakanları listesi

Bayındırlık Bakanları



style="background:#cccccc" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff"
Bakan !! Göreve Başlama Tarihi !! Görevden Ayrılma Tarihi !! Partisi !!
1 Ahmet Muhtar Cilli 30 Ekim 1923 19 Ocak 1924 Cumhuriyet Halk Partisi
2 Süleyman Sırrı Gedikoğlu 19 Ocak 1924 22 Kasım 1924 Cumhuriyet Halk Partisi
3 Feyzi Pirinççioğlu 22 Kasım 1924 3 Mart 1925 Cumhuriyet Halk Partisi
4 Süleyman Sırrı Gedikoğlu 3 Mart 1925 16 Aralık 1925 Cumhuriyet Halk Partisi
5 Behiç Erkin 14 Ocak 1926 15 Ekim 1928 Cumhuriyet Halk Partisi
6 Recep Peker 15 Ekim 1928 27 Eylül 1930 Cumhuriyet Halk Partisi
7 Aziz Zekai Apaydın 27 Eylül 1930 29 Aralık 1930 Cumhuriyet Halk Partisi
8 Hilmi Uran 29 Aralık 1930 26 Ekim 1933 Cumhuriyet Halk Partisi
9 Fuat Ağralı 28 Ekim 1933 16 Şubat 1934 Cumhuriyet Halk Partisi
10 Ali Çetinkaya 16 Şubat 1934 3 Nisan 1939 Cumhuriyet Halk Partisi
11 Ali Fuat Cebesoy 3 Nisan 1939 9 Mart 1943 Cumhuriyet Halk Partisi
12 Sırrı Day 9 Mart 1943 7 Ağustos 1946 Cumhuriyet Halk Partisi
13 Cevdet Kerim İncedayı 7 Ağustos 1946 10 Eylül 1947 Cumhuriyet Halk Partisi
14 Kasım Gülek 10 Eylül 1947 10 Haziran 1948 Cumhuriyet Halk Partisi
15 Nihat Erim 10 Haziran 1948 16 Ocak 1949 Cumhuriyet Halk Partisi
16 Hasan Şevket Adalan 16 Ocak 1949 22 Mayıs 1950 Cumhuriyet Halk Partisi
17 Fahri Belen 22 Mayıs 1950 28 Ekim 1950 Demokrat Parti
18 Kemal Zeytinoğlu 22 Aralık 1950 9 Aralık 1955 Demokrat Parti
19 Muammer Çavuşoğlu 9 Aralık 1955 12 Ekim 1956 Demokrat Parti
20 Ethem Menderes 12 Ekim 1956 19 Ocak 1958 Demokrat Parti
21 Ahmet Tevfik İleri 19 Ocak 1958 27 Mayıs 1960 Demokrat Parti
22 Daniş Koper 30 Mayıs 1960 27 Ağustos 1960 -
23 Sıtkı Ulay 29 Ağustos 1960 10 Eylül 1960 -
24 Ali Mukbil Gökdoğan 12 Eylül 1960 23 Ağustos 1961 -
25 Sıtkı Ulay 22 Ağustos 1961 20 Kasım 1961 -
26 Mehmet Emin Paksüt 20 Kasım 1961 25 Haziran 1962 Cumhuriyet Halk Partisi
27 İlyas Seçkin 25 Haziran 1962 22 Ekim 1963 Cumhuriyet Halk Partisi
28 Arif Hikmet Onat 22 Ekim 1963 20 Şubat 1965 Cumhuriyet Halk Partisi
29 Orhan Alp 20 Şubat 1965 27 Ekim 1965 TBMM dışından
30 İbrahim Etem Erdinç 27 Ekim 1965 3 Nisan 1967 Adalet Partisi
31 Orhan Alp 3 Nisan 1967 3 Kasım 1969 Adalet Partisi
32 Turgut Yaşar Gülez 3 Kasım 1969 26 Mart 1971 Adalet Partisi
33 Cahit Karakaş 26 Mart 1971 10 Kasım 1971 Adalet Partisi
34 Mukadder Öztekin 10 Kasım 1971 15 Nisan 1973 Cumhuriyet Halk Partisi
35 Nurettin Ok 15 Nisan 1973 26 Ocak 1974 Adalet Partisi
36 Erol Çevikçe 26 Ocak 1974 17 Kasım 1974 Cumhuriyet Halk Partisi
37 Vefa Tanır 17 Kasım 1974 31 Mart 1975 Bağımsız
38 Fehim Adak 31 Mart 1975 21 Haziran 1977 Milli Selamet Partisi
39 Abdülkerim Zilan 21 Haziran 1977 21 Temmuz 1977 Cumhuriyet Halk Partisi
40 Mehmet Selahattin Kılıç 21 Temmuz 1977 5 Ocak 1978 Adalet Partisi
41 Şerafettin Elçi 5 Ocak 1978 12 Kasım 1979 Cumhuriyet Halk Partisi
42 Mehmet Selahattin Kılıç 12 Kasım 1979 12 Eylül 1980 Adalet Partisi
43 Tahsin Önalp 20 Eylül 1980 13 Aralık 1983 -


Bayındırlık ve İskan Bakanları



style="background:#cccccc" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff"
Bakan !! Göreve Başlama Tarihi !! Görevden Ayrılma Tarihi !! Partisi !!
44 Safa Giray 13 Aralık 1983 31 Mart 1989 Anavatan Partisi
45 Cengiz Altınkaya 31 Mart 1989 23 Haziran 1991 Anavatan Partisi
46 Hüsamettin Örüç 23 Haziran 1991 21 Kasım 1991 Anavatan Partisi
47 Onur Kumbaracıbaşı 21 Kasım 1991 27 Temmuz 1994 Sosyaldemokrat Halkçı Parti
48 Mustafa Yılmaz 28 Temmuz 1994 23 Eylül 1994 Sosyaldemokrat Halkçı Parti
49 Halil Çulhaoğlu 3 Ekim 1994 27 Mart 1995 Sosyaldemokrat Halkçı Parti
50 Erman Şahin 27 Mart 1995 14 Temmuz 1995 Cumhuriyet Halk Partisi
51 Halil Çulhaoğlu 15 Temmuz 1995 5 Ekim 1995 Cumhuriyet Halk Partisi
52 Tunç Bilget 6 Ekim 1995 31 Ekim 1995 Doğru Yol Partisi
53 Adnan Keskin 31 Ekim 1995 7 Mart 1996 Cumhuriyet Halk Partisi
54 Mehmet Keçeciler 7 Mart 1996 29 Haziran 1996 Anavatan Partisi
55 Cevat Ayhan 29 Haziran 1996 30 Haziran 1997 Refah Partisi
56 Yaşar Topçu 30 Haziran 1997 11 Ocak 1999 Anavatan Partisi
57 Ali Ilıksoy 11 Ocak 1999 28 Mayıs 1999 Demokratik Sol Parti
58 Koray Aydın 28 Mayıs 1999 5 Eylül 2001 Milliyetçi Hareket Partisi
59 Abdülkadir Akcan 20 Eylül 2001 20 Kasım 2002 Milliyetçi Hareket Partisi
60 Zeki Ergezen 20 Kasım 2002 3 Haziran 2005 Adalet ve Kalkınma Partisi
61 Faruk Nafiz Özak 3 Haziran 2005 Adalet ve Kalkınma Partisi




Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar