Türkiye Cumhuriyeti dışişleri bakanları

Düzenle-tarih|Nisan 2007 Aşağıda Türkiye Cumhuriyeti`nin dışişleri bakanlarının bir listesini bulabilirsiniz. Her yeni bakana yeni bir numara verilmiştir.

Not: Türk hükümetleri birçok kez koalisyonlardan oluşmuşlardır. Böyle durumlarda, listeye dışişleri bakanının partisi yazılmıştır.

Kurtuluş Savaşı dönemi

| bgcolor=#FFE8E8 bgcolor=#FFE8E8 | bgcolor=#FFE8E8 bgcolor=#FFE8E8 bgcolor=#FFE8E8 | bgcolor=#FFE8E8 bgcolor=#FFE8E8 |
Adı Göreve gelme Görevi bırakma Bakanın partisi
1 Bekir Sami Kunduk 3 Mayıs 1920 24 Ocak 1921 Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti
Bekir Sami Kunduk 24 Ocak 1921 8 Mayıs 1921 Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti
2 Ahmet Muhtar Mollaoğlu 8 Mayıs 1921 19 Mayıs 1921 Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti
3 Yusuf Kemal Tengirşenk 19 Mayıs 1921 9 Temmuz 1922 Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti
Yusuf Kemal Tengirşenk 12 Temmuz 1922 25 Ekim 1922 Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti
4 İsmet İnönü 25 Ekim 1922 4 Ağustos 1923 Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti
İsmet İnönü 14 Ağustos 1923 27 Ekim 1923 Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti


Cumhuriyet Dönemi

Anahtar: CHP DP AP ANAP DYP SHP RP DSP AKP Diğer


| bgcolor=#FFE8E8 | bgcolor=#FFE8E8 | bgcolor=#FFE8E8 bgcolor=#FFE8E8 bgcolor=#FFE8E8 | bgcolor=#FFE8E8 | bgcolor=#FFE8E8 | bgcolor=#FFE8E8 | bgcolor=#FFE8E8 |
Adı Göreve gelme Görevi bırakma Bakanın partisi
İsmet İnönü 1 Kasım 1923 6 Mart 1924 Cumhuriyet Halk Partisi
İsmet İnönü 6 Mart 1924 22 Kasım 1924 Cumhuriyet Halk Partisi
5 Şükrü Kaya 22 Kasım 1924 3 Mart 1925 Cumhuriyet Halk Partisi
6 Tevfik Rüştü Aras 3 Mart 1925 1 Kasım 1927 Cumhuriyet Halk Partisi
Tevfik Rüştü Aras 1 Kasım 1927 27 Eylül 1930 Cumhuriyet Halk Partisi
Tevfik Rüştü Aras 27 Eylül 1930 4 Mayıs 1931 Cumhuriyet Halk Partisi
Tevfik Rüştü Aras 4 Mayıs 1931 1 Mart 1935 Cumhuriyet Halk Partisi
Tevfik Rüştü Aras 1 Mart 1935 25 Ekim 1937 Cumhuriyet Halk Partisi
Tevfik Rüştü Aras 25 Ekim 1937 11 Kasım 1938 Cumhuriyet Halk Partisi


  1. İsmet İnönü 30.10.1923-22.11.1924
  2. Şükrü Kaya Bey 22.11.1924-04.03.1925
  3. Tevfik Rüştü Aras 04.03.1925-11.11.1938
  4. Şükrü Saraçoğlu 11.11.1938-13.08.1942
  5. Numan Menemencioğlu 13.08.1942-26.06.1944
  6. Hasan Saka 13.09.1944-10.09.1947
  7. Necmettin Sadak 10.09.1947-22.05.1950
  8. Fuat Köprülü 22.05.1950-20.06.1956
  9. Fatin Rüştü Zorlu 25.11.1957-27.05.1960
  10. Selim Rauf Sarper 28.05.1960-26.03.1962
  11. Feridun Cemal Erkin 26.03.1962-20.02.1965
  12. Hasan Esat Işık 20.02.1965-27.10.1965
  13. İhsan Sabri Çağlayangil 27.10.1965-26.03.1971
  14. Osman Olcay 26.03.1971-11.12.1971
  15. Ümit Haluk Bayülken 11.12.1971-25.01.1974
  16. Turan Güneş 25.01.1974-17.11.1974
  17. Melih Esenbel 17.11.1974-30.03.1975
  18. İhsan Sabri Çağlayangil 30.03.1975-21.06.1977
  19. Gündüz Ökçün 21.06.1977- 21.07.1977
  20. İhsan Sabri Çağlayangil 21.06.1977- 05.01.1978
  21. Gündüz Ökçün 05.01.1978-12.11.1979
  22. Hayrettin Erkmen 12.11.1979-05.09.1980
  23. İlter Türkmen 20.09.1980-24.11.1983
  24. Vahit Melih Halefoğlu 13.12.1983-21.12.1987
  25. Mesut Yılmaz 21.12.1987-20.02.1990
  26. Ali Bozer 22.02.1990-12.10.1990
  27. Ahmet Kurtcebe Alptemoçin 12.10.1990-23.06.1991
  28. Safa Giray 23.06.1991-20.11.1991
  29. Hikmet Çetin 20.11.1991-27.07.1994
  30. Mümtaz Soysal 27.07.1994-28.11.1994
  31. Murat Karayalçın 12.12.1994-27.03.1995
  32. Erdal İnönü 27.03.1995-05.10.1995
  33. Coşkun Kırca 05.10.1995-30.10.1995
  34. Deniz Baykal 30.10.1995-06.03.1996
  35. Emre Gönensay 06.03.1996-28.06.1996
  36. Tansu Çiller 28.06.1996-20.06.1997
  37. İsmail Cem 30.06.1997-11.07.2002
  38. Şükrü Sina Gürel 12.07.2002-19.11.2002
  39. Yaşar Yakış 19.11.2002-14.03.2003
  40. Abdullah Gül 14.03.2003-28.08.2007
  41. Ali Babacan 29.08.2007-......


T.C. Dışişleri Bakanları

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar