Türkiye Cumhuriyeti milli savunma bakanları listesi

style="background:#cccccc" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff" style="background:#ffffff"
Bakan !! Göreve Başlama Tarihi !! Görevden Ayrılma Tarihi !! Partisi !!
1 Fevzi Çakmak 3 Mayıs 1920 5 Ağustos 1921 -
2 Refet Bele 5 Ağustos 1921 10 Ocak 1922 -
3 Kazım Özalp 10 Ocak 1922 21 Kasım 1924 -
4 Ali Fethi Okyar 22 Kasım 1924 3 Mart 1925 Cumhuriyet Halk Partisi
5 Recep Peker 4 Mart 1925 1 Kasım 1927 Cumhuriyet Halk Partisi
6 Abdülhalik Renda 1 Kasım 1927 25 Aralık 1930 Cumhuriyet Halk Partisi
7 Zekai Apaydın 29 Aralık 1930 1 Mart 1935 Cumhuriyet Halk Partisi
8 Kazım Özalp 1 Mart 1935 18 Ocak 1939 Cumhuriyet Halk Partisi
9 Ahmet Naci Tınaz 18 Ocak 1939 5 Nisan 1940 Cumhuriyet Halk Partisi
10 Saffet Arıkan 5 Nisan 1940 12 Kasım 1941 Cumhuriyet Halk Partisi
11 Ali Rıza Artunkal 12 Kasım 1941 7 Ağustos 1946 Cumhuriyet Halk Partisi
12 Cemil Cahit Toydemir 7 Ağustos 1946 5 Eylül 1947 Cumhuriyet Halk Partisi
13 Münir Birsel 5 Eylül 1947 5 Haziran 1948 Cumhuriyet Halk Partisi
14 Hasan Saka (vekil) 5 Haziran 1948 10 Haziran 1948 Cumhuriyet Halk Partisi
15 Hüsnü Çakır 10 Haziran 1948 22 Mayıs 1950 Cumhuriyet Halk Partisi
16 Refik Şevket İnce 22 Mayıs 1950 9 Mart 1951 Demokrat Parti
17 Ahmet Hulusi Köymen 9 Mart 1951 10 Kasım 1952 Demokrat Parti
18 Ali Seyfi Kurtbek 10 Kasım 1952 1 Kasım 1953 Demokrat Parti
19 Kenan Yılmaz 1 Kasım 1953 17 Mayıs 1954 Demokrat Parti
20 Ethem Menderes 17 Mayıs 1954 15 Eylül 1955 Demokrat Parti
21 Fuad Köprülü (vekil) 15 Eylül 1955 9 Aralık 1955 Demokrat Parti
22 Adnan Menderes (vekil) 9 Aralık 1955 28 Temmuz 1957 Demokrat Parti
23 Hasan Şemi Ergin 28 Temmuz 1957 19 Ocak 1958 Demokrat Parti
24 Ethem Menderes 19 Ocak 1958 27 Mayıs 1960 Demokrat Parti
25 Cemal Gürsel 30 Mayıs 1960 9 Haziran 1960 --
26 Fahrettin Özdilek 9 Haziran 1960 22 Ekim 1960 --
27 Hüseyin Ataman 22 Ekim 1960 5 Ocak 1961 --
28 Muzaffer Alankuş 5 Ocak 1961 3 Temmuz 1961 --
29 İlhami Sancar 20 Kasım 1961 20 Şubat 1965 Cumhuriyet Halk Partisi
30 Hasan Dinçer 20 Şubat 1965 10 Ağustos 1965 Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi
31 Mustafa Hazım Dağlı 10 Ağustos 1965 27 Ekim 1965 Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi
32 Ahmet Topaloğlu 27 Ekim 1965 26 Mart 1971 Adalet Partisi
33 Ferit Melen 26 Mart 1971 22 Mayıs 1972 Milli Güven Partisi
34 Mehmet İzmen 22 Mayıs 1972 15 Nisan 1973 Bağımsız
35 İlhami Sancar 15 Nisan 1973 26 Ocak 1974 Cumhuriyetçi Güven Partisi
36 Hasan Esat Işık 26 Ocak 1974 17 Kasım 1974 Cumhuriyet Halk Partisi
37 İlhami Sancar 17 Kasım 1974 31 Mart 1975 Bağımsız
38 Ferit Melen 31 Mart 1975 21 Haziran 1977 Cumhuriyetçi Güven Partisi
39 Hasan Esat Işık 21 Haziran 1977 21 Temmuz 1977 Cumhuriyet Halk Partisi
40 Sadettin Bilgiç 21 Temmuz 1977 18 Ekim 1977 Adalet Partisi
41 Cihat Bilgehan (vekil) 14 Ekim 1977 28 Ekim 1977 Adalet Partisi
42 Turhan Kapanlı 1 Kasım 1977 5 Ocak 1978 Adalet Partisi
43 Hasan Esat Işık 5 Ocak 1978 16 Ocak 1979 Cumhuriyet Halk Partisi
44 Neşet Akmandor 16 Ocak 1979 12 Kasım 1979 Cumhuriyet Halk Partisi
45 Ahmet İhsan Birincioğlu 12 Kasım 1979 12 Eylül 1980 Adalet Partisi
46 Haluk Bayülken 20 Eylül 1980 13 Aralık 1983 -
47 Zeki Yavuztürk 13 Aralık 1983 21 Aralık 1987 Anavatan Partisi
48 Ercan Vuralhan 21 Aralık 1987 30 Mart 1989 Anavatan Partisi
49 Safa Giray 30 Mart 1989 19 Ekim 1990 Anavatan Partisi
50 Güneş Taner (vekil) 19 Ekim 1990 28 Ekim 1990 Anavatan Partisi
51 Hüsnü Doğan 28 Ekim 1990 22 Şubat 1991 Anavatan Partisi
52 Mehmet Yazar 1 Mart 1991 23 Haziran 1991 Anavatan Partisi
53 Barlas Doğu 23 Haziran 1991 20 Kasım 1991 Anavatan Partisi
54 Nevzat Ayaz 20 Kasım 1991 24 Ekim 1993 Doğru Yol Partisi
55 Mehmet Gölhan 24 Ekim 1993 5 Ekim 1995 Doğru Yol Partisi
56 Vefa Tanır 5 Ekim 1995 6 Mart 1996 Doğru Yol Partisi
57 Oltan Sungurlu 6 Mart 1996 28 Haziran 1996 Anavatan Partisi
58 Turhan Tayan 28 Haziran 1996 30 Haziran 1997 Doğru Yol Partisi
59 İsmet Sezgin 30 Haziran 1997 11 Ocak 1999 Demokrat Türkiye Partisi
60 Hikmet Sami Türk 11 Ocak 1999 28 Mayıs 1999 Demokratik Sol Parti
61 Sabahattin Çakmakoğlu 28 Mayıs 1999 18 Kasım 2002 Milliyetçi Hareket Partisi
62 Vecdi Gönül 18 Kasım 2002 Adalet ve Kalkınma Partisi


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar