Türkiye Gazeteciler Cemiyeti

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 10 Haziran 1946 ‘da kuruldu. Kurucuları Sedat Simavi, Sadun Galip Savcı, Cihat Baban, Hayri Alpar ve Sait Kesler’dir. Sedat Simavi Cemiyetin ilk seçilmiş başkanıdır. Onu Cevat Fehmi Başkut, Burhan Felek, Nezih Demirkent, Necmi Tanyolaç ve Nail Güreli izlemiştir.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 10 Haziran 1946 ‘da kuruldu. Kurucuları Sedat Simavi, Sadun Galip Savcı, Cihat Baban, Hayri Alpar ve Sait Kesler’dir. Sedat Simavi Cemiyetin ilk seçilmiş başkanıdır. Onu Cevat Fehmi Başkut, Burhan Felek, Nezih Demirkent, Necmi Tanyolaç ve Nail Güreli izlemiştir.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin amacı gazete, dergi,radyo ve televizyon gibi yazılı, işitsel, görsel ve elektronik iletişim alanlarını kapsayan gazetecilik mesleğini; mesleğin geleneklerini, ahlak ilkelerini korumak; herkesin bilgi edinme, gerçekleri öğrenme hakkının bir aracı olan iletişim ve düşünce özgürlüğünü sağlamak, gazetecileri meslekleri içinde maddi ve manevi yönleriyle ilerletmek ve yüceltmek şeklinde özetlenebilir.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin iki tür üyesi vardır. Halen sayıları 6’ yı bulan Onursal üyeler ve 3 bin 800’ü geçen Asıl üyeler.

Yazılı veya görsel basında 212 sayılı yasayla değişen 5953 sayılı yasa hükümlerine göre sözleşmeli çalışmak ve en az iki yıl meslek kıdemi bulunmak veya Sarı Basın Kartı taşımak asıl üye olabilmenin ön koşuludur.

Yönetimler iki yılda bir yapılan genel kurulda gizli oylama sonucu en çok oy alan üyelerden oluşur. Yönetim Kurulu 11 kişidir.

Cağaloğlundaki bina kendi mülküdür. Divanyolundaki Basın Müzesi İstanbul Belediyesinden 10 yıllığına kiralanmıştır. Halen “Basın Müzesi” olarak bu alanda dünyada sayısı az olan müzelerden biridir.

Basın Müzesinin iki salonundan konferans, kongre ve basın toplantıları için yararlanılabiliyor ve bunun için belirli bir ücret alınıyor.Müzenin resim galerisinde altı salonda 15 gün de bir sergiler açılıyor.

Kitaplıkta 25 bin dolayında eski ve yeni yazılı kitap var. Bunlardan üç bini iletişim alanını kapsayan yayınlar. Kitaplıktaki çalışma odasında araştırmacılar, gazete koleksiyonları ve öteki yayınlardan yararlanma olanağı bulunuyorlar.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin etkinlikleri arasında kitap yayınları önemli bir yer tutuyor. Bugüne dek çıkarılan 57 kitap, hem meslektaşların, hem de iletişim öğrencilerinin yararına sunuldu.

İletişim bilgileri

TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİ

Türkocağı Cad. No: 1 Cağaloğlu - İstanbul Tel: (0 212) 513 83 00 Faks: (0 212) 526 80 46 tgc@tgc.org.tr

BASIN MÜZESİ

Divanyolu Cad. No: 84 Çemberlitaş - İstanbul Tel: (0 212) 513 84 58 Faks: (0 212) 513 84 57 basinmuzesi@tgc.org.tr

BİZİM GAZETE

Divanyolu Cad. No: 1 Cağaloğlu - İstanbul Tel: (0 212) 511 94 94 Faks: (0 212) 512 27 97 bizimgazete@tgc.org.tr

BASIN SENATOSU

Türkocağı Cad. No: 1 Cağaloğlu - İstanbul Tel: (0 212) 513 83 00/25 Faks: (0 212) 526 80 46 basinsenatosu@tgc.org.tr

Linkler

http://www.tgc.org.tr/

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ilgili konular

 • Türkiye Gazeteciler Cemiyeti

  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 10 Haziran 1946 ‘da kuruldu. Kurucuları Sedat Simavi, Sadun Galip Savcı, Cihat Baban, Hayri Alpar ve Sait Kesler’d
 • Gazeteciler Cemiyeti

  Gazeteciler Cemiyeti gazeteciler arasında meslek dayanışmasını ve yardımlaşmayı sağlamak amacıyla kurulmuş teşkilat. Merkezi İstanbul’d
 • Halit Kıvanç

  1926 yılında İstanbul'da doğan Kıvanç, öğrenimini İstanbul Hukuk Fakültesi'nde yaptı. İlk dönem spor gazeteciliğinin öncülerinden oldu
 • Recep Peker Tanıtkan

  1951 Çorlu’da doğan Tanıktan, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. 1972 yılında gaz
 • Atilla Girgin

  Doç. Dr. Atilla Girgin (1946, İzmit), Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ögretim üyesidir.
 • Özkan Altıntaş

  Özkan Altıntaş (1946), Türkiye`de gazetecidir.
 • Murat Güloğlu

  Murat Güloğlu, (d.
 • İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi

  İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi 1950 yılında İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü adı altında kuruldu. Türkiye`nin ilk i
 • Basın Ahlak Yasası

  Basın Ahlak Yasası, basın çalışanı gazetecilerin uymayı kabul ettikleri, yasal dayanağı olmayan bir anlaşma metnidir.
 • Beyhan Cenkçi

  Beyhan Cenkçi, (d. 1935 Ankara) - (ö. 18 Mart 1993), Türk siyasetçi
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti