Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanları listesi yer almaktadır. Türkiye'de spor işlerinin bakanlık düzeyinde ele alınması 1969'da kurulan II. Demirel Hükümeti'nde Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın kurulmasıyla gerçekleşti. İlk Gençlik ve Spor Bakanı Adalet Partisi Aydın milletvekili İsmet Sezgin oldu. Yapısında birkaç kez değişiklik yapılan bakanlığın şimdiki bakanı Suat Kılıç'tır. 4 yıl, 284 gün ile Mehmet Ali Şahin en uzun süre bu görevde kalırken, 65 gün ile Ali Şevki Erek en az bakanlık gö

Türkiye gençlik ve spor bakanları listesi

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanları listesi yer almaktadır. Türkiye'de spor işlerinin bakanlık düzeyinde ele alınması 1969'da kurulan II. Demirel Hükümeti'nde Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın kurulmasıyla gerçekleşti. İlk Gençlik ve Spor Bakanı Adalet Partisi Aydın milletvekili İsmet Sezgin oldu. Yapısında birkaç kez değişiklik yapılan bakanlığın şimdiki bakanı Suat Kılıç'tır. 4 yıl, 284 gün ile Mehmet Ali Şahin en uzun süre bu görevde kalırken, 65 gün ile Ali Şevki Erek en az bakanlık görevini yürüten kişidir. {| class="wikitable" style="text-align:center" ! colspan=10 | Gençlik ve Spor Bakanları |- ! # !! colspan=1|Bakan !! Göreve Başlama !! Görevden Ayrılma |- | rowspan=1 | 1 | rowspan=1 | İsmet Sezgin | rowspan=1 | 3 Kasım 1969 | rowspan=1 | 26 Mart 1971 |- | rowspan=1 | 2 | rowspan=1 | Sezai Ergun | rowspan=1 | 26 Mart 1971 | rowspan=1 | 11 Aralık 1971 |- | rowspan=1 | 3 | rowspan=1 | Ali Adnan Karaküçük | rowspan=1 | 11 Aralık 1971 | rowspan=1 | 15 Nisan 1973 |- | rowspan=1 | 4 | rowspan=1 | Ali Celalettin Coşkun | rowspan=1 | 15 Nisan 1973 | rowspan=1 | 26 Ocak 1974 |- | rowspan=1 | 5 | rowspan=1 | Muslihittin Yılmaz Mete | rowspan=1 | 26 Ocak 1974 | rowspan=1 | 17 Kasım 1974 |- | rowspan=1 | 6 | rowspan=1 | Zekai Baloğlu | rowspan=1 | 17 Kasım 1974 | rowspan=1 | 31 Mart 1975 |- | rowspan=1 | 7 | rowspan=1 | Ali Şevki Erek | rowspan=1 | 31 Mart 1975 | rowspan=1 | 21 Haziran 1977 |- | rowspan=1 | 8 | rowspan=1 | Yüksel Çakmur | rowspan=1 | 21 Haziran 1977 | rowspan=1 | 21 Temmuz 1977 |- | rowspan=1 | 9 | rowspan=1 | Önol Şakar | rowspan=1 | 21 Temmuz 1977 | rowspan=1 | 14 Ekim 1977 |- | rowspan=1 | 10 | rowspan=1 | Ali Şevki Erek | rowspan=1 | 1 Kasım 1977 | rowspan=1 | 5 Ocak 1978 |- | rowspan=1 | 11 | rowspan=1 | Yüksel Çakmur | rowspan=1 | 5 Ocak 1978 | rowspan=1 | 12 Kasım 1979 |- | rowspan=1 | 12 | rowspan=1 | Talat Asal | rowspan=1 | 12 Kasım 1979 | rowspan=1 | 12 Eylül 1980 |- | rowspan=1 | 13 | rowspan=1 | Vecdi Özgül | rowspan=1 | 20 Eylül 1980 | rowspan=1 | 13 Aralık 1983 |- ! colspan=10 | Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanları |- | rowspan=1 | 1 | rowspan=1 | Mehmet Vehbi Dinçerler | rowspan=1 | 13 Aralık 1983 | rowspan=1 | 13 Eylül 1985 |- | rowspan=1 | 2 | rowspan=1 | Metin Emiroğlu | rowspan=1 | 13 Eylül 1985 | rowspan=1 | 21 Aralık 1987 |- | rowspan=1 | 3 | rowspan=1 | Hasan Celal Güzel | rowspan=1 | 21 Aralık 1987 | rowspan=1 | 18 Mart 1989 |- ! colspan=10 | Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanları |- | rowspan=1 | 1 | rowspan=1 | İsmet Özarslan | rowspan=1 | 1 Nisan 1989 | rowspan=1 | 23 Haziran 1991 |- | rowspan=1 | 2 | rowspan=1 | İlhan Aküzüm | rowspan=1 | 23 Haziran 1991 | rowspan=1 | 20 Kasım 1991 |- | rowspan=1 | 3 | rowspan=1 | Mehmet Ali Yılmaz | rowspan=1 | 20 Kasım 1991 | rowspan=1 | 25 Haziran 1993 |- | rowspan=1 | 4 | rowspan=1 | Şükrü Erdem | rowspan=1 | 25 Haziran 1993 | rowspan=1 | 5 Ekim 1995 |- | rowspan=1 | 5 | rowspan=1 | Ömer Barutçu | rowspan=1 | 30 Ekim 1995 | rowspan=1 | 6 Mart 1996 |- | rowspan=1 | 6 | rowspan=1 | Ersin Taranoğlu | rowspan=1 | 6 Mart 1996 | rowspan=1 | 28 Haziran 1996 |- | rowspan=1 | 7 | rowspan=1 | Bahattin Şeker | rowspan=1 | 28 Haziran 1996 | rowspan=1 | 30 Haziran 1997 |- | rowspan=1 | 8 | rowspan=1 | Yücel Seçkiner | rowspan=1 | 30 Haziran 1997 | rowspan=1 | 11 Ocak 1999 |- | rowspan=1 | 9 | rowspan=1 | Fikret Ünlü | rowspan=1 | 11 Ocak 1999 | rowspan=1 | 24 Ağustos 2002 |- | rowspan=1 | 10 | rowspan=1 | Erdoğan Toprak | rowspan=1 | 24 Ağustos 2002 | rowspan=1 | 18 Kasım 2002 |- | rowspan=1 | 11 | rowspan=1 | Mehmet Ali Şahin | rowspan=1 | 18 Kasım 2002 | rowspan=1 | 29 Ağustos 2007 |- | rowspan=1 | 12 | rowspan=1 | Murat Başesgioğlu | rowspan=1 | 29 Ağustos 2007 | rowspan=1 | 1 Mayıs 2009 |- | rowspan=1 | 13 | rowspan=1 | Faruk Nafiz Özak | rowspan=1 | 1 Mayıs 2009 | rowspan=1 | 6 Temmuz 2011 |- ! colspan=10 | Gençlik ve Spor Bakanları |- | rowspan=1 | 1 | rowspan=1 | Suat Kılıç | rowspan=1 | 6 Temmuz 2011 | rowspan=1 |

Yanıtlar