Türkiye Komünist Partisi

TKP (Türkiye Komünist Partisi)'nin örgütsel tarihi, 1978 yılında Türkiye İşçi Partisi'nde (TİP)yaşanan ayrışma sonrasında ortaya çıkan Sosyalist İktidar grubu ile başlar. Bir dönem boyunca, ilk sayısı 1986 yılında basılan ve bugün partinin teorik organı olarak varlığını sürdüren Gelenek dergisinin adıyla anılan hareketimiz, 6 Kasım 1992'de Sosyalist Türkiye Partisi'ni (STP) kurdu.

TKP (Türkiye Komünist Partisi)'nin örgütsel tarihi, 1978 yılında Türkiye İşçi Partisi'nde (TİP)yaşanan ayrışma sonrasında ortaya çıkan Sosyalist İktidar grubu ile başlar. Bir dönem boyunca, ilk sayısı 1986 yılında basılan ve bugün partinin teorik organı olarak varlığını sürdüren Gelenek dergisinin adıyla anılan hareketimiz, 6 Kasım 1992'de Sosyalist Türkiye Partisi'ni (STP) kurdu. STP 1993 yılında, programında "bölücü" unsurlar olduğu iddiasıyla, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı. Yine 1993 yılında Sosyalist İktidar Partisi (SİP) kuruldu. Sosyalist İktidar Partisi'nin, 11 Kasım 2001 günü düzenlenen Olağanüstü Büyük Kongre'de Türkiye Komünist Partisi (TKP) adını alması, bu birikimin bir sonucu ve Türkiye Komünist hareketi açısından yeni bir evrenin başlangıcı olmuştur. Türkiye Komünist Partisi, kendi örgütsel kökenini, Türkiye komünist hareketinin bütün örgütsel-siyasal damarlarını kapsayarak aşmayı hedeflemektedir. Eldeki birikim bu hedefi gerçekleştirmeye elverişlidir. Bu anlayışla Parti, kuruluş tarihi olarak 10 Eylül 1920'yi kabul eder. Türkiye Komünist Partisi'nin nihai hedefi komünizmdir. Dünya ölçeğinde kurulabilecek olan sınıfsız ve sömürüsüz topluma giden yol tek tek ülkelerde sosyalizm için yürütülen mücadeleden geçmektedir. Dolayısıyla, TKP'nin öncelikli hedefleri Türkiye'de sosyalist iktidarı kurmak, sosyalist dönüşümleri gerçekleştirmek ve korumak, dünyada sosyalizmi inşa etme sürecinde yerini almaktır. Türkiye Komünist Partisi, Türkiye işçi sınıfının öncü siyasal partisidir. Sosyalist dönüşümlerin ve sınıfsız topluma ulaşma mücadelesinin temel gücü olan işçi sınıfı, kent ve kırlardaki diğer emekçilere öncülük etmek, toplumun sömürücü sınıflar dışındaki kesimlerini sosyalist iktidar ve sınıfsız toplum mücadelesine kazanmaya çalışmak ve onların katkılarından yararlanmak zorundadır. Bu nedenle işçi sınıfının öncü partisi olarak TKP, aynı zamanda tüm emekçilerin ve sermaye düzenine teslim olmamış öğrenci ve aydınların partisidir. Türkiye Komünist Partisi, ulusal ve etnik kökenleri ne olursa olsun, Türk ve Kürt emekçileri başta olmak üzere Türkiye topraklarında yaşayan ve aynı sermaye düzeninin sömürüsüne maruz kalan tüm emekçilerin partisidir ve emekçilerin sermaye düzenine karşı birlikte mücadelesinin önüne dikilen her türden ırkçı, şoven ve gerici yaklaşıma karşı mücadele eder. Türkiye Komünist Partisi, geçen yüzyılın başlarından bugüne kadar Türkiye komünist hareketinin yarattığı örgütsel ve siyasal birikim ile Türkiye işçi sınıfının mücadele birikiminin mirasçısı ve taşıyıcısıdır. Uluslararası komünist hareketin bir bileşeni olarak Türkiye Komünist Partisi bu hareketin tarihini kendi tarihi olarak ele alır ve değerlendirir, bu tarihin en önemli parçası olan sosyalist kuruluş deneylerinin kazanımlarına sahip çıkar. Türkiye Komünist Partisi'nin Komünist adında bir haftalık yayın organı, Gelenek adında üç aylık teorik dergisi vardır.

Linkler

http://www.tkp.org.tr (resmi internet sayfası)

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    aydemir güler, kemal okuyan ve süleyman baba gibi "baba adam"ları bünyesinde barındıran türkiye'nin en fazla yayın çıkaran Sosyalist Türkiye'de önemi daha da artacak parti...

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    ben bu sayfada istedigim bilgilere ulasamadim ve lutfen daha detayli bilgi sunun bizlere saygilar

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.