Türkiye`de zihinsel yetersiz çocukların eğitimi ve korunması için faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.

Türkiye Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı

Türkiye`de zihinsel yetersiz çocukların eğitimi ve korunması için faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.

Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı`nın temel hedefi, Türkiye`de zihinsel yetersiz çocukların yeterli eğitim, rehabilitasyon ve bakım şartlarına kavuşabilmeleri için gerekli olanak ve ortamları yaratmak, meslek kazanmalarına yardımcı olmak, uzun vadede bu şartların kalıcılığını güvence altına almak ve kimsesiz zihinsel yetersizlere yaşamları boyu sahip çıkmaktır.

TarihçeMakbule Ölçen Başkanlığında bir grup gönüllü tarafından 8 Mart 1982`de Ankara`da kuruldu.

1983 yılında Gölbaşı ilçesinde 155 dönüm araziyi Devletten sembolik ücretle satın alarak, Almanya Büyükelçiliği tarafından sağlanan destekle, bir yönetim binası, bir eğitim binası ve bir yatakhane binasından oluşan, 30 gündüzlü, 10 yatılı öğrenci kapasiteli “Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi” yapıldı.

1986 yılından başlayarak şube sayısı hızla arttı ve birkaç yıl içinde 21 şube kuruldu. Ancak ekonomik sıkıntılar ve deprem felaketi nedenleriyle 6 şube kapanmak zorunda kaldı. Bugün 15 şube çalışmalarını sürdürmekte ve 1500`e yakın zihinsel yetersiz çocuk ile ailelerine hizmet sunmaktadır.

2000 yılında toplanan Genel Kurulda, yaşamını zihinsel yetersizlere adamış ve eğitimin ilk meşalesini yakmış olan Makbule Ölçen, kendi isteğiyle Genel Başkanlık görevinden ayrıldı ve oybirliğiyle Onursal Başkan seçildi.

Dış bağlantılarVakfın resmi web sitesi

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar