Tırnak işareti (") bir noktalama işaretidir. Çoğunlukla kelime veya kelime gruplarının bir başına bir de sonuna gelecek şekilde ikili olarak kullanılır.

TIRNAK IŞARETI (türkçe) anlamı
1. Bir metnin içinde başkasından aktarılan yazı veya sözlerin başına ve sonuna konulan noktalama işaretinin adı (...).
TIRNAK IŞARETI (türkçe) ingilizcesi
1. n. inverted commas
2. quotes
3. quotation marks,
TIRNAK IŞARETI (türkçe) fransızcası
1. guillemets
TIRNAK IŞARETI (türkçe) almancası
1. n. Anführungsstrich
2. Anführungszeichen
3. Gänsefüßchen

Tırnak Işareti hakkında detaylı bilgi

} } Tırnak işareti ("..." veya ") bir noktalama işaretidir.

Türkçede kullanımı • Bir metin içerisinde başkalarından veya başka metinlerden aktarılan yazıların, sözlerin başına ve sonuna tırnak işareti konur.
 • :Örnek: Atatürk "Yurtta sulh cihanda sulh" sözüyle barışa verdiği önemi dile getirmiştir. / Tilkiye "Tavuk kebabı yer misin?" demişler; "Adamın güleceğini getiriyorsunuz" demiş.
 • Önemi belirtilmek istenen sözcüklerin başına ve sonuna tırnak işareti konur.
 • :Örnek: Ta derinden bir gün bana "gel!" desin. / Yıllardır "Varlık" dergisini büyük bir zevkle okurum.
 • Karşılıklı konuşmalarda kısa çizgi işareti yerine tırnak işareti de kullanılabilir.
 • :Örnek: Bir yaz günü aslan su içip serinlemek amacıyla su başına gelmiş. O sırada yaban domuzu da suya eğiliyormuş. Aslan:"Çekil bakalım da suyu içelim..." demiş. "Ne demek çekil?" demiş yaban domuzu.
 • Cümle içinde yabancı bir kelime kullanılıyorsa o kelime tırnak içine alınır.
 • :Örnek: Köpeğin İngilizce karşılığı "dog"dur.
 • Sözcükler ya da sayılar alt satırlarda tekrarlanıyorsa, bu sözcük veya sayıları yeniden yazmamak için "den den" adı verilen (") işareti konur.
 • :Örnek:
 • ::Tıp Fakültesi
 • ::Hukuk "
 • ::İletişim "


Ayraç ve Tırnak İşareti • Ünlem, soru, nokta, virgül gibi noktalama işaretleri tırnak işaretinin içine, ayraçta ise ayraçtan sonraya konulur.


Örnek:Köpeksiz sürüye kurt girer (iner).

Örnek: Kurda "Neden boynun kalın?" demişler: "İşimi kendim görürüm de ondan." demiş.

 • Ayraç ile tırnak işaretinin kullanılacağı yerlerin birbirine karıştırılması halinde anlama bakılır. Tırnak işareti içindeki sözcük ve cümleler çıkartıldığında anlam bozulurken ayraç içindeki sözcük ve cümleler çıkartıldığında anlam bozulmaz.


Örnek: Hatasız (kususrsuz) kul olmaz. - Kusursuz kelimesi çıkartıldığında cümle anlam kaybına uğramıyor. Örnek: Cahit Sıtkı`nın "Otuzbeş Yaş" adlı şiirini ilk kez ortaokulda okumuştum. -Otuzbeş Yaş kelime öbeği çıkartıldığında cümle anlamsızlaşıyor.Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki tırnak işareti maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Tek Tırnak Işareti

Tek tırnak işareti, bir noktalama işaretidir. * Tırnak içinde verilen ve yeniden tırnak içine alınması gereken sözcük veya ifadelerin belirtilmesi için kullanılır.Örnek: "Atatürk henüz `Gazi Mustafa Kemal Paşa` idi.

Kesme Işareti

Kesme işareti ya da apostrof (Yunanca ''απόστροφος'', ''apóstrophos''), bir noktalama işareti.

Ayraç

Ayraç, bir noktalama işaretidir. ==Türkçede kullanımı==* Cümle içinde, cümlenin yapısı ile doğrudan ilgili olmayan açıklamalar yapılması amacı ile kullanılır. Cümle içinde bir sözcük ya da cümleden sonra yapılması uygun görülen açıklamalar ayraç içine alınır.

Noktalama Işaretleri

Noktalama işaretleri, duygu ve düşüncelerimizi daha açık bir şekilde dile getirmeye, tümcenin yapısını ve duraklama notalarını belirlemeye, okuma ve anlamayı kolaylaştırmaya, sözün vurgu ve ton gibi özelliklerini belirtmeye yardımcı olur.

İmla Kuralları

Yazılı eserleri yazarken, duygu ve düşünceleri doğru şekilde ifade edebilmek için uyulması gereken kurallara denir.

Elephas Celebensis

''Elephas celebensis'' ya da Sulawesi cüce fili filgiller familyasından ''Elephas'' cinsinde sınıflandırılan soyu tükenmiş bir fil türüdür.

Yazım Kuralları

Yazım Kuralları tüm detayıyla proje ödevim ve bu hafta teslim etmem lazım yardım edin lütfen

Kuşlar

Kuşlar vücutları tüylerle örtülü, akciğer solunumu yapan, sıcakkanlı, yumurtlayan, gagalı, kanatlı omurgalı hayvanların ortak adı.

Noktalama

Cümle sonlarında kullanılır:Türk’üm.Akıl yaşta değil baştadır.UYARI: Cümle tırnak ya da parantez içine alınmış ifadelerle bitiyorsa bu durumda nokta tırnak ya da parantez işaretinden sonra konur.