Taç yaprak

Taç yaprak, Petal olarak da bilinir, değişik renkli tozlaşmaya yardımcı olan †¦ ...

Taç Yaprak hakkında detaylı bilgi

Taç yaprak, Petal olarak da bilinir, değişik renkli tozlaşmaya yardımcı olan †¦ |245px|thumb|Taç yaprak Taç yaprak, Petal olarak da bilinir, değişik renkli tozlaşmaya yardımcı olan dişi ve erkek organları korumakla görevli çiçek kısmı. }

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Taç yaprak maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Taç

Başlık. Hükümdarın merâsim günlerinde başına giydiği kıymetli taşlarla süslenmiş başlık. Avrupa’da hükümdarlar taç giyme merâsimiyle îlân edilirdi.

Nymphaea

``Nymphaea``, Nymphaeaceae (nilüfergiller) familyasına bağlı bir su bitkisi cinsidir. Cinste dünya geneline yayılmış, toplam 50 civarı tür bulunmaktadır.

Petal

Taç Yaprak, Petal olarak da bilinir, değişik renkli tozlaşmaya yardımcı olan dişi ve erkek organları korumakla görevli çiçek kısmıdır . Rengi ve kokusuyla böceklerin ve kuşların ilgisini çeker.

Badem

Badem [Prunus dulcis, Prunus amygdalus veya Amygdalus communis (bu isimler sinonimleridir)] gülgiller (Rosaceae) familyasının Prunoideae'ye alt familyasına bağlı yaprak döken küçük bir ağaç. Badem bu ağacın meyvesidir. Şeftali ile birlikte Prunusun altcinsi Amygdalusun içinde yer ...

Kamelya

Kamelya, (Çince: 茶花; pinyin: Chí¡huā) çaygiller (Theaceae) familyasından ''Camellia'' cinsine mensup çiçek açan bitki türlerinin ortak adı. Georg Joseph Kamel'in tespit ettiği tür, Carl Linnaeus tarafından ''Kamelya'' olarak adlandırılmıştır.

çınargiller

Çınargiller (Platanaceae), Proteales (eskiden Hamamelidales) takımından kışın yapraklarını döken boylu ağaçları içine alan bitki familyası. Yaşlı gövdelerde kabuğun dış kısmı levhalar halinde çatlar ve dökülür.

Ericales

Ericales, çay, Trabzon hurması, yaban mersini, Brezilya fındığı gibi türleri içine alan bir bitki takımı. Bu takım klorofil yoksunu Sarcodes sanguinea ve Sarracenia cinsi etçil bitkileri de içine alır.

çan çiçeği

Çan çiçeği (''Campanula''), çan çiçeğigiller (Campanulaceae) familyasından bir, iki ya da çok yıllık bitkilerin ortak adı. Adlarını çiçeklerinin çan şeklinde olmasından alır. Latince'de ''Campanula'' küçük çan anlamına gelir. Çiçekleri için bahçelerde ve saksılarda ...

çayırdüğmesi

Çayırdüğmesi, gülgiller (Rosaceae) familyasından anavatanı Kuzey yarımkürenin ılıman bölgeleri olan ''Sanguisorba'' cinsini oluşturan bitkilerin ortak adı.

Düğün çiçeği

Düğün çiçeği, düğün çiçeğigiller (Ranunculaceae) familyasından Ranunculus cinsini oluşturan yaklaşık 400 kadar türü bulunan otsu bitki türlerinin ortak adı. Genellikle Mart, Nisan ve Mayıs aylarında çiçeklenen düğün çiçekleri yaz boyunca geniş koloniler oluşturarak ...

Korol

Korol şu anlamlara gelebilir:

Turnagagası

Turnagagası, turnagagasıgiller (Geraniaceae) familyasında ''Geranium'' cinsini oluşturan bahçecilikte çiçekleri için yetiştirilen dünyada geniş bir yayılışa sahip otsu bitkilerin ortak adı. Dünya üzerinde 400'den fazla türü bilinmektedir.

Hercai Menekşe

Hercai menekşelerin hepsi eşit büyüklükte olmayan ve her birinde genellikle iki ayrı renk bulunan, beş tane kadifemsi taç yaprakları vardır. Taç yapraklarının arkasında, balözü içeren birer uzantı ya da mahmuz bulunur. Çiçeğe gelen arılar bu tatlı sıvıya ulaşabilmek için ...

İki çim Yaraklı Bitkiler

Alm. Dicotyledonea (f). Fr.