Taşköprü veya Prizren Taşköprüsü Kosova’nın Prizren ilinin merkezi olan Prizren şehrinde bulunan tarihî Osmanlı köprüsü.

Taşköprü, Prizren

Taşköprü veya Prizren Taşköprüsü Kosova’nın Prizren ilinin merkezi olan Prizren şehrinde bulunan tarihi Osmanlı köprüsü. == Yapılış == Köprünün inşa tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Fakat mevcut olan belgelere göre, onun XV. yüzyılın sonları veya XVI. yüzyılın başlarında inşa edildiği muhtemeldir. Yemen Fatihi Sinan Paşa’nın babası Ali Bey’in 940/1533 tarihini taşıyan vakfiye ile Prizren’de yaptırdığı 4 köprünün 1146 tarihli kaydı Tapu Defterleri’nin 132-133’üncü sayfasında, Ali Emri Tasnifi namına 516 No ile kayıtlı olduğunu bildirmektedir. == Yapı Özellikleri == Köprünün bir ana gözü ve iki yan gözü olmak üzere toplam 3 gözü vardır. Orta gözün genişliği 10 metre, yüksekliği 5 metredir. Sağ ve sol gözlerin genişliği 2.00 x 4.20 metredir. Her iki ayakta birer yardımcı açıklığı vardır. Uzunluğu 28.50 metre, genişliği ise 4.20 metredir. Yeniden yapılan köprü de eskisi gibi, sarımtırak kesme taştan inşa edilmiştir ve üstü kaldırımlı olarak bırakılmıştır. == Koruma Altına Alınması == 31 Aralık 1948 tarihinde 2345 numaralı kararname ile devlet koruması altına alınmıştır. == Onarım ve Değişiklikler == Taşköprü, eski haliyle 1979 yılına kadar hizmet vermiştir. Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti dönemine tekabül eden 17 Kasım 1979 tarihinde Prizren’de o güne kadar görülmemiş bir sel sonucu köprü yıkılmıştır. Uzmanlara göre, o yıl köprünün yıkılma sebebi, yol tamiri sebebiyle köprünün sağ gözünün kapanmasıdır. Üç yıl yıkık kalan köprü 1982 yılında yeniden eski şekline uygun olarak inşa edilmiştir.
Dosya:Akdere - Prizren 01.jpg|Köprü ve altından akan Akdere Dosya:Eski Prizren.jpg|XVIII. yüzyıldaki bir Prizren görüntüsünde Taşköprü Dosya:Prizren-Taşköprü.jpg|Şadırvan tarafından Dosya:Prizren_05.jpg|Köprünün gece görünümü Dosya:Prizren_Ottoman_bridge.jpg|Sinema karşısından köprü girişi Dosya:Prizren-Easter-Monday-2010-009.jpg|Üst kısım

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar