--}}

Taşucu, Silifke

Taşucu, Mersin`in Silifke ilçesine bağlı bir bucak merkezi ve belediyedir. Nüfusu 10.000 civarında olan ve turizm acısından gelişmiş olan bu kasabada, ilin Mersin limanı`ndan sonraki en büyük ikinci limanı olan Taşucu Limanı bulunmaktadır. Buradan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nin Girne Limanı`na düzenli olarak deniz otobüsü seferleri yapılmaktadır.Sadece Türkiyenin değil Dünyanın bu enlemde görülen en endemik iklim türü olan tropikal iklim görülür Akden

Taşucu, Mersin`in Silifke ilçesine bağlı bir bucak merkezi ve belediyedir. Nüfusu 10.000 civarında olan ve turizm acısından gelişmiş olan bu kasabada, ilin Mersin limanı`ndan sonraki en büyük ikinci limanı olan Taşucu Limanı bulunmaktadır. Buradan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nin Girne Limanı`na düzenli olarak deniz otobüsü seferleri yapılmaktadır.Sadece Türkiyenin değil Dünyanın bu enlemde görülen en endemik iklim türü olan tropikal iklim görülür Akdeniz kıyısında olmasına rağmen kendisini çevleyen yüksek Toroslar sayesinde sıcaklık yıl boyunca yüksek ve sıcaklık farkı son derece azdır yıllık ortalaması ise 24 derece ile Dünyanın tüm 36. enlemlerinde görülen ortalamların en yükseğidir Dünyadaki tüm tropikal bitkiler burada rahatça yetiştirlebilir..

Bölgede bulunan Selçuk Üniversitesi bölgeye canlılık katar. Esnaf turistlerden çok öğrenciler üzerinden kazanç sağlar. Bölgenin yerel halkı küçükbaş hayvancılıkla geçim sağlar. Esnaf genelde Konya ve Adana`dan gelmiştir. Best Otel ,bölgede bulunan tek 5 yıldızlı oteldir.Yeni truzim teşvik yasasıyla bölgeye 50 ye yakın turistik tesis kurulması öngörülmüştür.. Ve yine taşucu Atanın en sevdigi bölgelerden biriydi sık sık ziyaret etmesinin sebebide buydu .. Ata burayı evine yani Selaniğe, benzetirdi hep bugün dahi yerli Rum halkıyla, göçer yörüklerin torunları kardeşlik içinde yaşabiliyorlar..

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.